Otwarcie instalacji “Gabinet” z pierwszym w Polsce filmem wolumetrycznym

Gabinet doktora Caligari Roberta Wienego to jeden z najwybitniejszych niemieckich filmów powstałych w epoce Republiki Weimarskiej i jednocześnie przełomowy film w historii światowego kina. Dzieło łączy w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką i scenografią.

Dekoracje służą nie tylko zdjęciom filmowym, ale są przede wszystkim instalacją artystyczną, jak dzisiaj nazwalibyśmy tego typu dzieło. W 100-lecie jego powstania, przypominając ten niezwykły filmowy obraz, zrealizowana została współczesna multimedialna instalacja, w której wykorzystano najnowocześniejsze technologie i której jądrem jest pierwszy w Polsce film wolumetryczny.

Syn Cezara z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach głównych, umożliwia widzowi wkroczenie w trójwymiarową przestrzeń rozgrywanej akcji, swobodne podążanie za fabułą oraz spotkanie postaci, które nie zostały zaprojektowane komputerowo lecz są odgrywane przez aktorów z wykorzystaniem metody 3D Human Body Reconstruction.

Obok pierwszej w historii kinematografii adaptacji filmu niemego w technologii filmu wolumetrycznego w przestrzeni prezentującej instalację, do której dekoracje stworzyli dwaj polscy malarze neoekspresjoniści: Zdzisław Nitka i Eugeniusz Minciel, obejrzeć można multimedialne prezentacje wykorzystujące unikatowe zbiory archiwalne Deutsche Kinemathek i ukazujące kontekst powstania filmu. Projekt obejmuje także pokaz odrestaurowanego filmu Roberta Wienego z 1919 roku oraz ekspozycję plakatów, jakie do niego powstały.

Projektowi towarzyszą wydarzenia, z których część – pod wspólnym tytułem Berlin międzywojnia. Preludium do katastrofy – odbywa się w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Conrada (http://conradfestival.pl/).

Kiedy i gdzie?

MIEJSCE: Rynek Główny w Krakowie, od strony ulicy Sławkowskiej

TERMIN: 17 października 2019 o godz. 13:00

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.