Kino Pod Baranami – Letnie Tanie Kinobranie

W krakowskim Kinie Pod Baranami trwa 13. wakacyjny festiwal filmowy Letnie Tanie Kinobranie. Do 29 sierpnia zaprezentowanych zostanie niemal 130 tytułów ujętych w 9 tygodni tematycznych, których motywem przewodnim są emocje, wywoływane przez kino. W programie nie zabrakło filmów, w których szczególną rolę gra muzyka – we wszystkich istniejących gatunkach i odmianach. 

Letnie Tanie Kinobranie to dwumiesięczny maraton filmowy, w trakcie którego sale Kina Pod Baranami niejednokrotnie wypełnią się muzyką – bardzo różnorodną, przynależącą do rozmaitych gatunków, jednak bez wyjątku poruszającą i wywołującą niezwykłe emocje. Widzowie zobaczą szereg filmów, w których to właśnie ona stanowić będzie kluczowy element fabuły, spajający całą opowiadaną historię. Pojawi się wśród nich m.in. rosyjskie Lato Kiryła Serebrennikowa poświęcone rockowej społeczności ZSRR lat 80., szukającej dla siebie miejsca w szarej codzienności komunistycznego molocha.

Zupełnie inny gatunek muzyczny – techno – przepełnia film Hannesa Stöhra Berlin Calling, który z okazji Letniego Taniego Kinobrania powraca na ekrany po niemal dekadzie od premiery. Jego główny bohater, DJ Icarus (w tej roli niemiecka gwiazda muzyki elektronicznej, Paul Kalkbrenner) podczas prac nad nową płytą przedawkowuje środki odurzające i trafia do szpitala psychiatrycznego, bliskiego instytucji znanej z kultowego Lotu nad kukułczym gniazdem. Koniecznie należy wspomnieć także o Zimnej wojnie Pawła Pawlikowskiego, gdzie muzyka ludowa – na czele ze śpiewanym przez Joannę Kulig przebojem Dwa serduszka, cztery oczy – przeplata się z jazzem, miłosnymi balladami i rock’n’rollem. 

W programie tegorocznego Kinobrania nie mogło zabraknąć również wielkich kinowych hitów, w znacznym stopniu zawdzięczających swój sukces muzyce. Bo czym byłoby obsypane Oscarami Bohemian Rhapsody bez wizjonerskich utworów grupy Queen? Czy wyreżyserowane przez Bradleya Coopera Narodziny gwiazdywzruszałyby tak samo bez przejmujących piosenek śpiewanych przez Lady Gagę? Czy druga odsłona przebojowego musicalu Mamma Mia: Here We Go Again brzmiałaby równie dobrze pozbawiona ponadczasowych przebojów szwedzkiej Abby? I wreszcie, jak potoczyłyby się losy Celeste, głównej bohaterki filmu Brady’ego Corbeta Vox Lux, gdyby nie zaśpiewana przed kamerami ballada Wrapped Up

Intrygującym przykładem muzyczno-filmowej harmonii jest argentyńsko-hiszpański Anioł, inspirowany losami prawdziwego seryjnego mordercy, zwanego „Aniołem śmierci”. Osadzona w latach 70. historia porywa widownię również dzięki doskonale dobranej muzyce. Kultowy amerykański reżyser Jim Jarmusch słynie z muzycznego wyczucia, czemu wielokrotnie dał wyraz w swoich filmach. Również jego dzieło z 2013 roku, Tylko kochankowie przeżyją, zachwyca sączącymi się z ekrany dźwiękami, których autorami są Jozef Van Wissema & Sqürl, a także Zola Jesus, Yasmin Hamdan i Madeline Follin.

Za sprawą klasycznej Deszczowej piosenki, Kino Pod Baranami przypomni widzom, jak mocno samo kino jest związane z muzyką. Dźwięki grającej na żywo orkiestry lub  pojedynczego pianina, towarzyszyły widzom w sali kinowej na długo przed pierwszymi dialogami – opowie o tym niezwykły współczesny film niemy Artysta z nagrodzonym Oscarem Jeanem Dujardinem i Bérénice Bejo w rolach głównych. Kinofilskie wzruszenia zapewni także wspaniały La La Land Damiena Chazelle’a, w którym miłość do muzyki i kina przeplata się z osobistymi ambicjami i trudnościami życia we dwoje. 

