Uroczyste zakończenie 77. sezonu artystycznego Filharmonii Krakowskiej

Na zakończenie 77. sezonu artystycznego Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie przygotowuje uroczyste koncerty oratoryjne – w piątek 10 czerwca 2022 roku o godz. 19.30 i w sobotę 11 czerwca 2022 o godz. 18.00, podczas których po raz pierwszy w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej zabrzmi oratorium Odyseusz Max Brucha. Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej wraz z grupą solistów poprowadzi I dyrygent gościnny instytucji – Łukasz Borowicz.

Obecny 77. sezon artystyczny Filharmonii Krakowskiej to okres, podczas którego – mimo trwającej pandemii oraz niepokojów ekonomicznych i politycznych – instytucja przygotowała około 300 wydarzeń muzycznych, gromadzących w gmachu przy ulicy Zwierzynieckiej oraz w różnych miejscach na mapie regionu, ale i całego kraju ogromne rzesze stałych i całkiem nowych melomanów. W tym czasie wydana została nowa płyta CD z II Symfonią B-dur Karola Szymanowskiego w pierwotnym kształcie z 1910 roku, książka o siedemdziesięciu latach działalności Chóru Chłopięcego „Dzieci można nauczyć wszystkiego” autorstwa Marii Wilczek-Krupy.

To sezon sukcesów odniesionych przez filharmoniczne zespoły podczas wydarzeń o międzynarodowej renomie, jak Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który gościł w głównym nurcie programowym Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej szefa artystycznego Alexandra Humali, czy niedawno zakończony Festiwalu Muzyki Filmowej, w którym uczestniczyła zarówno Orkiestra, jak i Chór FK. W rdzennym planie koncertowym instytucji nie zabrakło również wydarzeń, które poza bieżącymi koncertami abonamentowymi w sposób szczególny wpływały na ostateczny wydźwięk tego sezonu – filharmoniczna publika gromadziła się w ramach festiwalu Szymanowski / Polska / Świat, Festiwalu 4 Tradycji, Muzyka Polska OdNova, Krakowskiej Jesieni Muzycznej, Dni Muzyki Organowej czy Lubomirski Festival. Nadal kontynuowany jest międzyinstytucjonalny projekt Muzyczne Mosty, będący platformą do koprodukcji z Akademią Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie, Capellą Cracoviensis, Sinfoniettą Cracovią i nie tylko.

Obecny sezon artystyczny to także okres dalszych działań inwestycyjnych – dość wspomnieć remont organów w sali koncertowej czy generalny remont konserwatorski w Sali Błękitnej na II piętrze gmachu. I choć koncerty na zakończenie sezonu wcale nie przerywają działalności koncertowej Filharmonii na okres letni – już wkrótce bowiem rozpocznie się Royal Opera Festival czy seria letnich koncertów kameralnych Philharmonic Music Summer – będą one wyjątkowe choćby ze względu na fakt, iż dzieło Brucha nie było dotąd prezentowane w repertuarze tej instytucji, choć od czasu jego ukończenia minęło 150 lat.

Nakreśloną muzycznie opowieść o królu z Itaki i jego tęsknocie za ojczyzną i najbliższymi wykonają Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Do wykonania partii solowych zaproszeni zostali ponadto: Mariusz Godlewski – baryton (Odyseusz), Anna Bernacka – mezzosopran (Penelopa), Natalia Rubiś – sopran (Nausikaa), Katarzyna Guran – sopran (Leukotea, Atena), Miranda Gołębiowska-Exner – alt (Antikleja, Arete), Józef Dwojak – tenor (Hermes) i Patryk Wyborski – baryton (Terezjasz, Alkinoos, Sternik). Chór Filharmonii przygotował Piotr Piwko.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Skip to content