jazz news 26 listopada 2019

NEW BONE – koncert na Białorusi i nowa płyta

Zespół New Bone niebawem wejdzie do studia, aby nagrać kolejną, już szóstą płytę. Krakowska grupa swoimi poprzednimi nagraniami zdobyła przychylność zarówno krytyków, jak i publiczności, która entuzjastycznie reaguje na prezentowaną podczas koncertów muzykę. Najnowszy album z autorskimi kompozycjami lidera zespołu Tomasza Kudyka zarejestrowany zostanie w warszawskim studiu S4. Przewidywana premiera tego albumu to pierwsza połowa 2020 r. Kwintet zaprezentuje swoje najnowsze kompozycje na koncertach w Polsce i za granicą, a najbliższy koncert odbędzie się już 07.12.2019 r. w Teatrze Dramatu i Muzyki w Brześciu na specjalne zaproszenie Konsulatu Generalnego RP na Białorusi.

Tomasz Kudyk – lider zespołu New Bone dedykuje najnowszy album „Longing” swojemu Tacie – Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi legendarnej już grupy Jazz Band Ball Orchestra. Do udziału w sesji nagraniowej zostali zaproszeni wyjątkowi muzycy: Bartłomiej Prucnal – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Maciej Adamczak – kontrabas, Dawid Fortuna – perkusja.

Na płycie znajdą się autorskie kompozycje Tomasza Kudyka zaaranżowane na kwintet jazzowy oraz jedna kompozycja Jana Kudyka w specjalnej aranżacji Wojtka Groborza. Słuchając utworów muzycznych lidera New Bone z poprzednich płyt, możemy spodziewać się muzyki pełnej liryzmu i pewnej nostalgii utrzymanej w formie jazzowej narracji. Źródło inspiracji sięga głównego nurtu tej muzyki wykształconego w połowie ubiegłego wieku. Tomasz Kudyk chciałby poprzez tą płytę, a przede wszystkim muzykę wyrazić swoja wdzięczność i szacunek dla swojego Taty, który na początku jego drogi muzycznej był dla niego inspiracja i autorytetem. „To dzięki Tacie jestem w tym miejscu dzisiaj i robie to co On …” – wspomina lider New Bone.

  • Projekt zostanie w dużej części dofinansowany z ramienia Urzędu Miasta Krakowa.

New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Pięcioma, w tym trzema autorskimi, płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Do tej pory formacja zaprezentowała się w ramach drugiej edycji festiwalu Polskie Gwiazdy Światowego Jazzu w Moskwie, a jakże w czasie Międzynarodowego Delhi Jazz Festival
w 2013r. Grupa była również jedną z gwiazd Varna Summer International Jazz Festival w Bułgarii w 2014r. oraz brała dział w festiwalu Art Jazz Cooperation – Ukraina 2015r.

W lutym 2014r. zespół przy współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie po raz kolejny zagrał dla rosyjskiej publiczności. Tym razem w dalekim Uralu zaprezentował swoją muzykę w Czelabińsku w Filharmonii i renomowanym klubie Ever Jazz w Jekaterynburgu. W marcu 2015r. New Bone wystąpił w Filharmonii Narodowej w Mińsku na Białorusi, na koncercie, którego współorganizatorem był Instytut Polski. Warto dodać, ze zespół w czasie pobytu w Indiach zapisał się także w historii muzyki jako pierwsza formacja, która zagrała koncert jazzowy na żywo w Kaszmirze!

“Zespół prowadzony mądrze przez lidera gra własną, oryginalną muzykę, w której słychać to, co najważniejsze w jazzie. Groove, swing, doskonałe brzmienie, dojrzałe solówki, dbałość o formę i wreszcie piękny balans pomiędzy szacunkiem dla tradycji a nowoczesnym progresywnym myśleniem muzycznym. To cechuje tylko artystów z najwyższej półki.”
Jarek Śmietana, Jazz Forum 7-8, 2012.