Szczególne miejsce w programie Letniego Taniego Kinobrania zajmują dokumenty – także te, których akcja toczy się wokół muzyki. Warto zwrócić uwagę m.in. na film W rytmie Kuby, w którym legendarny nowoorleański zespół jazzowy Preservation Hall Jazz Band wyrusza na słynną wyspę w poszukiwaniu inspiracji, nowych, intrygujących brzmień, a także swoich muzycznych korzeni. Współpraca z lokalnymi artystami uświadamia uczestnikom wyprawy, a także widzowi, że w świecie muzyki polityczne i geograficzne granice bardzo łatwo się zacierają, a dźwięki wydobywane z instrumentów stanowią wspaniałą, ponadjęzykową nić porozumienia. Niezwykłą opowieść snuje także Mr. Gaga najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu Piny Wima Wendersa – opowiadający o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Muzycznego geniuszu dotyczy także dokument Whitney Kevina MacDonalda, który poprzez rozmowy i materiały archiwalne snuje opowieść o Whitney Houston – jednej z najwspanialszych piosenkarek wszech czasów, której kariera sceniczna układała się zdecydowanie lepiej niż życie osobiste. 

Taniec zajmuje także szczególne miejsce w życiu Rudolfa Nuriejewa, bohatera wyreżyserowanego przez Ralpha Finnesa filmu Biały kruk. Nurijew to postać, która na zawsze zmieniła oblicze baletu. W przeciwieństwie do swoich poprzedników nie pojawiał się na scenie, aby wspierać tancerki, lecz po to, by patrzyli na niego wszyscy. Trudno oderwać wzrok również od widowiskowej sekwencji otwierającej Climax – kolejny film skandalisty Gaspara Noé, który tym razem wciąga widzów w oblaną sangrią taneczno-erotyczną orgię. 

Bilet na każdy film w cenie 8 złotych.

(Z wyjątkiem “Dziesięciu strzałów w dziesiątkę”, czyli 10 filmowych hitów po 10 zł)

Filmy w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Wybrane polskie i obcojęzyczne filmy zostaną pokazane również z angielskimi napisami.

Harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

W tym roku, po raz pierwszy w historii Letniego Taniego Kinobrania, przyznana zostanieNagroda Publiczności. Uczestnicy festiwalu wybiorą najlepszy film spośród wszystkich produkcji, które znalazły się w programie imprezy. 

Co zrobić, aby zagłosować?

Wypełnij kartę do głosowania i wrzuć do pudełka, które znajduje się obok kasy (I piętro).
Jak głosować?

Wpisz tytuł filmu, który właśnie obejrzałeś/-aś i oceń go w skali od 1 (ocena najniższa) do 5 (ocena najwyższa).

Jak wygrać nagrodę?

Jeśli chcesz mieć szansę na nagrodę – zostaw swoje dane kontaktowe (e-mail lub nr tel.) na odwrocie karty.

Regulamin plebiscytu na stronie: www.kinopodbaranami.pl


O FILMACH:

ANIOŁ | EL ÁNGEL

reż. Luis Ortega, Argentyna/Hiszpania 2018, 115’

Oscary 2019: argentyński kandydat do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

MFF w Cannes 2018: sekcja Un Certain Regard

Hiszpańskie Nagrody Filmowe Goya 2019: nominacja do nagrody dla najlepszego zagranicznego filmu hiszpańskojęzycznego

Iberoamerykańskie Nagrody Filmowe Fénix 2018: najlepszy aktor (Lorenzo Ferro)

MFF w Hawanie 2018: najlepszy aktor (Lorenzo Ferro)

MFF w San Sebastián 2018: Konkurs Główny

Wibrujące rock-n-rollem Buenos Aires, lata 70-te. 17-letni Carlitos o twarzy anioła (Lorenzo Ferro) przemierza ulice, jakby należały do niego. Od najmłodszych lat wykorzystuje wszelkie okazje by kraść. To fascynacja, pokusa, której nie chce się oprzeć. Kiedy w nowej szkole spotyka Ramona (Chino Darín) natychmiast stają się przyjaciółmi. Wyruszają w podróż pełną ryzykownych przygód, namiętnej miłości i mrocznej zbrodni.

