recenzje wydarzenia Kraków 26 kwietnia 2018

Human Element – koncert w Krakowie // relacja

Human Element zagrał 22 kwietnia 2018 w Studio im. R. Bobrowskiej Radia Kraków. Zespół anonsowany jako “światowa sensacja”, co potwierdza fakt, że po krakowskim koncercie wystąpili także w katowickim NOSPR. Bardzo trudno relacjonować mi to wydarzenie – z koncertu wyszedłem z bardzo mieszanymi uczuciami.

Zespół tworzą muzycy o niewątpliwie dużym artystycznym dorobku. Na koncercie mogliśmy podziwiać ich wirtuozerię. Jednak ja i jak mi się wydaje, spora grupa słuchaczy, wyszła z koncertu z uczuciem niedosytu. Muzyka, momentami świetna, czasami brzmiała “tak sobie”. Zdecydowanie od artystów tego formatu można było oczekiwać dużo więcej.

Koncert bardzo jednorodny stylistycznie. Rozumiem, że formacja występuje pod szyldem jazz fusion, ale w tym przypadku cały koncert utrzymany był w jednolitej stylistyce i bardzo podobnych aranżacjach. Przyznam, że pod koniec byłem trochę znużony. Żeby chociaż jedną balladę zagrali … Stylistyczna jednorodność dotyczy również fantastycznego “etnovocalu” Arto Tuncboyaciyana. Doskonały głos podparty świetną grą na instrumentach perkusyjnych. Tyle że … we wszystkich utworach głos ten brzmiał tak samo.

Reasumując – koncert z uczuciem niedosytu i lekkim znużeniem na końcu. Muzyka bardzo dobra ale moim zdaniem posiadała “zbyt wąskie spektrum stylistyczne”. Muzykom nie udało się uruchomić emocji słuchaczy – co było widać na widowni. Dla mnie sytuacja dość dziwna, bo to artyści najwyższego formatu – ich wirtuozerię można było podziwiać na koncercie.

To oczywiście moje bardzo subiektywne odczucia. Niestety, nie znalazłem relacji z koncertu Human Element w katowickim NOSPR.

Human Element: Scott Kinsey – instrumenty klawiszowe / Gary Novak – perkusja / Matt Garrison – gitara basowa i warstwa elektroniczna / Arto Tuncboyaciyan – instrumenty perkusyjne,

Share

podobne publikacje