Poezja do śpiewania

Poezja do śpiewania to kolejny konkurs Biura Literackiego z Wrocławia, który tym razem angażuje w bezpośrednią pracę z utworem literackim muzyków, kompozytorów i zespoły. Do dyspozycji uczestników przygotowany został Bank wierszy z tekstami współczesnych polskich poetów. Zadaniem konkursowym jest skomponowanie, wykonanie i nagranie piosenki z użyciem wybranego tekstu. Wydarzenie towarzyszy 20. edycji Portu Literackiego, zaplanowanej na kwiecień 2015.

Jury w składzie: Kora, Agnieszka Szydłowska i Filip Zawada, ma do dyspozycji 10 tysięcy złotych. Nagroda może trafić do jednego zespołu lub zostać podzielona między kilkorgiem wykonawców. Ponadto najciekawsze piosenki znajdą się na płycie, która ukaże się na początku 2015 roku i trafi do szerokiej dystrybucji oraz rozgłośni radiowych.

Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na potencjał drzemiący we współczesnych tekstach literackich. Jego inicjatorzy pragną również pokazać, iż teksty poetyckie to nie tylko tzw. poezja śpiewana, a wiersze mogą stanowić podstawę do piosenek wszelakich gatunków. Aranżacje najlepiej podkreślające tekst utworu będą miały największe szanse na ostateczne zwycięstwo w konkursie.

W Banku wierszy znalazły się teksty wybrane przez pomysłodawcę konkursu Artura Bursztę. Wśród nich są utwory poetów, których książki były nominowane do najważniejszych polskich nagród literackich (Nike, Gdynia, Silesius) bądź nimi wyróżniane, m.in.: Wojciecha Bonowicza, Jacka Dehnela, Marty Podgórnik i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

W towarzyszącym tekście dyrektor Portu Literackiego pisze: “O konkursie, który zwróciłby uwagę na znaczenie tekstu w piosence, po raz pierwszy pomyślałem jakieś piętnaście lat temu. Pierwszą osobą, której opowiedziałem o tym projekcie, był Marcin Świetlicki. Pamiętam, że wystarczyło jedno, może dwa zdania opisu, na które Świetlik odpowiedział błyskawicznie, nazwijmy to >>Z uwagi na tekst<<.

W moim pokoleniu, które w latach 80. jeździło do Jarocina i zakładało punkowe zespoły, głównie chodziło o teksty. Bez tekstu nie było piosenki. Bez poezji nie było muzyki. Jeśli sami nie potrafiliśmy napisać czegoś sensownego, to sięgaliśmy po wiersze. Sam wrzeszczałem ze sceny >>Idę jesienią na ukos<< Tuwima z wiersza >>Złota polska jesień<<“.

Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie portliteracki.pl. Prace konkursowe, po wcześniejszej rezerwacji tekstu i zgłoszeniu udziału, należy przesłać – w pierwszym etapie do 23 września tego roku oraz drugim do 12 grudnia drogą listowną na adres: Biuro Literackie, Przejście Garncarskie 2, 50-107 Wrocław, z dopiskiem “Konkurs Poezja do śpiewania 2015”.

strona internetowa konkursu | regulamin konkursu | wydarzenie na Facebook

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content