Koncert Orkiestry Medyków Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie – fotorelacja

26 września 2021 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się koncert Orkiestry Medyków Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie. To niezwykła orkiestra. Powstała czternaście lat temu, jej muzykami są studenci uniwersytetu medycznego w Budapeszcie oraz kilku innych uczelni węgierskich.

Dyrygentem i dyrektorem artystycznym jest Gergely Dubóczky jedyny węgierski dyrygent po trzydziestce, który pracował na równi z Zoltánem Kocsisem, Ivánem Fischerem i Ádámem Fischerem. Obok tradycyjnego repertuaru jest zapalonym wielbicielem muzyki barokowej i współczesnej, a jego nazwisko kojarzy się z wieloma premierami nowych utworów. Zaraz po ukończeniu studiów spędził dwa lata jako asystent dyrygenta Węgierskiej Filharmonii Narodowej Zoltána Kocsisa.

Orkiestra Medyków systematycznie występuje na uroczystościach uniwersyteckich, ale odnosiła także sukcesy między innymi w Bayreuth, Szwajcarii i w Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie. Podczas uroczystego koncertu Symfonii Mahlera na specjalną uwagę zasługuje fakt, że udział wezmą również słuchacze zagranicznych instytucji partnerskich Uniwersytetu im. Semmelweisa.

Międzynarodowa Orkiestra Medyków zagra koncert w czterech krajach w tym w Polsce w Krakowie. Występy te dedykowane są lekarzom i wszystkim pracownikom służb medycznych – bohaterom walki z pandemią COVID-19. To bardzo piękna idea.

Koncert poprzedziły oficjalne wystąpienia – były pełne kurtuazji, jak zwykle przy takich okazjach. O samym koncercie też nie napiszę, jednak uwagę publiczności zwróciło zaangażowanie i radość z jaką artyści Orkiestry Medyków Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie wykonali ten koncert.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji – czasem obrazy mówią więcej niż słowa

Foto © Andrzej Wodziński

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 559
Przejdź do treści