Brandford Marsalis Quartet – koncert w Kinie Kijów

Koncert Brandford Marsalis Quartet w ramach Summer Jazz Festiwal 2021 w Krakowie. Kino kijów, 11 lipca 2021. Jazz na najwyższym (z możliwych) poziomie. To była uczta dla miłośników jazzu. Słuchaliśmy muzyki “prosto z matecznika” … takie określenie podsłyszałem w kuluarach.

No właśnie, znajomy jazzman powiedział, że grają tak perfekcyjnie – że ich muzyka bardzo szybko się nudzi. To nieprawda, taka muzyka się znudzić nie może. To jazz w czystej postaci na poziomie niewyobrażalnym. Fakt – grają perfekcyjnie i bardzo klasycznie, co dowodzi, że “jazz” jest sztuką magiczną. Można słuchać takiego perfekcyjnego i klasycznego jazzu bez końca.

Przyznam, że nie lubię chodzić na koncerty gwiazd, które są w trakcie światowego tournee. Wiele razy bardzo się na takich wydarzeniach zawiodłem. Muzycy grają 87 koncert ze 160 zaplanowanych. Grają poprawnie, ale wyraźnie słychać i widać, że są zmęczeni i wypaleni. Brandford Marsalis Quartet też jest w trakcie trasy koncertowej ale …. muzycy są wyluzowani i wypoczęci. Grają z olbrzymią energią i radością, tak jakby mieli przerwę i nareszcie mogli zagrać! To się nazywa klasa!

I jeszcze na koniec mała dygresja. Koncert bardzo dobrze zrealizowany akustycznie, Kino Kijów już po raz któryś udowodniło, że jest najlepszym w Krakowie miejscem do słuchania muzyki. No właśnie, Kraków – miasto kultury i miasto muzyki. Ale najlepsze zespoły grają w Kinie … bo ma najlepszą akustyką. Kraków – miasto kultury i miasto muzyki. A sali koncertowej – brak.

Foto © Andrzej Wodziński – agencja fotograficzna Muzyczny Kraków

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content