Porywająca historia inspirowana losem prawdziwego seryjnego mordercy „Aniołem śmierci”. Stylistyczny majstersztyk. Wizualna uczta.

Harmonogram projekcji:

piątek, 19 lipca, godz. 14.00

sobota, 20 lipca, godz. 21.05

poniedziałek, 22 lipca, godz. 22.15


ARTYSTA | THE ARTIST

reż. Michel Hazanavicius, Francja 2011, 100’

Laureat 5 Oscarów 2012:najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor pierwszoplanowy – Jean Dujardin, najlepsza muzyka – Ludovic Bource, najlepsze kostiumy

MFF w Cannes 2011: Złota Palma dla najlepszego aktora 

MFF w San Sebastian 2011: Nagroda Publiczności

Europejskie Nagrody Filmowe 2011: najlepsza muzyka 

Złote Globy 2012: najlepszy film – musical lub komedia, najlepszy aktor w musicalu lub komedii, najlepsza muzyka 

Jeden z 10 najlepszych filmów 2011 roku wg National Board of Review i czasopisma Sight & Sound

7 Brytyjskich Nagród Filmowych BAFTA 2012: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka 

5 Cezarów 2012: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka 

Festiwalowa rewelacja 2011 roku, zdobywca ponad czterdziestu nagród na festiwalach filmowych oraz zwycięzca oscarowej gali – laureat pięciu Oscarów, w tym za najlepszy film roku. Artysta to budzący zachwyt krytyki i miłośników kina namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego okresu kina. Brawurowa akcja, śmiech i łzy oraz wbrew czarno-białej konwencji wycieczka do niezwykle barwnego świata… 

Artysta przenosi nas do lat 20. XX wieku, czasów przełomu dźwiękowego w filmie. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności. Czy słynny aktor George Valentin podzieli los „wielkich zapomnianych”? Czy płomienne uczucie, które wybuchnie między nim a początkującą tancerką Peppy Miller zainspiruje go do walki o miejsce w świecie „nowego” Hollywood i ocali przed zapomnieniem oddanej kiedyś publiczności?

Harmonogram projekcji:

sobota, 29 czerwca, godz. 17.00

poniedziałek, 1 lipca, godz. 19.00

środa, 3 lipca, godz. 15.00


BERLIN CALLING | BERLIN CALLING

reż. Hannes Stöhr, Niemcy 2008 , 100’

Berliński kompozytor undergroundowy i electro DJ Martin (znany pod pseudonimem DJ Ickarus) jest na tournee ze swoją menadżerką i dziewczyną Mathilde. Spędzają noce w klubach i przygotowują się do wydania ważnego elektronicznego albumu muzycznego. Jednak Mathilde coraz gorzej sobie radzi ze znoszeniem narkotykowego nałogu Martina. W końcu DJ bierze za dużą dawkę i ląduje w szpitalu psychiatrycznym. W czasie, gdy Martin poznaje innych pacjentów i znów zaczyna komponować, Mathilde wpada w ramiona swojej byłej kochanki. Album nadal pozostaje w sferze planów. 

W roli Ickarusa ikona berlińskiego techno – Paul Kalkbrenner, który skomponował także świetną ścieżkę dźwiękową do filmu. W Berlin Calling pojawiają się również kultowe kluby niemieckiej stolicy z legendarnym Barem 25 na czele.

Harmonogram projekcji:

piątek, 19 lipca, godz. 21.15

sobota, 20 lipca, godz. 23.15

czwartek, 25 lipca, godz. 16.10

BIAŁY KRUK | THE WHITE CROW

reż. Ralph Fiennes, Wielka Brytania 2018 , 127’

Historia, inspirowana książką autorstwa Julie Kavanaugh Rudolf Nureyev: The Life, opowiada o losach młodego Nuriejewa, jednego z najsłynniejszych tancerzy w historii, jego słynnej ucieczce z Rosji (1961), próbach zatrzymania go przez KGB.

Zaledwie 22-letni mężczyzna, ubrany w ciemny garnitur i beret, siedzi w samolocie lecącym z Sankt Petersburga do Paryża. Jest 1961 rok, Rudolf Nuriejew nie jest jeszcze sławnym idolem, ikoną, póki co, jest członkiem Kirov Ballet Company, młodym mężczyzną, który po raz pierwszy w życiu opuszcza Rosję.

