MUZYCZNE Letnie Tanie Kinobranie w Kinie Pod Baranami

W krakowskim Kinie Pod Baranami trwa 15. wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Do 26 sierpnia zaprezentowanych zostanie niemal 100 tytułów ujętych w 8 tygodni tematycznych. W programie nie brak filmów, w których szczególną rolę gra muzyka – w rozmaitych gatunkach i odmianach. 

Letnie Tanie Kinobranie to dwumiesięczny maraton filmowy, w trakcie którego sale Kina Pod Baranami niejednokrotnie wypełniają się muzyką – bardzo różnorodną, przynależącą do rozmaitych gatunków, jednak bez wyjątku poruszającą i wywołującą niezwykłe emocje.

Świetnie wyczucie rytmu i niezwykła umiejętność oddania emocji ruchem ciała – to cechy tancerzy pojawiających się w pulsującym energią filmie Climax Gaspara Noe oraz w chilijskiej Emie Pablo Larraina, którego roztańczona bohaterka podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat. Temat tańca oraz wielkiego uczucia, wybuchającego na przekór kulturowym normom, obecny jest w filmie A potem tańczyliśmy Levana Akina, rozgrywającym się wśród członków Gruzińskiego Baletu Narodowego.

Prawdziwą muzyczną maestrią wykazują się bohaterowie filmów, zarabiający na życie graniem na instrumentach. To m.in. Don Shirley – grany przez oscarowego Mahershalę Aliego pianista z filmu Green Book, tracący słuch perkusista z Sound of Metal oraz nieśmiertelny wampir (Tom Hiddleston) z Tylko kochankowieprzeżyją Jima Jarmuscha. Jazzmanem oczekującym na przełom w karierze jest Joe Gardner – animowany protagonista produkcji Pixara Co w duszy gra. Pierwsze kroki w muzycznym światku stawiają bohaterki urokliwego Pojedynku na głosy – prywatnie żony żołnierzy, które poprzez śpiew chcą uciec od codziennych trosk. 

W programie znalazły się także musicale. Judy to biograficzny film poświęcony postaci Judy Garland, jednej z największych gwiazd kina i piosenki, której niezapomniany przebój Over the Rainbow przyniósł nieśmiertelność. W roli tytułowej wyróżniona Oscarem Renée Zellweger. Do obserwowanego obecnie renesansu filmów muzycznych niewątpliwie przyczynił się La La Land Damiena Chazelle’a, który również pojawi się na Kinobraniu. Na ekranie wspaniały duet Emma Stone i Ryan Gosling.

Sekwencje z niezwykłymi brzmieniami w tle zapadają w pamięć i sprawiają, że jeszcze długo po seansie nuci się usłyszane melodie. Nietypowy cover utworu Toxic Britney Spears towarzyszy Cassie  – bohaterce przewrotnego filmu Emerald Fennell Obiecująca. Młoda. Kobieta. Pamiętna sekwencja imprezy przy dźwiękach przeboju Mueve la colita to jeden z najbardziej pamiętnych fragmentów Wielkiego piękna Paolo Sorrentino. Śmiałe elektroniczne brzmienia (których autorami są m.in. DJ Lotos, Low Roar, Duit i Hania Rani) pojawiają się w tle zmagań młodych bohaterów z polskiego Ostatniego komersu, a refleksyjna, niemal magiczna muzyka Tadeusza Nalepy współtworzy niezwykłą atmosferę animacji Zabij to i wyjedź z tego miasta Mariusza Wilczyńskiego.

Repertuar Letniego Taniego Kinobrania w kinie stacjonarnym powiększony jest o program w wirtualnych salach Kina Pod Baranami na e-kinopodbaranami.pl. Co tydzień w E-Kinie pojawia się zestaw filmów, które uzupełniają poszczególne tygodnie tematyczne, w promocyjnej cenie 9 zł.  

