Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

Roby Lakatos & Polish Friends

Roby Lakatos & Polish Friends, koncert w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej – Manggha. Projekt powstał w lutym 2013 roku, kiedy do Krakowa przyjechał słynny węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos (www. roby-lakatos.com) aby wystąpić na koncercie w krakowskiej Filharmonii. Organizatorzy koncertu zaprosili wówczas młodego, ale już z bogatym dorobkiem artystycznym, klarnecistę krakowskiego Szymona Klimę, który wystąpił gościnnie u boku Roby Lakatosa.

W koncercie 15 grudnia 2015 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha obok Roby Lakatosa oraz klarnecistów Szymona i Krzysztofa Klimy wystąpili znakomici polscy muzycy – zdobywca nagrody Fryderyka pianista Dominik Wania, kontrabasista i kompozytor Adam Kowalewski, który brał m.in. udział w wielu koncertach i nagraniach płytowych u boku Nigela Kennedy’ego, saksofonista Tomasz Pruchnicki oraz perkusista Dawid Fortuna.

Maestro Roby Lakatos i taaaki skład gwarantować mógł tylko jedno – wspaniałe widowisko. I tak też się stało – koncert był fantastyczny – z gatunku tych, które pamięta się bardzo długo. Muzyka przez duże “M”, zagrana perfekcyjnie. Ale samo perfekcyjne granie to za mało. W tym przypadku widzieliśmy szczególne emocje muzyków. To starzy wyjadacze a jednak (czego nie dało się ukryć), granie sprawia im wielką radość. To bardzo ważne dla słuchających, gdy widzą emocje i radość grania u muzyków. Przekłada się to zwykle na nastrój na widowni, co powoduje że temperatura na scenie i widowni rośnie – co też miało miejsce na tym koncercie.

Usłyszeliśmy bardzo szerokie spektrum muzyczne. Wszystko było na swój sposób klasyką. Od Lutosławskiego, poprzez Karawanę Duke’a Ellingtona i To ostatnia niedziela Jerzego Petersburskiego do Oczy cziornyje …  A wszystko to zagrane z niesamowitą lekkością i świeżością. Rzadko się zdarza usłyszeć evergriny w tak lekkim i żywym wykonaniu. Po wyjściu z koncertu, pomyślałem sobie … tak, to właśnie jest muzyka!

Myślę że słuchacze koncertu czekają na dalsze poczynania projektu Roby Lakatos & Polish Friends. Poniżej zdjęcia z koncertu.

Organizator koncertu: Cracovia Andante

foto © Muzyczny Kraków – Iwona Kurczab & Andrzej Wodziński

Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.
Skip to content Click to listen highlighted text!