Koncert jubileuszowy Katedry Chóralistyki AM w Krakowie – relacja

„Muzyki sakralnej powinno sluchać się w świątyniach …” to oczywiste stwierdzenie, stało się jeszcze bardziej oczywiste, po wysłuchaniu Koncertu jubileuszowego Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie. Wydarzenie miało miejsce 8 kwietnia 2018 roku w Bazylice NSPJ w Krakowie.

Pierwsza część koncertu to pieśni sakralne różnych obrządków, wykonane przez Chór Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie. Brak mi słów na opisanie emocji, jakie wygenerowała ta muzyka w słuchaczach. Doskonale przygotowany chór, akustyka i atmosfera świątyni sprawiły, że spektakl ten był wielkim przeżyciem duchowym.

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy Te Deum Antona Brucknera, utwór na 4 głosy solowe, chór i orkiestrę. W wykonaniu tego monumentalnego dzieła wystąpili Chór Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestra Symfoniczna i Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. Partie solowe zaśpiewali Antonina Ruda (sopran), Ilona Szczepańska (alt), Piotr Kalina (tenor) i Przemysław Bałka (bas).

Dyrygenci wszystkich wykonań to: Oskar Czechowicz, Maria Dziedzic, Paulina Sobczyk, Joanna Szczerba, dla których był to koncert dyplomowy.

Zarówno pierwsza jak i druga część koncertu były wspaniałym spektaklem muzycznym, emocjonalnym i duchowym. Wszyscy (również Ci nie wymienieni) wykonawcy i osoby zaangażowane w przygotowanie koncertu zasługują na najwyższe uznanie.

Doceniła to publiczność, nagradzając młodych muzyków oklaskami na stojąco. Zasłużyli sobie na to – domyślać się tylko można jak gigantyczna pracę musieli wykonać, aby zaprezentować muzykę na tak wysokim poziomie

Po wysłuchaniu i obejrzeniu takiego koncertu wraca wiara w ludzi. Powraca nadzieja że ten dziwny świat – wcale nie jest aż tak zły.

Poniżej krótka fotorelacja z koncertu.

Foto: © Andrzej Wodziński

 

 

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 548
Skip to content