“Na strunach nadziei”, koncert ukraińskich artystów – relacja

Rosja zaatakowała Ukrainę, serca milionów ludzi są rozdarte, przygniecione. Niektórzy nie mają gdzie mieszkać, inni stracili bliskich, umierają dzieci i kobiety. Chcemy w ten trudny czas wesprzeć naszych rodaków, więc zorganizowaliśmy specjalny koncert”. Tak ukraińskie artystki zaprosiły nas na koncert “Na strunach nadziei”, który odbył się w Niepołomickim Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, 3 kwietnia 2022 roku

Intencją tego wydarzenia była pomoc i wsparcie naszych wszystkich, którzy zostali w rozdartym wojną kraju, jakim jest teraz Ukraina. Każdy pomaga Ukrainie jak potrafi – ukraińscy artyści zorganizowali koncert.

  • W wydarzeniu wzięli udział: Diana Ostrolutska – pianistka, absolwentka akademii muzycznej w Krakowie oraz w Kijowie, uczestniczka programu kształcenie młodych artystów Akademii Operowej Teatru Wielkiego w Warszawie. Pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie. Stypendysta Gaude Polonia 2022. Laureatka licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych. Yuliya Ponomar – sopran liryczny koloraturowy. Absolwentka Akademii Muzycznej w Kijowie oraz w Krakowie. Artystka scen muzycznych Polski i Ukrainy. Obecnie solistka-wokalistka Straussowskiej Orkiestry Obligato. Anna Konovalova jest badaczką muzyki, nauczycielką muzycznych dyscyplin teoretycznych i fortepianu, dziennikarka. Ukończyła Lwowską Narodową Akademię Muzyczną im. M. Łysenka ze specjalizacją etnomuzykologii. Wydała trzy książki. Ekaterina Kiknavelidze – Koncertmistrz Wydziału Zespołów Kameralnych Akademii Narodowej w Odessie im. A. V. Nezhdanova. Laureatka międzynarodowych konkursów, doktor filozofii. Zenoviia-Anna Danchak – Ukończyła Academie Muzyczną we Lwowie. Laureatka międzynarodowych konkursów we Włoszech, Litwie, Ukrainie. Pianista-korepetytor w Operze Krakowskiej. Lyubov Taran – absolwentka śpiewu Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. I. Franka. Myroslava Kruk – ukończyła Szkołę Muzyczną w Równem w klasie bandury w 2013 roku, zwycięzca konkursów ukraińskich i międzynarodowych. Sniżana Dawydenko – pianistka, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Drahomanowa. Jest laureatką konkursów międzynarodowych, a także posiadaczką wyróżnień za wyjątkowy akompaniament. Yuliana Zhukova – flecistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie studentka studiów podyplomowych w zakresie Muzykoterapii na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureatka konkursów międzynarodowych i ogolnoukaińskich. Jako muzyk orkiestrowy brała udział w festiwalach: Wawel o zmierzchu, Festiwal Muzyki Filmowej, Festiwal Muzyki Polskiej.

Koncert na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Widać było wyjątkowe zaangażowanie emocjonalne wykonawców. Na scenie jak i na widowni wyraźnie odczuwalna była olbrzymia presję jaką wywołują zbrodnie dokonywane na Narodzie Ukraińskim. Wszyscy ludzie bardzo to przeżywają i pomagają jak tylko mogą. Artyści – występując, a ja publikując relację i robiąc zdjęcia. Mam nadzieję, że kiedyś, jak najprędzej zrobimy podobny koncert – uświetniający koniec wojny w Ukrainie. Będzie radosny i wszyscy będą się uśmiechać. Na koniec moje wielkie podziękowania dla Ukraińskich Artystek i wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia.

Poniżej moje zdjęcia. Szorstkie i technicznie niedoskonałe. Przedkładam treść ponad formę, skupiając się na ludzkich emocjach jakie towarzyszą muzyce…

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content