-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
„Niespodzianka” na antenie Radia Kraków dedykowana pamięci Dariusza Gnatowskiego
Ciężki mamy ten czas, ten rok… 20 października 2020 w wieku 59 lat w Szpitalu im. Józefa Dietla w Krakowie zmarł wspaniały i niezwykle lubiany aktor Dariusz Gnatowski. 1 listopada o 13.15 na antenie Radia Kraków będziemy mieli okazję wysłuchać radiowego spektaklu Niespodzianka z jego udziałem. To była jedna z ostatnich teatralnych produkcji aktora.
Większości z nas kojarzy się z rolą Arnolda Boczka z serialu Świat według Kiepskich, ale był również wybitnym aktorem teatralnym i dubbingowym. Erudyta, człowiek wielkiej wiedzy i wielu pasji, był skarbnicą anegdot i miłośnikiem biesiadowania.
Jak wspomina go koleżanka Ewa Kolasińska odtwórczyni roli Matki w słuchowisku: Darka znałam od bardzo dawna choć spotykaliśmy się dość rzadko. Bardzo Go lubiłam i ceniłam jako człowieka i aktora. Z całego serca wdzięczna jestem Łukaszowi że umożliwił mi to cudne spotkanie przy pracy nad „Niespodzianką”
Pół roku temu udzielił mi długiego wywiadu dotyczącego Teorii Czystej Formy wg Witkacego, jako, że jego debiutem teatralnym było wcielenie się w postać Mieczysława Walpurga w Wariacie i zakonnicy Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze STU w Krakowie. W tymże teatrze grywał, aż do końca.
Założył fundację „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja” i aktywnie działał na rzecz profilaktyki i walki z cukrzycą.
Jedna z ostatnich produkcji z udziałem Dariusza Gnatowskiego to słuchowisko radiowe Niespodzianka. Dramat Karola Huberta Rostworowskiego w reżyserii Łukasza Fijała. Premiera miała miejsce 1 kwietnia 2019 roku, a teraz z okazji Wszystkich Świętych, będziemy mieli okazję wysłuchać sztuki po raz kolejny.
W spektaklu występują: Dariusz Gnatowski (Ojciec), Ewa Kolasińska, (Matka), Aleksander Talkowski (Franek), Adrianna Kućmierz (Zośka), Andrzej Róg (Bramek). Muzykę do słuchowiska skomponował i wykonał na żywo Dawid Sulej Rudnicki.
O czym jest Niespodzianka?
Historia rozgrywa się w biednej podkrakowskiej wsi. Ojciec alkoholik (rewelacyjna kreacja Dariusza Gnatowskiego), znerwicowana i skrajnie spracowana matka, nastoletnia córka bez żadnych perspektyw na przyszłość, syn – student, na którego wykształcenie wydano cały majątek, starszy syn w Ameryce, od kilku lat nie dający znaku życia. Pewnego wieczora rodzice zastają w domu przybysza, nieznajomego, który zasnął, a wygląda na bardzo zamożnego człowieka i w jego bagażu domownicy znajdują mnóstwo pieniędzy.
Czy można go zamordować aby zapewnić byt własnym dzieciom i przestać żyć w nędzy? W sztuce jest wiele kolejnych „niespodzianek”. Utwór bywa porównywany do „Króla Edypa”; jest odczytywany jako opowieść o tragedii losu ludzkiego, w której artysta stawia kluczowe zapytania; o miłość, o życie i o śmierć. Wszystko dzieje się pod Krakowem, a opowiedziane jest w trzech dialektach: gwarze podkrakowskiej wsi, dialekcie żydowskim oraz tzw. nowomowie intelektualistów.
Emisja słuchowiska 1 listopada na antenie Radia Kraków o 13.15. Bądźcie z nami!
Fot. Tomasz Cichocki