Pomoc brzmi dobrze – Koncert charytatywny dla dzieci Kamerunu – relacja

Na koncercie charytatywnym 7 czerwca 2019 w Studio S-5 Radia w Krakowie, wystąpiła międzynarodowa formacja z Buba Badjie Kuyateh na czele. Oprócz niego mogliśmy usłyszeć muzyków wybitnych. Tak, tak … używam słowa wybitnych z pełnym przekonaniem.

Buba Badjie Kuyateh pochodzi z Gambii, z rodziny griotów, czyli muzyków i pieśniarzy, przekazujących historię i tradycję z pokolenia na pokolenie. Kora, wiodący instrument Gambii, była obecna w rodzinie Buby od zawsze. Ten strunowy instrument był związany z tamtejszą kulturą dworu. Dziadek, wujkowie, mama Buby (śpiewaczka) to wybitni muzycy, koncertujący po całym świecie. Sam Buba Badjie Kuyateh w Gambii jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków nowej generacji. Wykonuje tradycyjne pieśni o wielowiekowej tradycji, ale także szuka własnego stylu. Od 2012 r. mieszka w Warszawie, gdzie założył zespół „Bantamba” i gdzie koncertuje z takim artystami jak Marcin Masecki czy Stanisław Soyka.

Tym razem usłyszeliśmy skład: Buba Badjie Kuyateh /kora, vocal/,  Marcin Pendowski /bass guitar/, Dominik Jaske /drum set/, Jacek Prokopowicz /piano/, Amadou Fola /drum djembe/, Nathan Williams /trumpet/

Miałem przyjemność słuchania i fotografowania tego artysty w trakcie koncertu finałowego XI Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”, organizowanego w 2017 roku przez Akademię Muzyczną w Krakowie [tu znajduje się relacja i fotorelacja w tego koncertu]. Buba Badjie Kuyateh zagrał z formacją Grzecha Piotrowskiego. Poniżej kilka zdjęć z tego koncertu.

Pisząc o tym artyście, nie sposób pominąć korę, instrument nazywany „afrykańską harfą”, na którym gra. To „gambijski” instrument etniczny, zbudowany … z tykwy. Jego brzmienie jest wyjątkowo piękne, raz brzmi jak harfa, innym razem jak gitara. Buba Badjie Kuyateh jest wirtuozem tego instrumentu a do tego – pięknie śpiewa


Pomoc brzmi dobrze – Koncert charytatywny dla dzieci Kamerunu

Organizatorem wydarzenia była Polska Fundacja dla Afryki. Sytuacja osieroconych dziewczynek w Kamerunie jest szczególnie trudna. Muszą pracować, są zagrożone prostytucją i AIDS. Dlatego Polska Fundacja dla Afryki razem z polskimi misjonarkami w Ayos buduje dom dziecka dla 20-30 dziewcząt. W domu będzie m.in. pracownia krawiecka, gdzie dziewczyny będą się uczyły zawodu. Dziewczynki będą objęte dożywianiem, edukacją oraz opieką medyczną.

Więcej informacji: www.pomocafryce.org

Krakowska społeczność i tym razem nie zawiodła, sala Studio S-5 Polskiego Radia w Krakowie była wypełniona po brzegi, wypełnione były również puszki, do których zbierano datki. Myślę, ze zarówno dla mnie jak i dla publiczności, koncert był niezwykłym wydarzeniem.

Usłyszeliśmy muzykę z najwyższej półki i co najważniejsze, mieliśmy możliwość wspomożenie tych, którzy takiej pomocy potrzebują. Afrykańskie rytmy w sposób szczególny poruszyły publiczność. To muzyka przepełniona energią witalnością i radością. Moją i słuchaczy uwagę zwróciła właśnie radość z jaką artyści wykonują muzykę. Atmosfera udzieliła się publiczności, która śpiewała wraz z Bubą Badjie Kuyateh – niektóre osoby próbowały nawet tańczyć … Radość i energię afrykańskich rytmów odkryły też dzieci, które bardzo żywo reagowały na muzykę.

Poniżej, fotorelacja z koncertu:

Foto © Andrzej Wodziński – Muzyczny Kraków

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 559
Przejdź do treści