Wakacyjny festiwal Letnie Tanie Kinobranie to nie tylko tradycyjne projekcje kinowe, ale również wyjątkowe wydarzenia towarzyszące. W czasie trwania festiwalu odbędą się: seanse pod gwiazdami, Plakatobranie (otwarte dla widzów archiwum plakatów filmowych) z muzyką na żywo, mapping na dziedzińcu Pałacu pod Baranami oraz pokazy dla seniorów i najmłodszych. Na widzów czeka strefa relaksu z wygodnymi leżakami na tarasie Pałacu oraz gastronomiczne zniżki u okolicznych partnerów Kinobrania.

Ponadto, widzowie Kinobrania mogą głosować na najlepszy film festiwalu, przyznając tym samym Nagrodę Publiczności

  • Pełna lista tytułów, harmonogram projekcji, informacje o zniżkach u partnerów oraz plebiscycie publiczności – dostępne na www.kinopodbaranami.pl.

BILETY: 9 zł

Wybrane filmy w cenie 10 zł

Kultowe Kinobranie: 15 zł

Akcja Zbieraj KINO: osiem obejrzanych filmów to jeden bilet gratis!

O FILMACH: 

A POTEM TAŃCZYLIŚMY | AND THEN WE DANCED

reż. Levan Akin, Szwecja/Gruzja/Francja 2019, 113’

MFF w Cannes 2019: Queer Palm (nominacja)

Europejska Nagroda Filmowa 2019: Najlepszy aktor europejski –

Levan Gelbakhiani (nominacja)

Nagrody Guldbagge 2020: Najlepszy film, Najlepszy aktor (Levan

Gelbakhiani), Najlepszy scenariusz, Najlepsze zdjęcia

Festiwal Kino w Trampkach 2020: Nagroda Główna w Konkursie Filmów

Młodzieżowych, Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Nagroda European

Children’s Film Association

Zakochany w tańcu Merab (Levan Gelbakhiani) od najmłodszych lat trenuje w Gruzińskim Balecie Narodowym. Jego jedynym marzeniem jest dostanie się do głównego składu, dzięki czemu będzie mógł wyruszyć w tournée i opuścić konserwatywną Gruzję. Kiedy jeden z głównych tancerzy zostaje zwolniony i rozpoczyna się rekrutacja na jego miejsce, ten cel wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

W tym czasie do zespołu dołącza nowy tancerz, charyzmatyczny i utalentowany Irakli (Bachi Valishvili), który może stanąć Merabowi na drodze. Wspólne treningi sprawiają, że Irakli staje się nie tylko jego najgroźniejszym rywalem, ale też obiektem pożądania, które może na zawsze przekreślić jego karierę.

Harmonogram projekcji:

sobota, 31 lipca, godz. 14.45

niedziela, 1 sierpnia, godz. 20.45

poniedziałek, 2 sierpnia, godz. 21.00

wtorek, 3 sierpnia, godz. 13.30


CLIMAX | CLIMAX

reż. Gaspar Noé, Francja 2018, 97’

MFF w Cannes 2018: Nagroda Director Fortnight

Climax to hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych film Gaspara Noé. Najnowsze dzieło reżysera filmów Love, Nieodwracalne i Wkraczając w pustkę stało się sensacją festiwalu w Cannes, gdzie okrzyknięto je szatańską wersją Step Up

Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu. Taneczna próba w rytm przebojów Daft Punk, Apex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś doprawił narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalny, psychodeliczny trip.

Harmonogram projekcji:

niedziela, 18 lipca, godz. 13.30

poniedziałek, 19 lipca, godz. 19.30

czwartek, 22 lipca, godz. 17.00


CO W DUSZY GRA | SOUL

reż. Pete Docter, USA 2020, 106’

Oscary 2021 – wygrana: Najlepszy długometrażowy film animowany, Najlepsza muzyka oryginalna

Złote Globy 2021: Najlepszy film animowany, Najlepsza muzyka

Nagrody BAFTA 2021 – nominacje: Najlepszy film animowany, Najlepsza muzyka, Najlepszy dźwięk

Cannes 2020: Oficjalna selekcja Festiwalu

Nagrodzona Złotymi Globami, nominowana do nagród BAFTA i Oscarów rewelacyjna animacja ze studia Pixar w reżyserii Pete’a Doctera (Odlot, W głowie się nie mieści).

