UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej OMNIA BENEFICIA 2023 – dzień drugi “klawesynowy”

Dzień drugi Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej OMNIA BENEFICIA poświęcony był angielskiej muzyce klawesynowej. Kompozycje Wiliama Byrda wykonywała rumuńska artystka Alina Rotaru.

Angielska muzyka klawesynowa jest INNA. Pewnie ma na to wpływ wyspiarskość, ale też brak YouTuba i serwisów streamingowych w tych czasach, bo kompozycja Parthenia Wiliama Byrda, którą usłyszeliśmy, powstała około 1612 roku. Tą inność najlepiej określiła Alina Rotaru w trakcie spotkania przed koncertem. To co w muzyce angielskiej jest okrągłe, w kontynentalnej jest kwadratowe. Można było się o tym przekonać w trakcie koncertu. Przed koncertem padło również stwierdzenie, że to muzyka wykonawczo bardzo trudna. Faktycznie, te kompozycje są bardzo skomplikowane, Alina Rotaru wykonała je po mistrzowsku.

To muzyka nie łatwa w odbiorze, choć bardzo piękna. Sala wystawowa Galerii IMO w Starym Sączu była wypełniona po brzegi. Koncert spotkał się w entuzjastycznym przyjęciem publiczności, był tez bis, co w przypadku tego rodzaju wydarzeń nie zdarza się często.

Tu chciałbym dodać, że był to koncertowy debiut sali wystawowej Galerii IMO, zakończył się sukcesem, dźwięk klawesynu był czysty i klarowny. Nie było też pogłosu, co zdarza się często w dużych betonowych przestrzeniach, nie projektowanych z myślą o koncertach. Dzisiaj w tej samej sali usłyszymy większy zestaw instrumentów, sprawdzimy jak akustyka sobie z tym poradzi, ale po udanym koncertowym debiucie – jestem dobrej myśli.

30 czerwca 2023 roku, w trzecim dniu Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej OMNIA BENEFICIA, usłyszymy formację The Violin Consort, która wykona Sinfonie hamburskie Carla Philippa Emanuela Bacha.

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 541
Skip to content