Tydzień Kultury Hinduskiej – Teatr Barakah

Tydzień Kultury Hinduskiej - Teatr BarakahTeatr Barakah Zaprasza na kilkudniowe spotkanie z Indiami pod postacią filmów, muzyki, literatury, fotografii…:

18 stycznia, poniedziałek:

19:30 – „Czyścibuty” („Bootpolish”) /pokaz filmowy/ [1954, 137 min.]

Jeden z najpiękniejszych a także jeden z najbardziej znanych filmów hinduskich na świecie (niestety nie w Polsce – chociaż był wyświetlany na naszych ekranach w latach 1956-1960 i to z wielkim powodzeniem). Film z tzw. „Złotego okresu” kinematografii hinduskiej, w dużej mierze inspirowany dokonaniami europejskiego (głównie włoskiego) neorealizmu.
Jest to historia dwojga osieroconego rodzeństwa oddanego na wychowanie demonicznej ciotce, która szukając zemsty za rzekome krzywdy doznane od ich rodziców, przyucza ich do żebractwa. Godność dzieci próbuje ratować opiekujący się nimi stary handlarz zakazanym w Indiach alkoholem. Z jego pomocą dzieci kupują akcesoria do czyszczenia butów i definitywnie kończą z żebractwem. W zawodzie pucybutów przeżywają niezwykłe, często dramatyczne przygody i w końcu trafiają w ręce dobrych ludzi, którzy postanawiają je adoptować..

Film został w 1955 roku nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes. Na tymże festiwalu została wyróżniona Baby Naaz – jako najlepsza odtwórczyni dziecięcej roli w światowej kinematografii.

19 stycznia, wtorek:

19:30 – „Teraz Delhi już niedaleko” („Ab dilli dur nahin”) /pokaz filmowy/ [1957, 134 min.]

Film ten stanowi zakończenie hinduskiej wersji neorealizmu (zwanego niekiedy „hinduskim realizmem”) w wytwórni Raj Kapoor Films. Jest to historia 10-letniego chłopca, który po śmierci matki i po niesłusznym oskarżeniu ojca o morderstwo, wędruje do dalekiego Delhi, aby spotkać się z ówczesnym premierem J. Nehru i uratować ojca. Film zawiera niezwykle piękne i wzruszające sceny musicalowe, które wówczas były prawdziwymi hitami. A i dzisiaj są popularne, nie tylko w Indiach.

20 stycznia, środa:

18:00 – „Dwa Kwiaty” („Do Phool”) /pokaz filmowy/ [1958, 155 min.]

Film jest adaptacją powieści Joanny Spyri „Heidi”. W roli Heidi wystąpiła znana z filmu „Czyścibuty” (za który otrzymała nagrodę w Cannes), rewelacyjna Baby Naaz (nazywana odtąd hinduską Sherley Temple). Film jest bardziej dynamiczny niż wersja amerykańska i dwie europejskie. Jak w każdym filmie hinduskim z tamtego okresu, zachwycają niezwykle piękne sceny musicalowe. Zarówno te radosne, jak i te przejmująco smutne.

21:00 – Wieczór podróżniczy

Zapraszamy wszystkich podróżników, włóczęgów, backpackerów i turystów, którzy w Indiach byli albo będą. Podczas wieczoru Tadeusz Płatek zaprezentuje zdjęcia ze swych podróży do Indii. Zachęca, byście przynieśli też swoje zdjęcia (na płytach, pendrive’ach) i pamiątki. Wieczór będzie okazją do snucia wspomnień, snucia opowieści oraz snucia planów.

21 stycznia, czwartek

19:30 – „Brat i siostra” („Bhai Bahen”) /pokaz filmowy/ [1959, 118 min.]

Kwintesencja „hinduskiego realizmu”. Wzruszająca historia przyjaźni dziewczynki z bogatego domu z bezdomnym chłopcem z bombajskiej ulicy. W filmie są m.in. dwie sceny musicalowe o tak smutnym wydźwięku, że nie sposób je oglądać bez chusteczek do wycierania łez.

21:30 – Masalah w Barakah, czyli wieczór z literaturą indyjską

Czy wiedziałeś, że hinduski fakir, za pomocą fletu, potrafi sprawić, że butelki na barze, w ArtCafe zatańczą niczym dzikie węże? My też nie. Dlatego zapraszamy wszystkich pasjonatów hinduskiej kultury oraz ludzi o nieprzeciętnej ciekawości świata na nasze kolejne spotkanie z literaturą, muzyką i wódką na żywo! Tym razem zajmiemy się tekstami starożytnej hinduskiej cywilizacji. Przeczytamy teksty wyłowione wprost ze źródeł Gangesu oraz zaprezentujemy muzykę, do której zatańczyłby z nami sam Krishna oraz rytmy tak gorące, że złamałby się przy nich niejeden jogin. Wszystkich uczestników zabawy zachęcamy do przynoszenia własnych tekstów oraz instrumentów muzycznych, ponieważ nasza impreza funkcjonuje w formule open mic. Dla każdego starczy miejsca na scenie!

22 stycznia, piątek

19:30 – „Ziemia w gwiazdach” („Zameen ke Taare”) /pokaz filmowy/ [1960, 112 min.]

Uroczy i smutny film o dwóch chłopcach, którzy po stracie swoich matek, szukając adresu do Boga, odwiedzają po kolei świątynie hinduską, muzułmańską i chrześcijańską. Wędrują, doświadczając wielu przygód, w kierunku Himalajów, gdzie mieszka Bóg, który odda ich mamy. Film zawiera niezwykle piękne sceny musicalowe, realizm współgra z marzeniami sennymi – pomocna chłopcom służy uwolniony przez nich z butelki… Dżin. Pokazuje się również – a jakże – nasz Lajkonik, chociaż w hinduskim wydaniu.

21:30 – Folk Session – jam z przytupem /impreza muzyczna/

Drodzy muzycy, grajkowie a przede wszystkim wielbiciele hinduskiej muzyki! Zapraszamy na jedyny w Krakowie otwarty i przyjazny Jam Session w klimatach etno-folkowych, tym razem hinduskich właśnie. Liczy się przede wszystkim folkowa szczerość i energia. Zapraszamy szczególnie instrumenty hinduskie: sitar, sarod, tambura, bansuri, shehnai, sarangi, tabla, gottuvadyam, vina, mridanga, kanjira i skrzypce. Ale nie tylko, również te, których nazw nie potrafimy wymienić, bo ich nie znamy albo jeszcze nie istnieją, ale macie zamiar wystrugać je w piwnicach.

Przygotowanie: filmy – Tadeusz Płatek, literatura – Dawid Barański, Amadou Guindo, Grzegorz Like, muzyka – Żmij, koordynacja całości – Anna Wyrwik

źródło informacji:

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 559
Przejdź do treści