Pannonica 2014

Będzie jak zwykle gorąco, bo wiatr z południa przygna najlepsze, bałkańskie dźwięki. Gwiazdą tegorocznej edycji jest Boban & Marko Marković Orkestar z Serbii. (Barcice nad Popradem k/Starego Sącza, 28-30 sierpnia 2014)
Na festiwalu, który rości sobie prawo do muzycznej spuścizny Bałkanów nie może zabraknąć tych, którzy są zarówno twórcami jak i tworzywem muzyki z tego regionu. Wprost z połonin Serbii na scenie pojawią się dwie najważniejsze, bałkańskie trąbki. Ojciec i Syn. Boban i Marko – „Legenda z Serbii”, „Miles Davis Bałkanów”. Boban Marko Marković Orchestra – Król i Książę gatunku balkan brass. Ambasadorzy serbskiej trąbki i stali bywalcy festiwalu w Gučy. Grana przez nich muzyka to połączenie tradycyjnego folkloru Bałkanów: iskrzących čočków, porywających kolo oraz nowoczesnych brzmień.
Nim na scenie pojawi się Gwiazda Festiwalu, publiczność będzie miała okazję rozkołysać się przy dźwiękach polskiego Jazzgotu. Zespół składa się z utytułowanych muzyków, którzy opanowali sztukę grania na swoich instrumentach tak dalece, że stać ich w równym stopniu na wirtuozerię i zabawę dźwiękiem. Trzon grupy stanowią muzycy częściowo związani ze słynną rodziną Trebuni -Tutków z Białego Dunajca zaś album„Muzyko, siłę daj” jest dziełem, na którym brzmi nowocześnie aranżowana muzyka ludowa i autorskie kompozycje. Brzmienie zespołu ubarwiają inspiracje muzyką węgierską, rumuńską, cygańską.
Staramy się żeby zawsze na naszym festiwalu gościł przynajmniej jeden wybitny przedstawiciel gatunku pochodzący z Węgier. W ubiegłym roku oklaskiwaliśmy fenomenalnych Söndörgő, a w tym posłuchamy super grupę BESH O DROM zaliczaną od lat do ścisłej europejskiej czołówki sceny etno. Etniczne korzenie ich muzyki tkwią na Bałkanach, ale czerpią inspiracje z wielu tradycji, stąd w ich muzyce słychać również motywy węgierskie, żydowskie, cygańskie i orientalne. Siłą zespołu jest niezwykła sekcja dęta, odznaczająca się niesamowita energią. Skomplikowana ornamentyka bałkańska łączy się w ich graniu ze współczesnym myśleniem o muzyce.
Zagra też Čači Vorba! Czyli szczera mowa, idąc dalej – absolutnie szczera muzyka. Lubelska grupa muzyków, o których z czystym sumieniem można powiedzieć, że są ambasadorami Polski w zakresie muzyki tradycyjnej. Ich twórczość obejmuje muzykę Karpat, Bałkanów, a przede wszystkim Romów z rożnych zakątków Europy. Doceniani nie tylko przez wybitnych znawców (radiowa „Dwójka” przyznała im nagrodę „Folkowy Fonogram Roku” za płytę „Tajno Biav”, a europejskie magazyny zaliczają ich do grona najlepszych wykonawców World Music), ale także przez międzynarodową publiczność.
Występ rodzinnej orkiestry Markowiców to nie jedyny, serbski akcent na Pannonice. Festiwal otworzy grupa KUD Kruna, a koncert będzie miał szczególny charakter ze względu dramatyczne wydarzenia – tegoroczną, katastrofalną powódź na Bałkanach, która najsilniej dotknęła region miasta Obrenovac, z okolic którego pochodzi grupa. Wizytówką zespołu są tańce z całej Serbii. Od kilku lat KUD Kruna wzmacnia swoją pozycję pod kierownictwem Żiki Nikolića, koncertuje zagranicą oraz gości w programach serbskiej telewizji publicznej. Zaraz po nich – Duvački Orkestar „Zlatna Jabuka” typowy bałkański brass band, o cygańskich korzeniach, zespół uznany i ceniony wśród setek orkiestr dętych. które istnieją w południowej Serbii. Powstał w Surdulicy w 1968 r, założony przez ojca obecnego lidera orkiestry Nebojše Ivanovića. Orkiestra przyjęła swoją nazwę po sięgnięciu po „Złote Jabłko” na jednym z pierwszych festiwali w Guczy. Od tej pory jeszcze kilkakrotnie kwalifikowała się do ścisłego finału, gdzie trafia 30-40 najlepszych serbskich orkiestr dętych.
Wisienką na torcie tegorocznego festiwalu będzie SOKÓŁ ORKESTAR .Potężna dawka słowiańskiej energii, unikalny styl grania charakterystyczny dla Bałkanów, oryginalny repertuar oraz piorunująca siła instrumentów dętych blaszanych w ethno-rockowej odsłonie! Byli już u nas na pierwszej Pannonice i pokazali, że Polacy potrafią grać na trąbkach „po bałkańsku”. Tym razem Sokoły zagrają z dwiema gwiazdami polskiej sceny wokalnej: Mają Sikorowską i Pauliną Bisztygą. Obie Panie wykonają po kilka utworów rodem z Bałkanów i Grecji, w nowych aranżacjach utrzymanych w stylistyce w której porusza się zespół.
Wszyscy, który dotrą na Festiwal jeszcze w piątek, 28sierpnia będą mieli szanse na szaloną zabawę przy muzyce DJ-a. „Guczodisko w Stodole” było prawdziwym hitem ubiegłorocznej edycji. W tym roku ze zdwojoną energią bawić będziemy się przy dźwiękach kapel występujących na kultowym festiwalu w Serbii . Aż do białego rana. Festiwal poprowadzą: Ula Nowak i Piotr Trybalski

więcej informacji:

Program Festiwalu:
28.08.2014 czwartek (od 18.30)
KUD Kruna(SRB)
Duvački Orkestar„ZlatnaJabluka” (SRB)
„Guczodisko w Stodole”

29.08.2014 piątek (od 17.30)
ČačiVorba  (PL)
Besh o droM (HU)
Sokół Orkestar i djevojke  (PL)

30.08.2014 sobota (od 17.30)
Kapela Timingeriu (PL)
Jazgot (PL)
Boban i Marko Marković Orkestar (SRB)

Miejsce Festiwalu: Barcice nad Popradem k/Starego Sącza.
Karnet: 49 zł na cały Festiwal, 42 zł w przedsprzedaży do końca czerwca. Dostępne online: https://ekobilet.pl/ckis i w czasie Festiwalu.
Serwis Festiwalu: http://www.Pannonica.pl
Kontakt w sprawie akredytacji: kontakt@travelbrain.pl
Materiały dla Mediów: http://pannonica.pl/media/
Organizatorem Festiwalu jest: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Fundacja Rozwoju Ziem Górskich
Współorganizatorzy: Starosądecka Fundacja Kultury, Agencja TravelBrain.pl
Sponsorzy: Kraków Airport, BatPol, Piwniczanka, Województwo Małopolskie
Partnerzy medialni: Sądeczanin.info, Radio Kraków, Etnosystem.pl, Folk24.pl, Pismo Folkowe Gadki z Chatki, TS Dobry Tygodnik Sądecki, Folk OFF, Kurier Starosądecki, Magazyn Podróżników TamTam, Fotografwpodrozy.pl
Przyjaciele: Stowarzyszenie Folkowisko, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, miasto Obrenovac, Centrum Węgierskie w Krakowie, Sądeckie, Manufaktura Sanok

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 550
Skip to content