18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” – wielki finał!

Od niedzieli trwa w Krakowie 18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. W najbliższy weekend, 5 i 6 sierpnia, odbędzie się jego wielki finał – przez całą sobotę i niedzielę w kilku lokalizacjach zabytkowego centrum Krakowa będą odbywać się pokazy i spektakle, a dzięki tańcom ożyją zabytki.

Podczas 2 finałowych wieczorów, na Rynku Głównym zobaczymy wielkie widowiska plenerowe – Tańce tysiąca i jednej nocy oraz Tańczący wachlarz. Na scenie wystąpią, goszczące w Polsce po raz pierwszy, koreańskie tancerki Chum-Sarang Arts Academy pod wodzą Jang Tae Yun, które z towarzyszeniem zespołu muzycznego Jeolla Samhyenyukak wykonają tradycyjne dworskie tańce z wachlarzami. W Tańcach tysiąca i jednej nocy (5.08, godz. 20) zobaczymy też hinduskie tancerki kathak – Alaknandę Bose ze swoimi uczennicami z zespołu Sanskriti. W niedzielę (6.08, godz. 20) Balet Cracovia Danza zaprezentuje Tańczący wachlarz – spektakl, w którym tytułowy rekwizyt wystąpi w różnych odsłonach – renesansowej, tureckiej, hiszpańskiej, a w końcu artyści Baletu wcielą się w żywe tańczące wachlarze.

Na rynku czekają na publiczność jeszcze inne atrakcje – przede wszystkim spektakularne pokazy żonglowania flagami w wykonaniu Grupy Rione Santo Spirito z Ferrary oraz pokazy zespołów tanecznych. Na scenie zaprezentują się m.in. uczestnicy warsztatów, które odbywały w ramach festiwalu od poniedziałku do piątku, a także młodzieżowe zespoły z Białegostoku, Mikołowa czy Lęborka.

Finał festiwalu to jednak nie tylko duże wieczorne przedstawienia. Przez całe popołudnia tancerze będą ożywiać zabytki Krakowa – pojawią się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Collegium Maius, a w niedzielę także w Barbakanie. I tu czeka nas wiele niespodzianek – w muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zobaczymy np. 2 premierowe pokazy Cracovia Danza: Breve Regnum przenoszące nas do średniowiecznego Krakowa opanowanego przez niesfornych żaków, oraz nawiązujący do przewrotu kopernikańskiego program Harmonia mundi, w którym w rytm muzyki z czasów wielkiego astronoma zatańczą nie tylko Słońce i Ziemia, ale i pozostałe planety naszego układu słonecznego. W każdym miejscu zostały zaplanowane 2 pokazy, każdy powtórzony 3 razy, tak, aby każdy chętny mógł zobaczyć jednego dnia wszystkie.

Na koniec nie można nie wspomnieć o wielkim balu dla publiczności na Rynku, na który organizatorzy zapraszają w sobotę o 21. Poprowadzą go Marie-Claire Bär Le Corre oraz Maja i Konrad Zawada ze Szkoły Tańca Jane Austen.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

18. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
Na Dalekim Wschodzie 30 lipca – 6 sierpnia, Kraków
Szczegółowy program i informacje:

Organizator: Balet Cracovia Danza
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Villa Decjusza, Fundacja Ardente Sole
 

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content