NEW BONE

Tomasz Kudyk – trębacz, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej
w Krakowie. Jazz stał się jego pasja już w szkole średniej, na co niewątpliwie miał wpływ jego ojciec Jan Kudyk. Zdobywał doświadczenie poprzez naukę wyniesiona z domu, udział w warsztatach jazzowych i kontakt ze środowiskiem muzycznym. W 1996 roku powołał do życia kwintet jazzowy New Bone, z którym nagrał pieć płyt, w tym trzy autorskie: „Something for now” (2004), „It’s not easy” (2009) i „Destined” (2012). Album „Follow me” miał swoją premierę w 2014r., a na specjalne zamówienie Teatru Witkacego powstała płyta „Od-jazz-dowo” w 2015r. Tomasz Kudyk jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez zespół New Bone. Koncertował na wielu znaczących festiwalach w kraju i zagranica. Współpracował m.in. z takimi muzykami, jak: Janusz Muniak, Maciej Sikała, Jarek Śmietana, Wojciech Karolak, Arek Skolik, Joachim Mencel, Andrzej Cudzich, Jan Pilch, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Adam Pierończyk. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka, a w 2015 roku nadano mu tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi klasę trąbki jazzowej.

Dominik Wania – w 2005r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną
w Krakowie, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation. Jest czynnym muzykiem sesyjnym. Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej m.in.: Tomasz Stańko, Piotr Baron, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Janusz Muniak, Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Marek Bałata, Dorota Miśkiewicz, Marcus Miller, Joey Baron, Craig Taborn, George Garzone, Eddie Henderson, Anders Jormin, Nguyen Le, Tony Malaby, Gary Thomas, Marilyn Mazur. W swoim dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy w Azji, USA, Ameryce Południowej, Afryce i Australii. Prowadzi działalność dydaktyczna na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej
w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W kwietniu 2014r. został uhonorowany nagroda TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku. W listopadzie 2015r. nawiązał współprace z Zbigniewem Preisnerem i wziął udział w nagraniu płyty z nowymi kolędami pt. „W poszukiwaniu dróg”. Album uzyskał status „Platynowej Płyty”. W ankiecie Polish Jazz uzyskał tytuł Muzyk Roku 2017.

Bartłomiej Prucnal – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Współczesnej, w klasie dr Ryszarda Krawczuka. Uczestnik i laureat wielu festiwali w Polsce i za granicą. Współzałożyciel formacji N.S.I. i kompozytor wielu jej utworów. W 2012 roku wraz zespołem zdobył I miejsce i Grand Prix na 5th Azoty Tarnów International Jazz Contest (gdzie oceniał go m.in. Kenny Garret), a także I miejsce i Grand Prix na konkursie Jazz Juniors. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in. Leszek Żądło, Wojciech Groborz, Zbigniew Namysłowski / Big Band, Jarek Śmietana, Michał Urbaniak.

Maciej Adamczak – absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM
w Katowicach, w klasie kontrabasu Jacka Niedzieli. Jest laureatem kilku krajowych konkursów, m.in. Jazz Juniors (Marcin Zupański Quartet, I nagroda, 1997r.), Jazz nad Odra, Pomorska Jesień Jazzowa. Współpracował m.in. z: Quintessence Eryk Kulma, Kwartet Krzysztofa Popka, Kwartet Janusza Skowrona, Kwintet Marka Bałaty, Big Band Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Wojciecha Groborza, Kwartet Piotra Barona. Przez lata występował w krakowskim klubie prowadzonym przez znakomitego polskiego saksofonistę Janusza Muniaka. Jest wykładowca klasy kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu krakowskiej Akademii Muzycznej.

Dawid Fortuna – jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina, gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Zyty. Kilka lat temu ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. Krokus Jazz Festiwal, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz nad Odra (wyróżnienie – 2008r.), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors (2011r. i 2012r.), Jazz nad Odra, udział w festiwalach w Polsce i za granica. Występował ze znakomitymi polskimi jazzmenami m.in. z: Janusz Muniak, Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Joachim Mencel, Wojciech Groborz, Dominik Wania, Sebastian Bernatowicz, Wojciech Karolak, Aga Zaryan, Paweł Kaczmarczyk, Jerzy Małek.

Więcej informacji:

źródło informacji:
Materiały prasowe zespołu | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

podobne publikacje