„Po Cichu. O muzyce i literaturze” – Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Cykl „Po Cichu. O muzyce i literaturze” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zyskał wielką sympatię i uznanie widzów. Ciekawe, wirtualne rozmowy towarzyszyły nam przez cały 2020 rok. Dzięki tym niespiesznym wywiadom mogliśmy odwiedzić naszych twórców w ich domach, dowiedzieć się czegoś ciekawego na ich temat, zapytać o tajniki ich warsztatu czy poznać inspiracje i zachwyty.

Druga odsłona cyklu zapowiada się równie interesująco.

Czy muzyce potrzebny jest parytet? Co stanowi wyzwanie w pracy nad trudnymi kompozycjami? Czy muzyka filmowa jest gorsza, a może lepsza? Jak pisać o muzykologii? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania znajdą się w nowych odcinkach, które już niebawem ukażą się w kanałach PWM. Rozmowom niezmiennie przewodniczyć będzie dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

– Wybitni artyści i znakomici autorzy, muzycy, kompozytorzy, badacze, pedagodzy i pisarze. Łączy ich jedno – miłość do muzyki i przyjaźń z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Zapraszam na drugą odsłonę cyklu „Po Cichu o muzyce i literaturze”.

Drugą część cyklu „Po Cichu. O muzyce i literaturze” otworzy spotkanie z Violettą Rotter-Kozerą. Już 21 lutego autorka książki „Kilar. W bliskim planie” opowie o kompozytorze. A szczególnie o jego filmowym obliczu. Data tego spotkania nie jest przypadkowa – to właśnie wtedy – 46 lat temu – „Ziemia Obiecana” ze spektakularną muzyką Kilara weszła do kin.

3 marca obchodzić będziemy rocznicę urodzin Kazimierza Serockiego. Z tej okazji Daniel Cichy w rozmowie z profesor Iwoną Lindstedt – autorką książki „Kazimierz Serocki. Piszę tylko muzykę” – opowiedzą o tym posiadającym wiele artystycznych oblicz kompozytorze. Nie zabraknie również refleksji na temat muzykologii i o tym, jak okładka książki może zaintrygować czytelnika. Koniecznie uczcijcie ten dzień z nami.

8 marca porozmawiamy o kobietach z kobietami. Gościem Daniela Cichego będzie Marzena Diakun. Jedna z czołowych dyrygentek na świecie. Podstawą do dyskusji będzie najnowsza płyta wytwórni Anaklasis: „POLISH HEROINES OF MUSIC”, na której usłyszymy kompozycje Elżbiety Sikory, Hanny Kulenty, Agaty Zubel czy Grażyny Bacewicz.

Płytom Anaklasis dedykowane będą również kolejne dwa spotkania cyklu „Po Cichu o muzyce i literaturze. 19 kwietnia usłyszymy o premierowym krążku Marcina Stańczyka „ACOUSMATIC MUSIC”, z kolei 19 maja Daniel Cichy porozmawia z Krzysztofem Herdzinem o cieszącej się dużą popularnością muzyce z płyty: „Impressions on Paderewski”.

17 czerwca przeniesiemy się na magiczne Podhale i przy dźwiękach góralskiej muzyki spotkamy się z Krzysztofem Trebunie-Tutką, autorem „Muzyki Skalnego Podhala” -. pionierskiego podręcznika do nauki gry na prymach i sekundach. Tego jeszcze nie było!

Druga część roku 2021 będzie równie ekscytująca. Na wirtualnej kanapie Daniela Cichego zasiądą: Aleksander Nowak, Szymon Nehring, Marcin Gmys, Ignacy Lisiecki oraz Dariusz Terefenko.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content