Joe Gardner, nauczyciel muzyki w szkole, dostaje życiową szansę, aby zagrać w najlepszym jazzowym klubie w mieście. Ale jeden nieostrożny krok sprawia, że prosto z nowojorskiej ulicy dostaje się w Przedświaty – niezwykłe miejsce, gdzie nowe dusze, zanim zejdą na Ziemię, otrzymują osobowość, dziwactwa i pasje. Zdeterminowany, żeby odzyskać swoje życie, Joe zaprzyjaźnia się z młodą duszą – 22, która nie rozumie, dlaczego doświadczenie bycia człowiekiem jest aż tak pociągające. Podczas gdy Joe stara się przekonać 22, że życie jest wspaniałe, sam znajduje odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Film prezentowany w wersji z polskim dubbingiem.

Harmonogram projekcji:

piątek, 6 sierpnia, godz. 16.45

sobota, 7 sierpnia, godz. 13.45

wtorek, 10 sierpnia, godz. 13.15

czwartek, 12 sierpnia, godz. 16.15


EMA | EMA

reż. Pablo Larraín, Chile 2019, 102’

MFF w Wenecji 2019: UNIMED Award, Konkurs Główny

Pokazywana w konkursie głównym festiwalu w Wenecji Ema Pabla Larraína (Jackie, Srebrny Niedźwiedź za El Club) to filmowy rollercoaster z magnetyczną Marianą Di Girolamo i Gaelem Garcíą Bernalem w rolach głównych.

Nieuchwytna jak płomień, uwodzicielska Ema roznieca ogień wszędzie tam, gdzie się pojawia. Taniec to dla niej całe życie – dla swojej pasji jest gotowa poświęcić dosłownie wszystko. Wspólnie z mężem-choreografem podejmuje kontrowersyjną decyzję, przez którą upada jej dawny świat, a na zgliszczach starego porządku wyrasta zupełnie nowy – gdzie kobiety mogą tańczyć tak, jak chcą, o rodzinie nie decyduje pokrewieństwo i każdy sam tworzy choreografię własnego życia. W nowym świecie Ema jeszcze mocniej zatraca się w seksualnym, agresywnym reggaetonie.

Harmonogram projekcji:

sobota, 24 lipca, godz. 15.45

niedziela, 25 lipca, godz. 17.00

poniedziałek, 26 lipca, godz. 21.30

czwartek, 29 lipca, godz. 18.00


GREEN BOOK | GREEN BOOK

reż. Peter Farrelly, USA 2018 133’

Oscary 2019: najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz oryginalny (Brian Hayes Currie, Nick Vallelonga, Peter Farrelly)

Złote Globy 2019: najlepszy film – musical lub komedia, najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz (Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly)

Nagrody BAFTA 2019: 4 nominacje – najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Viggo Mortensen), najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali), najlepszy scenariusz oryginalny (Brian Hayes Currie, Nick Vallelonga, Peter Farrelly)

Critics’ Choice 2019: najlepszy aktor drugoplanowy (Mahershala Ali)

Nagrody Screen Actors Guild 2019: nominacje do nagród za najlepszą pierwszoplanową rolę męską (Viggo Mortensen) i najlepszą drugoplanową rolę męską (Mahershala Ali)

FF w Austin 2018: Nagroda Publiczności

FF w Bostonie 2018: Nagroda Główna, najlepszy aktor (Viggo Mortensen)

MFF w Denver 2018: Nagroda People’s Choice

Nagrody National Board of Review 2018: najlepszy film, najlepszy aktor (Viggo Mortensen)

FF w Filadelfii 2018: Nagroda Publiczności

MFF w Toronto 2018: Nagroda Grosch People’s Choice

Wielki zwycięzca Oscarów – trzy statuetki, w tym Najlepszy Film Roku! Mahershala Ali jako wybitny muzyk i Viggo Mortensen w roli jego włosko-amerykańskiego szofera w obsypanej nagrodami historii nieprawdopodobnej przyjaźni, którą pokochali widzowie na całym świecie.

Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki, zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.

Harmonogram projekcji:

piątek, 20 sierpnia, godz. 14.15

wtorek, 24 sierpnia, godz. 16.15

czwartek, 26 sierpnia, godz. 21.15


JUDY | JUDY

reż. Rupert Goold, Wielka Brytania 2019, 118’

Oscary 2020: najlepsza aktorka (Renée Zellweger)

Oscary 2020: najlepsza charakteryzacja – nominacja

Złote Globy 2020 – najlepsza aktorka w dramacie (Renée Zellweger)

Nagrody BAFTA 2020 – najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Renée Zellweger)

Porywająca opowieść o jednej z największych gwiazd kina i piosenki, której niezapomniany przebój Over the Rainbow przyniósł nieśmiertelność. W roli głównej fenomenalna Renée Zellweger.

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda. Zmęczona życiem artystka, której największym pragnieniem jest zapewnienie spokojnego bytu swoim ukochanym dzieciom. Żyjąca marzeniami kobieta, która pogodziła się prawie z faktem, że najlepsze już za nią. I wtedy pojawia się niezwykła propozycja. Okazuje się, że w Londynie, Judy Garland wciąż jest wielką gwiazdą, a publiczność pragnie oglądać ją na najlepszych scenach.

Harmonogram projekcji:

niedziela, 8 sierpnia, godz. 16.00

wtorek, 10 sierpnia, godz. 13.30

czwartek, 12 sierpnia, godz. 18.30


LA LA LAND | LA LA LAND

reż. Damien Chazelle, USA 2016, 128’

Oscary 2017: najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepszy scenariusz oryginalny (Damien Chazelle), najlepsza muzyka oryginalna (Justin Hurwitz), najlepsza piosenka („City Of Stars”, wyk. Ryan Gosling), najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia (Linus Sandgren)

Nagrody BAFTA 2017: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepsze zdjęcia (Linus Sandgren), najlepsza muzyka (Justin Hurwitz)

Złote Globy 2017: najlepsza komedia lub musical, najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Ryan Gosling), najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepszy scenariusz (Damien Chazelle), najlepsza muzyka (Justin Hurwitz), najlepsza piosenka (City Of Stars, wyk. Ryan Gosling)

MFF w Wenecji 2016: Puchar Volpi dla najlepszej aktorki (Emma Stone), nominacja do Złotego Lwa za najlepszy film

MFF w Toronto: Nagroda Publiczności

Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?

Po obsypanym nagrodami filmie Whiplash, Damien Chazelle ponownie przenosi miłość do muzyki na srebrny ekran. Emma Stone i Ryan Gosling w widowiskowym musicalu, który przywraca wiarę w magię tego niemal zapomnianego gatunku filmowego.

Harmonogram projekcji:

piątek, 6 sierpnia, godz. 14.00

wtorek, 10 sierpnia, godz. 18.15

czwartek, 12 sierpnia, godz. 16.00


OBIECUJĄCA. MŁODA. KOBIETA. | PROMISING YOUNG WOMAN

reż. Emerald Fennell, Wielka Brytania/USA 2020, 114’

Oscary 2021 – wygrana: Najlepszy scenariusz oryginalny

Oscary 2021 – nominacje: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria (Emerald Fennell), Najlepsza aktorka (Carey Mulligan), Najlepszy montaż

Zlote Globy 2021 – nominacje: Najlepszy dramat, Najlepsza aktorka w dramacie (Carey Mulligan), Najlepszy reżyser (Emerald Fennell), Najlepszy scenariusz (Emerald Fennell)

