-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Spotkajmy się Pod wspólnym niebem z teatrem Nomina Rosae !
Nie ma się co oszukiwać, świat nam się zmienił przez ostatnie miesiące, a my spoglądamy teraz na niego jakby zza szyby. Nikt nie wie, ile jeszcze potrwa czas niepokoju i niepewności, a my jeszcze długo potem będziemy pamiętać ten okres i być ostrożni. Właśnie w tym szczególnym czasie sztuka jest nam bardzo potrzebna, gdyż nie służy tylko rozrywce, czy dostarczaniu wzruszeń, ale pomaga odczuć, że mimo wszystko świat nie stanął całkiem w miejscu, artyści wciąż tworzą, a teatr jest teraz bardziej dostępny szerszej publiczności niż przed pandemią. To gdzie się spotykamy?
Otóż 24 października o godzinie 18 będziemy mieli okazję obejrzeć zdalnie za pomocą strony na Facebook’u Luteranie Nowy Sącz spektakl Teatru Nomina Rosae Pod wspólnym niebem w reżyserii Łukasza Fijała. Sztuka została sfilmowana w przestrzeni kościoła ewangelickiego w Nowym Sączu, jednego z najstarszych obiektów sakralnych w mieście, dawnej kaplicy Lubomirskich przy nieistniejącym już kościele Franciszkanów, przez operatorów Jakuba Szydłowskiego oraz Dominika Tymczyszyna. Dlaczego Nowy Sącz?
Przed wojną Nowy Sącz był miastem wielu kultur; od wieków ziemia sądecka znajdowała się na skrzyżowaniu historii, ludzkich opowieści i losów. Przez setki lat żyli w nim chrześcijanie, a obok nich również Żydzi, Niemcy, Łemkowie i Romowie. To wielowiekowe koegzystowanie zostało brutalnie przerwane przez II wojnę światową – świat, który istniał przed 1939 r. został na zawsze zniszczony. Spektakl przywołuje ten, nieistniejący już, świat i żyjących w nim ludzi, z ich sprawami, uczuciami, kłopotami i radościami.
Wszystkie pojawiające się w spektaklu postacie inspirowane były autentycznymi osobami, a ich historie można wyczytać wśród kart kronik i archiwów Nowego Sącza. Inspiracją dla m.in. postaci fotografa był B. Furmanek, mieszkający i pracujący w przedwojennym Sączu fotograf, który stracił życie w egzekucji w podsądeckich Biegonicach w 1941 r., podczas której Niemcy zamordowali ponad 40 osób, znaczących dla miasta postaci i działaczy.
Jak powiedział sam reżyser, Łukasz Fijał: Do pracy nad spektaklem przekonała mnie postać będąca pierwowzorem fotografa, który za współpracę z polskim ruchem oporu został zamordowany przez Niemców. Człowiek ten, w chwili największej próby nie zawahał się stanąć po właściwej stronie. Niezwykłe było również to, że każda z postaci w spektaklu była wzorowana na postaci autentycznej. Żałujemy, że przez pandemię nie możemy zagrać spektaklu przed żywą publicznością, mamy jednak nadzieję, że dzięki transmisji przedstawienie zobaczy więcej osób.
W sztuce zagrali: Jan Mancewicz, Justyna Stasik, Krzysztof Pomietło, Dorota Wodzień, Karolina Koniecka oraz Sara Kociołek. Autorem scenariusza i kostiumów była Maria Molenda, z którą również miałam okazję chwilkę porozmawiać o inspiracji do napisania scenariusza i pracy nad kostiumami
Inspiracji dla samego już pomysłu spektaklu było kilka- przede wszystkim moja pasja kolekcjonerska dotycząca zabytkowych fotografii i odkrywania ukrytych w nich historii, potem postacie fotografie sądeckich, a tu zwłaszcza Bolesława Furmanka. Wykorzystałam różne źródła, różne wiadomości dotyczące Sącza i mieszkających w nim ludzi, po to aby pokazać jaki to miasto miało kiedyś charakter: były tu kościoły katolickie i ewangelicki, synagoga, bożnice i cerkiew. Gdzie różni ludzie wywodzący się z różnych grup, wyznań, środowisk mogli się spotkać? Oczywiście u fotografa!:)
Co do kostiumów: wszystkie są tak dobrane, aby wydobywać i podkreślać charakter postaci. Użyłam oryginalnych przedwojennych dodatków, akcesoriów i materiałów. Dwie sukienki bohaterek są uszyte z tkanin, które przetrwały wojnę, a pochodziły z żydowskiego domu. W spektaklu pojawiają się także urzekające teksty Zofii Nałkowskiej, która odwiedziła to miasto i dała się oczarować jego sennej magicznej atmosferze.
Wnioskując już po samych fotografiach ze spektaklu zapowiada się piękny, bogaty w plastyczne obrazy, wieczór w sobotę 24 października. Poniżej podajemy link do wydarzenia. Bądźcie z nami!
https://www.facebook.com/events/656567585248840