UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2022 – relacja i fotorelacja: Monika Stachnik-Czapla

W dniach 3-10 lipca 2022 miała miejsce w Krakowie 24. Edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Koncerty i imprezy towarzyszące odbywały się w Fortach Kleparz (na dużej i małej scenie), w Klubie Strefa i Alchemia, na dziedzińcu Radia Kraków, a nawet w Altanie na Plantach. EtnoKraków/Rozstaje to jeden z największych w Polsce i w Europie międzynarodowy festiwal muzyki etnicznej i world music.

To projekt promujący wielokulturowość: wielowątkowe święto muzyki świata, na które oprócz dużych i mniejszych koncertów składają się warsztaty tańca i śpiewu, wykłady, wystawy, spotkania i projekcje filmowe. Na festiwal każdego roku przyjeżdżają soliści i zespoły nie tylko z Polski, ale również z odległych zakątków świata, reprezentując kanon etno i world music na najwyższym, światowym poziomie. W tym roku największy dystans do pokonania mieli Ghatam Udupa Collective z Indii oraz Mokoomba z Zimbabwe. Ich brawurowe koncerty emanowały energią i nie zostawiały publiczności cienia wątpliwości, że etno rytmy płynące ze sceny są zaproszeniem do tańca i wspólnej zabawy.

Kiedy 24 lutego u naszych wschodnich sąsiadów rozpętała się rosyjska agresja oczywiste było, że chcąc pomóc i wspierać walczącą Ukrainę trzeba szybko przebudować program festiwalu i zaprosić ukraińskich artystów. Udało się! Muzycy zaproszeni do udziału w festiwalu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, demonstrując zarazem ogromną różnorodność stylistyczną i estetyczną: od dynamicznego i szalonego koncertu zespołu Joryj Kłoc, po poważny, chwilami przerażający, pełen smutku i bezradności wobec zła spektakl Dakh Daughters. Publiczność przyjęła owacyjnie ukraińskich artystów i ich różnorodne prezentacje.

Wśród polskich wykonawców udało mi się wysłuchać wspaniałego duetu Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński, który zaprezentował utwory z cyklu „Polesie – pieśni przesiedlone”, bardzo ciekawy i widowiskowy był również słowno-muzyczny spektakl słowiańskich pieśni dawnych w wykonaniu grupy Swada.

EtnoKraków/Rozstaje niezmiennie utrzymuje wysoki, profesjonalny poziom artystyczny, a kolorytu festiwalowi jak co roku dodaje i ważnych informacji o wykonawcach dostarcza niezastąpiony duet konferansjerów: Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Na konferencji prasowej promującej tegoroczną edycję festiwalu padły ważne słowa Jana Słowińskiego – twórcy i dyrektora artystycznego EtnoKraków/Rozstaje: Spotkajmy się na Rozstajach, w Krakowie. Ugośćmy przyjaciół z Ukrainy, Białorusi, Polski i odległych zakątków świata. Wsłuchajmy się w ich opowieść: pieśni o miłości, o życiu, o śmierci, o nadziei. Sowieckiej hydry łeb odrasta. Zło, które wyrządza, przekracza granice wyobraźni, w postpandemicznych oparach barbaria. Muzyka i poezja objaśniają świat. Również świat taki, którego nie sposób zrozumieć. Są obszarem wolności i dialogu. Otwórzmy się na nadzieję. „Ludzi dobrej woli jest więcej”!

Na zdjęciach:

Ghatam Udupa Collective (Indie) i Michał Czachowski (Polska), Mokoomba (Zimbabwe), Gordiy Starukh (Ukraina), Dakh Daughters (Ukraina), Swada (Polska), Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński (Polska), Joryj Kłoc (Ukraina).

Foto © Monika Stachnik-Czapla. All rights reserved.

Monika Stachnik-Czapla
Monika Stachnik-Czapla

Fotograf. Od 2001 roku należy do Krakowskiego Klubu Fotograficznego, a od 2005 do Stowarzyszenia Twórców – Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Od 2005 roku pełni funkcję Prezesa KKF, a w 2007 została powołana do Rady Programowej Muzeum Historii Fotografii im. Walezego Rzewuskiego w Krakowie. Od 2013 roku należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych oraz kilkadziesiąt wystaw – indywidualnych i zbiorowych.

Artykuły: 19
Skip to content