-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – pełna kolekcja w Nowohuckim Centrum Kultury
Od 18 sierpnia w Nowohuckim Centrum Kultury będzie dostępna dla zwiedzających czasowa wystawa 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. W czasie wakacji jest czynna również stała galeria malarstwa Artysty.
Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała go przede wszystkim jako twórcę awangardowego. Artysta nigdy nie traktował fotografii jako środka utrwalającego rzeczywistość, ale jako osobistą kreację świata poprzez właściwą sobie ekspresję. W 1959 r. całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii, przez nieomal reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże.
Rysował z kolei Beksiński przez całe życie – zmieniając style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Na wystawie w NCK zwiedzający zobaczą prace z lat 1956 – 2000, tworzone w rozmaitych technikach i formatach.
„Nawet kiedy został słynnym malarzem, którego obrazy w latach 70. i 80. Niemal wszystkie znikały z wystaw, nabywane za solenne jak na owe czasy kwoty, nie przestawał rysować. Owszem, bywały okresy intensywniejszego i mniej intensywnego tworzenia na papierze. Zmieniał także techniki i style rysowania. Z wszystkich swoich artystycznych aktywności właśnie w rysunku zademonstrował najszerszą skalę możliwości.”
– Tadeusz Nyczek, wstęp do katalogu RYSUNEK (wyd. Nowohuckie Centrum Kultury, 2016)
„Są fotografie całkowicie abstrakcyjne, gdzie główną rolę gra światło, przemienność form i faktur. Pojedyncze przedmioty fotografowane z bliska przemieniają się w tajemnicze zjawiska bliskie złudzeniom optycznym. Gałęzie pokrytego śniegiem drzewa wyglądają jak zamieć śnieżna. Ukryte w cieniu biblioteczne książki przypominają drewniane bierwiona ułożone pod murem. (…) Zdjęcia są precyzyjnie ustawiane, specjalnie oświetlane, potem poddawane wielorakim obróbkom technicznym w pracowni. Wszystkie są nieodmiennie czarno-białe, co jeszcze potęguje wrażenie niezwykłości, podbija kontrasty, ujawnia dziwne faktury płaskiej przecież powierzchni.”– Tadeusz Nyczek, wstęp do katalogu FOTOGRAFIA (wyd. Nowohuckie Centrum Kultury, 2016)
Stała ekspozycja w NCK obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. To wówczas powstawały jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.
Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…
Aranżację wystaw Zdzisława Beksińskiego w NCK przygotowała Joanna Gościej-Lewińska.
ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – rysunki i fotografie z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
czasowa wystawa 100 rysunków i 100 fotografii
18 sierpnia – 2 września 2021 w g. 11.00-19.00, Biała Galeria CENTRUM
wstęp: 10/8 zł (w ramach biletu do Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie)
GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W KRAKOWIE. Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
1 lipca-14 sierpnia 2021 (wtorek-niedziela, w g. 13.00-19.00)
18 sierpnia – 31 września 2021 (wtorek-niedziela, w g. 11.00-19.00)
Galeria otwarta dla Zwiedzających także w dwa poniedziałki: 23 i 30 sierpnia, w g. 11.00-19.00)
bilety – 10/8 zł