Cracovia Danza: balet w mieście. Finał edycji 2019 MONIUSZKO

Balet Cracovia Danza zaprasza na finał tegorocznego cyklu happeningów: Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja 2019 MONIUSZKO. Zespół wystąpi na Rynku od strony ul. Sławkowskiej prezentując tańce salonowe i sceniczne do muzyki Moniuszki.

Finał będzie się jednak różnił od pozostałych wystąpień. A wszystko ze względu na datę prezentacji, która została zaplanowana nieprzypadkowo. Bo właśnie 17 października mija 170. rocznica śmierci Fryderyka Chopina. Dlatego też w ramach finału happeningu tancerze zaprezentują oprócz m.in. poloneza, kadryla i polki do muzyki Moniuszki, także mazurka Fryderyka Chopina. Tym ostatnim utworem Balet Cracovia Danza odda hołd najbardziej znanemu na świecie polskiemu kompozytorowi.

Tegoroczna edycja cyklu happeningów poświęcona została Stanisławowi Moniuszce, którego 200. urodziny świętuje przez rok cała Polska. Balet Cracovia Danza swoim cyklem zwraca uwagę na związki Stanisława Moniuszki z Krakowem, tańcząc w miejscach, które miały znaczenie dla kompozytora. Happeningi zostały zainaugurowane w marcu, w Bibliotece Jagiellońskiej, gdzie znajdują się rękopisy twórcy, głównie jego pieśni, ale także opera Verbum Nobile. Inauguracji towarzyszył pokaz autografów Moniuszki.

Przypomnijmy, że Stanisław Moniuszko odwiedził dawną stolicę Polski dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii Polski. W 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża zatrzymał się na kilka dni w Krakowie (w hotelu Drezdeńskim), gdzie poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Pobyt w Krakowie, a przede wszystkim wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i groby królewskie, a także wizyta na Skałce zaowocowała pomysłem napisania opery Rokiczana, opowiadającej o królu Kazimierzu Wielkim. Niestety opera ta nie została ukończona.

Po raz drugi Stanisław Moniuszko był w Krakowie na przełomie roku 1866/1867, przez miesiąc, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy została wystawiona jego najsłynniejsza opera Halka i raz opera Verbum Nobile. Ponadto trzy razy w styczniu 1867 roku został także powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata Widma i uwertura koncertowa Bajka.

Finał tegorocznego cyklu happeningów będzie także zapowiedzią najnowszego spektaklu Baletu Cracovia Danza Od poloneza do mazura, który premierę będzie miał 4 listopada, w Krakowskim Teatrze Variete. Na spektakl w inscenizacji Romany Agnel i Dariusza Brojka, złożą się także utwory Moniuszki, w tym słynny mazur z Strasznego dworu, ale też wiele utworów innych kompozytorów w tym m.in. prezentowane po raz pierwszy rekonstrukcje: mazura Hłaski, polskiego mistrza tańca w Wiedniu (Leszek Rembowski) i kontredansa-krakowiaka do muzyki Jana Stefaniego (Romana Agnel).

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

Kiedy i gdzie?

MIEJSCE: Rynek Główny w Krakowie, od strony ulicy Sławkowskiej

TERMIN: 17 października 2019 o godz. 13:00

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.