muzykoterapia w galerii i!

W piątek 25 lipca o godzinie 20.00 w krakowskiej  Galerii i! odbędzie się kolejna „muzykoterapia. Będziemy mieli okazję by zapoznać się z twórczością Kacpra Ziemianina. To „krakus”od kilku lat studiujący audioarts za granicą (Londyn, Haga). Koncert poprzedzi dyskusja podczas której będzie można zapoznać się z aktualnymi trendami nauczania na renomowanych uczelniach zagranicznych. To rzadka okazja aby zapytać Kacpra Ziemianina o jego zainteresowania i metody pracy twórczej, również w kontekście dotychczasowych działań muzykoterapii – cyklu spotkań z dźwiękiem, organizowanym od stycznia 2009 roku. Po dyskusji dwa solowe występy.

Kacper Ziemianin aka Ghostman mówi o sobie: „dźwięczny artysta na wygnaniu”. Wyemigrował za małą wodę w celu znalezienia lepszego bytu, niestety „odniósł sromotną porażkę”. Udało mu się jednak wydać płytę sumptem wytwórni OSO Records (Londyn). Muzyk skończył studia AudioArts na renomowanej, londyńskiej uczelni Middlesex University. Pośród zainteresowań wymienia: circuit bending (budowa własnych instrumentów i interface’ów, oraz przerabianie starych), systemy interaktywne, instalacje dżwiękowo-wizualne, muzyka generatywna. Artysta ukończył szkołę muzyczną w klasie skrzypiec oraz kierunek Wiedzy o Kulturze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako wolny słuchacz uczęszczał również na Akademię Muzyczną w Krakowie na wykłady Marka Chołoniewskiego, który jest dla niego ciągłym źródłem inspiracji.
Jest autorem kilku instalacji interaktywnych o charakterze dźwiękowo – wizualnym. Występował oraz prezentował swoje prace na różnych festiwalach, m.in.: AudioArt, 7 dni kultury w Krakowie, Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, Bieszczadzkie Anioły, Pestka w Jeleniej Górze czy Podwodny Wrocław. Największym osiągnięciem Ziemianina jest stypendium w Amsterdamie, ufundowane przez organizację Steim, wspierającą młodych twórców muzyki elektronicznej. Jest również laureatem pierwszej nagrody „Doliny Kreatywnej – czyli czego szuka młoda sztuka” w dziedzinie muzyka. Muzyka, którą tworzy to szeroko rozumiana elektronika, muzyka eksperymentalna i IDM z przeróżnymi naleciałościami. „Jestem w jednej szufladce z tymi, których nie da się zaszufladkować” – mówi o sobie Ziemianin.

konrad gęca. urodzony w niedzielę. samouk. działa przede wszystkim w polu sztuki dźwięku, ale również video-art, muzyki filmowej i teatralnej. w działaniach twórczych sięga po wszelkie tworzywa, stara się nie przywiązywać do konkretnego medium a raczej dobierać je w zależności od kontekstu. opowieść, komunikacja z odbiorcą – te warunkują każdorazowo użycie innych narzędzi. w poszukiwaniu interakcji coraz cześciej prowadzi warsztaty, podczas których jest tylko inicjatorem procesu twórczego. w ten sposób próbuje realizować założenia formy naturalnie ukształtowanej (andrzej pawłowski) czy formy otwartej (oskar ansen), udowadniając, że twórczość nie jest domeną profesjonalistów i nie jest bezpośrednio powiązana z warsztatem / umiejętnościami. pod szyldem muzykoterapii od lat organizuje cykl wydarzeń promujących muzykę poszukującą, sztukę dźwięku i sztuki wizualne. od kilku lat współpracował przy festiwalu audioart z profesorem markiem chołoniewskim, który jest dla niego ciągłym źródłem inspiracji. występy w ramach „emfp on tour” (paryż, amsterdam, bruksela, londyn, berlin) pomogły mu uwierzyć w siebie, na festiwalu skver art (mali losinj) zafascynował się sztuką site-specific, a w lublanie ideą DIY. jest członkiem polskiego stowarzyszenia muzyki elektroakustycznej (choć nie opłacił jeszcze składki członkowskiej), autorem muzyki do filmu „legenda kineform” i do spektaklu „paradiso” (tu zakochał się w teatrze). ostatnio wydał płytę „art of choices” nakładem wydawnictwa mathka.


muzykoterapia powstała jako cykl koncertów z muzyką swobodnie improwizowaną i eksperymentalną w eszewerii w styczniu 2009 roku. aktualnie promuje przede wszystkim sztukę dźwięku i sztuki wizualne, stawiając akcent na poszukiwania własnego języka twórczej wypowiedzi w oderwaniu od powszechnie znanych ram gatunkowych. nie ma stałego miejsca zamieszkania, zaczyna przyjmować różne formy, ma apetyt na zmiany i zaprasza do współpracy.

http://dropr.com/muzykoterapia
https://www.facebook.com/krakowmuzykoterapia

piątek 25 07 14 godz 20
galeria i! ul józefińska 21

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 550
Skip to content