17 Festiwal Filmu Niemego – Podróze

W dniach 1-4 grudnia Kino Pod Baranami oraz Fundacja dla Kina zapraszają na 17. Festiwal Filmu Niemego. Motywem przewodnim tegorocznej edycji są Podróże, a towarzysząca pokazom niemych filmów muzyka na żywo w wykonaniu utalentowanych polskich artystów nie tylko uwiarygodni podróże w czasie i przestrzeni, ale pozwoli publiczności dotrzeć do korzeni muzyki filmowej.

Muzyka filmowa, której twórcy zyskują dziś coraz większe uznanie, miała swój początek ponad sto lat temu, kiedy pokazy kinematografu odbywały się przy udziale taperów lub orkiestry. To również dzięki nim widzowie mogli poczuć magię ruchomego obrazu, którą z dzieł najnowszej kinematografii wydobywają kompozycje Hansa Zimmera czy Ennio Morricone.

Festiwal Filmu Niemego gwarantuje nadzwyczajną podróż w czasie, podczas której widzowie przeżywają seanse tak jak wiele lat temu, czyli z towarzyszeniem muzyki na żywo. Jest to jednak wyprawa w przeszłość pozostająca w silnym związku ze współczesnością, dzięki towarzyszącej filmom oprawie muzycznej.

Zaproszeni w tym roku muzycy wykorzystują wyjątkowo szerokie instrumentarium muzyczne z różnych stron świata, jak również przetwarzają dźwięki elektronicznie i analogowo w wyjątkowo kreatywny i nowatorski sposób. Ich muzyka będzie towarzyszyć widzom podczas niezwykłych wypraw w najciekawsze zakątki, m.in do kraju Basków, Starożytnego Egiptu, na ziemie plemienia Kwakwala, czy nawet na Marsa. Ten Festiwal to święto kina sprzed epoki dźwięku z udziałem artystów, których kunszt w tworzeniu muzyki pozwala to kino w pełni docenić.

Akompaniament do filmów przygotują i zaprezentują na żywo zarówno uznani muzycy, jak i debiutanci. W tym roku są to między innymi: zespół młodych i niezwykle utalentowanych muzyków z Trójmiasta Immortal Onion; zaprzyjaźnione z Festiwalem Semi-Invented Trio (Konarski/Chytrzyński/Berny); wszechstronna krakowska gitarzystka Urszula Stosio w duecie z Marcinem Pokorskim; awangardowy i szalony Lód 9; eksperymentujący duet Tropy; niepowtarzalni  twórcy odrealnionych dźwięków SALK; jazzowy zespół Baaba; specjalizujące się w muzyce improwizowanej Helatone Trio oraz krakowski DJ i producent muzyczny Kixnare. Fani muzyki filmowej będą mieli również okazję obejrzeć polski film Zew morza ze ścieżka dźwiękową autorstwa Krzesimira Dębskiego.
Tradycyjnie już wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie mapping na wewnętrznej fasadzie Pałacu pod Baranami, inspirowany filmami niemymi, przygotowany przez Julie Land  (MotionArt) z muzyką Kixnare.

W piątkową noc w klubie Betel odbędzie się afterparty, podczas którego do filmu Nanuk z Północy zagra współpracujący m.in. z O.S.T.R. producent muzyczny Minoo. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

BILETY:
30 zł (normalny) | 24 zł (ulgowy)
* Zew morza: 20 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)
Karnet (9 seansów): 135 zł

Nanuk z Północy & Minoo (Klub Betel) – wstęp wolny

Bilety dostępne w kasach Kina oraz online, więcej informacji o Festiwalu:

www.kinopodbaranami.pl
www.festiwalfilmuniemego.pl

[ct_spacer height=”25″]

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.