Piosenki Starszych Panów na Scenie STU

Starsi Panowie na Scenie STU. Premiera spektaklu „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni” Kim jest Dosmucacz? Na czym polega praca Pogłębiacza? Co zrobić kiedy grawitacja nagle maleje? W „Domu Wyobraźni” każdy bez trudu znajdzie odpowiedzi na te pytania. 6 maja na krakowskiej Scenie STU odbędzie się premiera spektaklu „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni” w reżyserii Łukasza Fijała.

Na scenariusz spektaklu składa się kilkadziesiąt piosenek i scen dialogowych autorstwa Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Całość tworzy fabularną opowieść o pięciu postaciach. Niezwiązane pierwotnie ze sobą sceny tworzą spójną historię, przesyconą surrealizmem, absurdem, groteską, pełne są błyskotliwego dowcipu i zaskakujących wydarzeń” – mówi reżyser przedstawienia.

W obsadzie zobaczymy: Beatę Rybotycką oraz Ewę Kaim, które wymiennie będą grać Damę z Kluczem, Andrzeja Roga i Krzysztofa Pluskotę w roli Teoretyka, Agatę Myśliwiec-Grząślewicz i Joannę Pocicę jako Dziewczynę Lakoniczną oraz Aleksandra Talkowskiego i Łukasza Szczepanowskiego w roli Chłopca Lakonicznego. Część muzyczną obsady tworzą: Konrad Mastyło (pianista) oraz Michał Braszak i Szymon Frankowski (kontrabasiści).

W swoim spektaklu Łukasz Fijał powraca do świata z piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Wykorzystane w przedstawieniu teksty zaczerpnięto z „Kabaretu Starszych Panów” , ale także z cyklów: „Teatr nieduży”, „Teksty rozproszone” oraz „Wieczory Wspomnień Kabaretu Jeszcze Starszych Panów”.

Jak dodaje reżyser: „Absurd, groteska i surrealizm, którym przesycone są teksty Przybory jest na wskroś polski. Przybora ma niebywałą zdolność do precyzyjnej obserwacji, a zarazem umiejętność przeistaczania tychże obserwacji w abstrakcyjne dialogi i piosenki. Można odpowiedzialnie stwierdzić, że Przybora osiągnął niezwykłą biegłość w poruszaniu się w gęstwinie elementów polskiej tożsamości i potrafi zestawiać je zaskakująco i twórczo.”

Łukasz Fijał – absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserii dramatu w PWST im. L. Solskiego w Krakowie. Dotychczas wyreżyserował 5 spektakli: Brzydal w teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie, Miedzianka w teatrze im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Leonce i Lena w Teatrze Studyjnym w Łodzi, zaś ostatnie dwa to przedstawienia muzyczne: Starsi Panowie znów oraz Disco Solski wyreżyserowane w Tarnowie. Pracuje jako asystent Krzysztofa Jasińskiego, dyrektora teatru STU w Krakowie, był również asystentem reżyserów: Krzysztofa Pluskoty, Jarosława Kiliana, Józefa Opalskiego. Jego zainteresowania to etnografia, historia starożytna, teatr muzyczny i muzyka tradycyjna: wojskowa, ludowa, miejska. Za najbliższą sobie epokę w sztuce uważa modernizm. Z zamiłowania strażak OSP w rodzinnej Radgoszczy, zbieracz grzybów oraz wytwórca domowego wina.
 

źródło informacji:
Materiały prasowe Sceny STU | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1578
Przejdź do treści