„Między Zachodem a Wschodem” – koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej

W piątek 13 kwietnia 2018 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii nadarza się rzadka okazja do wysłuchania Chóru Filharmonii Krakowskiej w programie typowo chóralnym, zarówno a cappella, jak i z towarzyszeniem organów. Zespół przygotowany i poprowadzony przez Teresę Majkę-Pacanek wykona utwory sakralne związane z różnymi kręgami kulturowymi i odłamami wiary, przy organach zasiądzie wirtuoz tego instrumentu – Marek Stefański.


Program otworzą utwory kompozytorów francuskich –
Adagietto i Ave Maria Gabriela Fauré oraz dwa spośród Czterech motetów na czas pokuty i Exultate Deo Francisa Poulenca – twórcy, który skierował się w stronę muzyki religijnej dopiero po przyjęciu wiary katolickiej w dorosłym życiu. W drugiej części wieczoru zabrzmią natomiast utwory związane z tradycją śpiewów cerkiewnych – Aleksandra Grieczaninowa, ucznia Nikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz Pawła Czesnokowa, autora między innymi pracy analitycznej zatytułowanej Chór i prowadzenie chóru, twórcy „chóroznawstwa” w Konserwatorium Moskiewskim. Chór Filharmonii Krakowskiej wykona jedną z jego ponad sześciuset kompozycji religijnych – Cherubińską pieśń. Na zakończenie koncertu usłyszymy dzieło Grieczaninowa – Missa festiva na chór i organy.


Jak czytamy w omówieniu programu pióra Małgorzaty Janickiej-Słysz „koncert
Między Zachodem a Wschodem to święto Chóru Filharmonii Krakowskiej pod kierunkiem dr Teresy Majki-Pacanek: pokazuje żywioł zbiorowości, w którym spotykają się wartości Zachodu i Wschodu, w dialogu ekumenicznym. (…) Program wydarzenia potwierdza, że sacrum może mieć w kulturze dźwięków różne oblicza.”

Bilety: 30
Kasa biletowa:  wt.-pt. godz. 10-14, 15-19,
soboty i święta – godzinę przed koncertem.
Rezerwacja: widownia@filharmonia.krakow.pl
tel. +48 12 429 13 45

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora, foto: J. Ociepa | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.