Espresso dla krakowian – koncerty solistów Sinfonietty Cracovii w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie przedstawiła repertuar koncertów kameralnych, które zabrzmią w murach Muzeum, w otoczeniu dzieł sztuki. Mistrzowie muzyki, wyjątkowe miejsca na kulturalnej mapie Krakowa, a wszystko to w niecodziennej konwencji spotkania przy kawie.

Miejska Orkiestra oferuje krakowianom możliwość kontaktu z klasycznym repertuarem: od Bacha, przez Mendelssohna aż po Szymanowskiego. Ponadto repertuar każdego z krótkich – około półgodzinnych koncertów – wzbogaci występ na bis spod znaku muzyki filmowej. Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii: Chcemy pokazać, że uczestnictwo w kulturze to nie tylko koncert czy wystawa – to styl życia. Koncerty Espresso będą krótkie i przyjemne, a jednocześnie wzbogacające. Sięgamy po nowego odbiorcę. Stworzymy przyjazne warunki do wejścia w świat muzyki klasycznej i sztuki tym, którzy nie uczestniczą regularnie w życiu kulturalnym Krakowa.

Koncerty Espresso to wyjątkowa podróż do dziewięciu oddziałów Muzeum Narodowego. Program obejmuje dziewięć wydarzeń zaplanowanych na ten rok. Raz w miesiącu, w samo południe w różnych oddziałach Muzeum zabrzmią dźwięki muzyki klasycznej rozpisanej na smyczkowe brzmienie Sinfonietty Cracovii, jednej z najważniejszych orkiestr kameralnych Polsce. Około trzydziestominutowy koncert będzie połączony z krótką prezentacją wybranego dzieła sztuki w wykonaniu ekspertów w dziedzinie historii sztuki. Repertuar wykonywany przez muzyków będzie nawiązywał bezpośrednio do prezentowanego obrazu lub rzeźby (do epoki, tematu czy nastroju). Dla uczestników koncertu przygotowana zostanie również filiżanka ulubionej kawy – wszystko po to, aby żyjącym w codziennym pędzie mieszkańcom Krakowa zaoferować choćby chwilę wytchnienia w bliskości sztuki.

W ramach biletu na Koncert Espresso Muzeum Narodowe zaprasza do zwiedzania poszczególnych oddziałów Muzeum, które na czas wydarzenia zarezerwowane będą wyłącznie dla jego uczestników. A będą to między innymi: Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, Gmach Główny, a nawet – Willa ATMA w Zakopanem. Na otwarcie cyklu – już 24 kwietnia w samo południe – Sinfonietta Cracovia odwiedzi Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie bohaterką spotkania będzie Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci.

Bilety dostępne na platformie Eventim.pl oraz poprzez kontakt na adres rezerwacja@sinfonietta.pl, Więcej informacji: www.sinfonietta.pl.


“Na tą okoliczność”, z przedstawicielami mediów spotkała się nowa dyrektorka Sinfonietty Cracovii, Agata Grabowiecka. Uczestnikiem spotkania był Tomasz Ostrowski z Muzeum Narodowego w Krakowie, zastępca dyrektora ds. strategii i komunikacji.

Spotkanie uświetnił koncertmistrz Sinfonietty – Maciej Lulek, który wykonał mikro-koncert w przestrzeni kawiarni Petite France w Pawilonie Józefa Czapskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie spotkanie miało miejsce.

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content