Witamy w Muzycznym Krakowie   Click to listen highlighted text! Witamy w Muzycznym Krakowie

Koncert na zakończenie Roku Stanisława Moniuszki

Rok 2019 ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki w związku z 200-leciem jego urodzin, stał się okazją do prezentacji twórczości „ojca polskiej opery narodowej”, zarówno tej znanej rzeszom mniej lub bardziej zaangażowanych melomanów, jak i nieuświadomionej lub nieczęsto prezentowanej. Filharmonia Krakowska na zakończenie obchodów jubileuszu zaprasza na koncert będący całkiem tradycyjną prezentacją znanych i lubianych melodii Moniuszkowskich. Koncert Orkiestry i Chóru Filharmonii pod kierunkiem Rafała Janiaka, jaki odbędzie się w sobotę 30 listopada 2019 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej szkoły muzycznej im. Karłowicza – kolejnym gościnnym miejscu dla remontowanej instytucji, wypełnią bowiem przede wszystkim arie i chóry z oper Halka i Straszny dwór.

Stanisław Moniuszko

Twórczość jednego z najważniejszych polskich kompozytorów, która notabene nie doczekała się jeszcze pełnego wydania, dzięki obchodom jubileuszu odczytywana była również w nowych kontekstach i niejednokrotnie – w nowatorski sposób. Filharmonia Krakowska, stojąca bardziej po stronie tradycyjnych działań, prezentowała w roku 200-lecia przede wszystkim twórczość chóralną Moniuszki, szczególnie podczas majowych koncertów z udziałem studentów i pedagogów Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie, a także małopolskich chórów dziecięcych zrzeszonych w projekcie Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska.

Najbliższy koncert otworzą Sonety krymskie do słów Adama Mickiewicza, mało znane i szczególne dzieło na tenor solo (Jacek Szponarski) oraz orkiestrę i chór mieszany. „Sonety ułożone w muzykę! — rzecz rzadka, prawie nie praktykowana” – napisał w swojej recenzji Oskar Kolberg. Moniuszko wybrał do swojej kantaty dziewięć spośród 18 sonetów Mickiewicza i ułożył je w muzyczną opowieść o fascynującej podróży po Półwyspie Krymskim.

Tuż po wspomnianym cyklu wokalno–instrumentalnym wybrzmi uwertura fantastyczna Bajka, będąca jedną z najbardziej znanych kompozycji Moniuszki, ale także zaliczającą się do najciekawszych dzieł symfonicznych, jakie w ogóle powstały w muzyce polskiej XIX wieku. W koncercie wieńczącym Rok Moniuszkowski nie może również zabraknąć operowych hitów – arii Jontka Szumią jodły na gór szczycie z opery Halka, arii Stefana Cisza dokoła ze Strasznego dworu, słynnego Mazura z tej opery czy pięknych chórów z obu wspomnianych tytułów (w partiach solowych Bernarda Grembowiec – sopran, Elżbieta Król-Dryja – mezzosopran oraz Izabela Bartyzel – alt). Niejako w uzupełnieniu operowych cytatów wykonana zostanie aria Płyną tratwy po Wiśle z mniej znanej jednoaktówki Flis.  

Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl tel. +48 12 619 87 22

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.

Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.
Skip to content Click to listen highlighted text!