Kapela Maliszów – projekt crowdfundingowy na polakpotrafi.pl

Kapela Maliszów jest gotowa do wydania drugiej płyty. Pozostało naprawdę niewiele, żeby WIEJSKI DŻEZ mógł ukazać się na rynku. Nagrania już od dawna są gotowe. Potrzebujemy jeszcze tylko trochę pieniędzy na mastering, projekt okładki i książeczki oraz tłoczenie i druk płyt. Dlatego też postanowiliśmy zwrócić się do Was wszystkich o wsparcie naszego projektu, który właśnie ruszył na portalu crowdfundingowym polakpotrafi.pl

[ct_spacer height=”25″]

WIEJSKI DŻEZ jest kontynuacją stworzonego przez nas stylu. Ewoluuje jednak w stronę improwizacji, chociaż oczywiście nie zabraknie w nim również rodzimych utworów tradycyjnych. Jest to płyta, w której ściera się kilka żywiołów: młodość z dojrzałością, tradycja z nowoczesnością, miasto ze wsią. Zawarte w utworach improwizacje Kacpra na skrzypcach, podkreślane dopingującą i energetyczną grą Zuzanny na barabanie, wymykają się trochę z ram wiejskiej tradycji muzycznej, którą jednak cementuje prymitywne basowanie Jana. Album zawiera kilka utworów tradycyjnych lub inspirowanych tradycją, większość jednak stanowią własne utwory. Kompozycje Kacpra wybiegają w przyszłość a jednocześnie są podbudowane wiejskim stylem, co czyni muzykę ciekawą i niepowtarzalną. Kompozycje Jana są bardziej tradycyjne, chociaż każdy posiada małą furtkę dla zbuntowanych improwizacji Kacpra. Śpiew Zuzi – bardziej dojrzały, pozbawiony już dziecięcej barwy – dopełnia całości.

Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci, Kacper i Zuzanna. Zespół czerpie inspiracje z tradycyjnej muzyki wiejskiej oraz komponuje nowe utwory w oparciu o wypracowany już własny styl. Muzyka grana jest na instrumentach tradycyjnych takich jak: skrzypce, basy, bęben czy akordeon, w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Większość instrumentów kapeli jest wykonana lub naprawiona – tak jak skrzypce dziadka – przez Jana Malisza. 

Kapela Maliszów udowadnia, że tradycja nie jest muzealnym reliktem ale żywą tkanką, która może przybrać najróżniejszy kształt. Ich muzyka w dużej mierze oparta na improwizacji i swobodzie wykonawczej, nawiązując do tradycji a jednocześnie ścierając się z nią, tworzy nową jakość. Przypomina także, że młodość może zachwycić dojrzałością a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!

Skład Kapeli:

Jan Malisz – basy, akordeon, śpiew;
Zuzanna Malisz – śpiew, bęben;
Kacper Malisz – skrzypce.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content