Nagrody BAFTA 2021 – wygrana: najlepszy film brytyjski, najlepszy scenariusz oryginalny

Nagrody BAFTA 2021 – nominacje: najlepszy film, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, najlepszy casting

Wszyscy mówili, że Cassie (w tej roli zjawiskowa Carey Mulligan) była obiecującą, młodą kobietą dopóki tajemnicze wydarzenie nagle nie zakłóciło jej przyszłości. Dziewczyna rzuca studia medyczne, wprowadza się z powrotem do zatroskanych rodziców i zaczyna pracę w lokalnej kawiarni. Ale nic w życiu Cassie nie jest tym, czym się wydaje. Cassie jest niesamowicie inteligentna, kusząco przebiegła, nocą prowadzi sekretne, podwójne życie i realizuje swój mroczny plan. Nieoczekiwane spotkanie da dziewczynie szansę pełnego naprawienia krzywd z przeszłości.

Reżyserką i autorką scenariusza filmu jest Emerald Fennell (do tej pory aktorka: Dziewczyna z portretu, The Crown, Anna Karenina). Jej bliska przyjaciółka, Phoebe Waller-Bridge (Fleabag), zaprosiła ją do współtworzenia drugiego sezonu serialu Obsesja Eve. Jeden ze napisanych przez nią odcinków został nominowany do nagrody Primetime Emmy Award. Fennell poszła za ciosem i zajęła się fabularnym debiutem. Tak powstała Obiecująca. Młoda. Kobieta., niesamowita kombinacja kina zemsty, komedii romantycznej i mrocznego thrillera okraszona świetną muzyką i genialnymi stylizacjami.

Harmonogram projekcji:

piątek, 9 lipca, godz. 14.00

sobota, 10 lipca, godz. 16.30

niedziela, 11 lipca, godz. 17.30

poniedziałek, 12 lipca, godz. 21.00

wtorek, 13 lipca, godz. 21.15


OSTATNI KOMERS| OSTATNI KOMERS

reż. Dawid Nickel, Polska 2020, 84’

FPFF w Gdyni 2020: Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – Najlepszy film, Nagroda Jury Młodzieżowego

40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM: Udział w konkursie głównym

Oparty na motywach fragmentów powieści Ma być czysto Anny Cieplak, pełnometrażowy debiut fabularny Dawida Nickela (zarazem współautora scenariusza do filmu). 

Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę zamykającą (tytułowy komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

Harmonogram projekcji:

piątek, 13 sierpnia, godz. 21.15

poniedziałek, 16 sierpnia, godz. 14.15

środa, 18 sierpnia, godz. 16.00


POJEDYNEK NA GŁOSY | MILITARY WIVES

reż. Peter Cattaneo, Wielka Brytania 2019, 112’

Amatorski kobiecy zespół wspiera się na co dzień i w trudnych chwilach, zgodnie z myślą, że „piosenka jest dobra na wszystko”. Na jego czele stoją: zasadnicza i uzależniona od telezakupów Kate (Kristin Scott Thomas) oraz zbuntowana i rozrywkowa Lisa (Sharon Horgan). Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek.

Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania. Pojedynek na głosy to film, któremu trudno się oprzeć, jak piosence, której nie możesz przestać nucić.

Harmonogram projekcji:

piątek, 30 lipca, godz. 19.15

niedziela, 1 sierpnia, godz. 13.30

poniedziałek, 2 sierpnia, godz. 16.00

SOUND OF METAL | SOUND OF METAL 

reż. Darius Marder, USA 2019, 120’

Oscary 2021 – wygrana: Najlepszy montaż, Najlepszy dźwięk

Oscary 2021 – nominacje: Najlepszy film, Najlepszy aktor (Riz Ahmed), Najlepszy aktor drugoplanowy (Paul Raci), Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza muzyka filmowa

Nominacja do Złotych Globów 2021: Najlepszy aktor w dramacie (Riz Ahmed)

Satelity 2021: Najlepszy aktor w dramacie (Riz Ahmed), Najlepszy dźwięk

Jeden z najbardziej fascynujących filmów, jakie zobaczycie w tym roku. Poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. W rolach głównych znakomici Riz Ahmed i Olivia Cooke, a jednym z twórców filmu jest Derek Cianfrance, reżyser Blue Valentine.

Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, legnie w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

Harmonogram projekcji:

piątek, 20 sierpnia, godz. 17.00

niedziela, 22 sierpnia, godz. 21.00

środa, 25 sierpnia, godz. 16.15

czwartek, 26 sierpnia, godz. 19.00


TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ | ONLY LOVERS LEFT ALIVE

reż. Jim Jarmusch

MFF w Cannes 2013: oficjalna selekcja, konkurs główny

Festiwal Filmowy Sitges 2013: Nagroda Specjalna Jury

Nagrody Amerykańskiego Kina Niezależnego Independent Spirit Awards 2015 – nominacje: najlepsza aktorka – Tilda Swinton, najlepszy scenariusz

Bohaterowie Tylko kochankowie przeżyją są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość.

Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę. Melancholię rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska).

Film Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę.

Harmonogram projekcji:

sobota, 17 lipca, godz. 13.45

wtorek, 20 lipca, godz. 16.00

środa, 21 lipca, godz. 13.30

czwartek, 22 lipca, godz. 21.30


WIELKIE PIĘKNO | LA GRANDE BELLEZZA

reż. Paolo Sorrentino, Francja/Włochy 2013, 144’

Oscary 2014, Złoty Glob 2014, Brytyjska Nagroda Filmowa BAFTA 2014: najlepszy film nieanglojęzyczny

Europejskie Nagrody Filmowe 2013: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor – Toni Servillo, najlepszy montaż, nominacja – najlepszy scenariusz

MFF w Cannes 2013: oficjalna selekcja, konkurs główny

Porywająca uczta wizualna, film duchem przywołujący twórczość Felliniego. Film twórcy Młodości, Wszystkich odlotów Cheyenne’a i Boskiego.

Jep Gamberdella (Toni Servillo) właśnie skończył 65 lat. Ten przystojny, czarujący mężczyzna w pełni korzysta z uroków życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie – jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel – jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu sławę i odtąd stale obraca się wśród włoskiej socjety kulturalnej. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka machina” – jak brzmiał tytuł jego powieści – rozbierana jest do naga. W dniu swoich urodzin Jep dokonuje bolesnego rozliczenia z dotychczasowym życiem.

Harmonogram projekcji:

sobota, 31 lipca, godz. 21.00

niedziela, 1 sierpnia, godz. 16.15

czwartek, 5 sierpnia, godz. 20.30


ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA | KILL IT AND LEAVE THIS TOWN

reż. Mariusz Wilczyński, Polska 2020, 88’

FPFF w Gdyni 2020 – Złote Lwy dla Najlepszego Filmu

Berlinale 2020: sekcja Encounters

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy 2020: Nagroda Specjalna Jury

MFF Nowe Horyzonty 2020: Film Otwarcia

Animacja Mariusza Wilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni.

Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, Zabij to… staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency Zabij to… może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.

Harmonogram projekcji:

piątek, 16 lipca, godz. 14.00

niedziela, 18 lipca, godz. 19.15

poniedziałek, 19 lipca, godz. 15.45

środa, 21 lipca, godz. 16.30

czwartek, 22 lipca, godz. 13.45


Oficjalny hasztag festiwalu:

#Kinobranie2021

Seanse w kinie odbywają się z zachowaniem wszystkich zaleceń sanitarnych. Na terenie kina rozmieszczone są punkty odkażania rąk, a w salach kinowych dostępna jest jedynie część miejsc. Podczas wizyty w kinie należy nosić maseczki zakrywające usta i nos.

ORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami, Fundacja Dla Kina

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1575
Przejdź do treści