XI Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje” // relacja z koncertu finałowego

Koncert zakończył 10 letni cykl Międzynarodowych Festiwali Perkusyjnych organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie. Następnego Festiwalu już nie będzie … Tak w 2014 pożegnał uczestników koncertu finałowego jego organizator i “ojciec duchowy” prof. dr hab. Jan Pilch – /mam nadzieję, że z tym ojcem to nie przesadziłem?/ kierownik Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie. A ja relacjonując ten koncert napisałem: ale przyroda nie znosi próżni, myślę że już niedługo pojawi się nowy projekt. No i Festiwal został reaktywowany. I nie ważne czy to inicjatywa oddolna czy odgórna. Festiwal był potrzebny, pracownikom i studentom Akademii Muzycznej w Krakowie oraz licznym krakowskim fanom muzyki perkusyjnej.

Festiwal to koncerty, w tym roku również w krakowskiej Strefie Etno, ale też warsztaty dla studentów Akademii Muzycznej. W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w koncercie finałowym w którym zagrali dla nas Grzech Piotrowski i jego World Orchestra oraz Pete Lockett.

Grzech Piotrowski to Człowiek Orkiestra a właściwie Człowiek World Orchestra, ponieważ gra ze swoją Orkiestrą na całym świecie a w Orkiestrze występują muzycy z wszystkich stron świata. Artyście temu poświęcimy w najbliższym czasie osobny, obszerny materiał z wywiadem (mam taką nadzieję). W chwili obecnej trwają przygotowania do monumentalnego koncertu, czyli wykonania I Symfonii Lech Czech i Rus oraz premiery II Symfonii Symfonia STU. Koncert odbędzie się Teatrze Wielkim Opera Narodowa w Warszawie – 3 marca 2018 roku [więcej informacji na temat koncertu]. Jeszcze tylko chciałem dodać że, Grzech Piotrowski na mojej prywatnej liście artystów, którzy powinni być bardziej znani i popularni, znajduje się na jednym z czołowych miejsc.

Na tym koncercie, Grzech Piotrowski i jego World Orkiestra zaproponowali nam muzykę bardzo kameralną. Formacja w niewielkim składzie zaprezentowała muzykę pełną świeżości, energii i radości. Poza liderem zagrali (i zaśpiewali): Adeb Chamoun (Syria) – bębny obręczowe, riqq, Rasm Al-Mashan (Yemen) – wokal, Buba Kuyateh (Gambia) – kora, Marcin Lamch – kontrabas. Formacja zaprezentowała muzykę na najwyższym poziomie. Mogliśmy również dowiedzieć się czegoś więcej o zjawiskowej wokalistce Rasm Al-Mashan, przy czym okazało się, że jest też “trochę naszą góralką”. Mnie i myślę, że większość publiczności oczarowało brzmienie instrumentu i gra na korze w wykonaniu Buba Kuyateh z Gambii. Motywem przewodnim koncertu, moim zdaniem była radość. Ze słuchania muzyki i z jej tworzenia … co widać na obrazku powyżej 😉

W drugiej części koncertu wystąpił Pete Locket … również człowiek orkiestra. Otworzył przed słuchaczami cudowny świat muzyki perkusyjnej, grając na bardzo różnych instrumentach. Występ trochę akademicki, ale nie ma się co dziwić. Koncert w Akademii Muzycznej a Pete Locket to nauczyciel akademicki, prowadzący na Festiwalu warsztaty dla studentów. Myślę, że taki występ, mający aspekty pedagogiczne był bardzo dobrym podsumowaniem Festiwalu. Zresztą … w muzyce tego artysty, też dominowała radość.

I jaki z tego wniosek? Taki … że Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”, jest wydarzeniem ze wszech miar potrzebnym i pożądanym. I łączącym przyjemne z pożytecznym … i radosnym!

Kilka zdjęć z koncertu finałowego XI Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego „Źródła i Inspiracje”

 

Foto © Andrzej Wodziński – Muzyczny Kraków

Podziel się swoją opinią
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content