UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

„Wirtuozi Lwowa” zachwycają Kraków – Muzyka w Starym Krakowie

Już po raz 44 miasto polskich królów zaprosiło miłośników muzyki akademickiej na festiwal Muzyka w Starym Krakowie. Wydarzenie, które odbywało się pomiędzy 15 a 31 sierpnia nie zostawiło obojętnym ani jednego słuchacza. Wśród muzyków tego święta sztuki – artyści z różnych stron świata, wybitni artyści z Polski i zagraniczni wykonawcy.

Na festiwal do Krakowa przyjechali najlepsi muzycy kameraliści z Lwowskiej filharmonii – orkiestra Wirtuozi Lwowa, którzy wystąpili pod batutą znanego dyrygenta Serhija Burka. Należy powiedzieć, że muzycy odwiedzają królewskie miasto już po raz kolejny. Ukraińskich gości festiwalu lubią i podziwiają słuchacze. Ten letni muzyczny wieczór w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa nie był wyjątkiem, publiczność ciepło przyjęła lwowskich muzyków oraz wybitnego flecistę Jánosa Bálinta.

Program koncertu był dość urozmaicony, brzmiała muzyka Felixa Mendelssohna-Bartholdiego, lwowskiego Mozarta – Franza Xavera, Edwarda Elgara oraz Ottorino Respighiego. Nikogo nie zdziwiło, że orkiestra grała fenomenalnie. Pod kierownictwem utalentowanego pana Serhija Burka artyści zawsze interpretują muzykę na bardzo wysokim poziomie. Wykonawcy grali bezbłędnie, bez napięcia i byli świetnie zgrani, wszystkie główne tematy w grupach orkiestry współbrzmiały perfekcyjnie.

W Koncercie d-moll Mendelssohna i w Rondzie Franza Xavera Mozarta partie solowe wykonywał János Bálint. Jego wirtuozerskie tryle i fioryturowe pasaże płynęły w przestrzeń bazyliki i jakby rozpuszczały się delikatnie w ciepłym letnim powietrzu. Flecista świetnie współpracował z dyrygentem i orkiestrą, a to świadczy o jego niezwykłym talencie, doświadczeniu oraz godzinach poświęconych wspólnym ćwiczeniom solisty i zespołu.

Kulminacje niby podmuchy potężnych wiatrów, wdzierały się w atmosferę wieczoru. Sentymentalne momenty, grane wysoko i wrażliwie, świadczyły o szerokiej i otwartej ukraińskiej duszy.

Nic dziwnego, że dyrygent dodał do repertuaru tego koncertu utwór Franza Xavera Mozarta. Ten mniej znany niż jego wybitny ojciec, kompozytor, dość długi czas mieszkał i pracował jako nauczyciel gry na fortepianie we Lwowie i innych pobliskich miastach. Ostatnio odbył się tam festiwal LvivMozArt, dedykowany Franzowi Xaveremu.

Repertuar, który wybrał Serhij Burko – to muzyka z głęboka ideą, która trafia do każdego serca. Publika nagrodziła muzyków wielkimi owacjami, bukiety kwiatów sypały się na solistów i dyrygenta. Na koniec wszyscy powstali, klaszcząc, żeby okazać swój zachwyt i szacunek muzykom. Festiwal Muzyka w Starym Krakowie już dobiegł końca, zostawiając po sobie wspomnienie niezwykłej muzyki i prawdziwej sztuki.

Festiwal “Muzyka w starym Krakowie” jest partnerem lwowskiego festiwalu “Muzyka w starym Lwowie”. Festiwale odbywają się co roku jednocześnie we Lwowie i w Krakowie w tym samym czasie. We Lwowie jest to szósta edycja festiwalu. Takie wydarzenie są wspólnym międzynarodowy projektem, który buduje duchowy most pomiędzy miastami, które mają wiele wspólnego w europejskim dziedzictwie. Pomimo, że są rozdzielone granicami, łączy je kultura i zabytki wpisane do dziedzictwa UNESCO.

Anna Szpilewska
Anna Szpilewska

Muzykolog, dziennikarz muzyczny, początkująca pisarka, absolwentka Akademii Muzycznej we Lwowie. Pracowała jako dziennikarz w Lwowskiej Filharmonii, a także nauczyciel teorii w szkole muzycznej "Dudaryk". Odbyła praktykę w gazecie "Lwowska poczta" i w lwowskim radiu. Pisze teksty dla różnych magazynów, stron internetowych, blogów. Aktualnie mieszka w Krakowie i stara się rozwijać, rozwija też uczniów w szkole muzycznej jako nauczyciel gry na pianinie. Pisze teksty dla różnych mediów. Uwielbia muzykę klasyczną, jazzową, folkową.

Artykuły: 16
Skip to content