Paryskie życie oszałamia go, zatapia się w kulturze, sztuce, muzyce i wszystkim, co ma do zaoferowania to niezwykłe, nigdy niegasnące miasto. Dlatego z tym większą uwagą przyglądają mu się oficerowie KGB, nieufnie patrzący na rodzącą się między Nuriejewem i paryżanką Clarą Saint przyjaźń. Kiedy więc młody artysta otrzymuje szokujący rozkaz, decyduje się na krok w nieznane. Krok, który narazi go i jego rodzinę na wielkie niebezpieczeństwo. Biały kruk to niezwykła podróż człowieka, który na zawsze zmienił oblicze baletu.

Film w reżyserii nominowanego do Oscara® Ralpha Fiennesa, na podstawie scenariusza Davida Hare’a (Godziny). W roli mistrza Nuriejewa – słynny tancerz Oleg Ivenko.

Harmonogram projekcji:

niedziela, 21 lipca, godz. 21.15

poniedziałek, 22 lipca, godz. 15.00

wtorek, 23 lipca, godz. 17.00


BOHEMIAN RHAPSODY | BOHEMIAN RHAPSODY

reż. Bryan Singer, Wielka Brytania/USA 2018 , 135’

Oscary 2019: najlepszy aktor pierwszoplanowy (Rami Malek), najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, najlepszy montaż dźwięku

Złote Globy 2019: najlepszy dramat, najlepszy aktor w dramacie (Rami Malek)

Nagrody BAFTA 2019: 7 nominacji, w tym dla najlepszego filmu brytyjskiego, najlepszego aktora pierwszoplanowego (Rami Malek) i za najlepsze zdjęcia (Newton Thomas Sigel)

Critics Choice 2019: 3 nominacje – najlepszy aktor (Rami Malek), najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja i fryzury

Satelity 2019: najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Rami Malek)

Porywająca opowieść o legendarnym zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddiem Mercurym, który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót grupy podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego przeszedł do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie. 

Wypełnione energią najnowsze dzieło Bryana Singera, twórcy takich filmów jak Walkiria i Podejrzani. W roli głównej wystąpił Rami Malek, gwiazda cenionego serialu Mr. Robot.

Harmonogram projekcji:

sobota, 20 lipca, godz. 17.45

poniedziałek, 22 lipca, godz. 21.15

środa, 24 lipca, godz. 19.30


CLIMAX | CLIMAX

reż. Gaspar Noé, Francja 2018, 97’

MFF w Cannes 2018: Nagroda Director Fortnight

Climax to hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych film Gaspara Noé. Najnowsze dzieło reżysera filmów Love, Nieodwracalne i Wkraczając w pustkę stało się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes, gdzie okrzyknięto je szatańską wersją Step Up. Inspirowana autentycznymi wydarzeniami opowieść o grupie tancerzy, którzy w pewną zimową noc spotykają się w opuszczonej szkole na odludziu. Taneczna próba w rytm przebojów Daft Punk, Apex Twin i Soft Cell szybko zamienia się w pełną seksualnego napięcia imprezę. Gdy wychodzi na jaw, że domowej roboty sangrię ktoś doprawił narkotykami, dzika zabawa w zamkniętym budynku przeradza się w ekstremalny, psychodeliczny trip.

Na planie swojego najnowszego projektu reżyser sam stanął za kamerą, a do choreograficznych fajerwerków zatrudnił profesjonalnych tancerzy. W obsadzie znalazła się Sofia Boutella, tancerka i aktorka (Atomic Blonde), a także francuski DJ Kiddy Smile. Na ścieżkę dźwiękową do Climaxu, obok przebojów elektro z lat 90-tych, trafił również – skomponowany specjalnie na potrzeby filmu – utwór Sangria Thomasa Bangaltera z Daft Punk. Gaspar Noé w wizualnie porywający sposób pokazuje, do czego zdolni są ludzie, gdy zbiorowo puszczają im hamulce i budzą się wewnętrzne demony. Wybierz się na najbardziej szaloną imprezę tej jesieni, zanurz w tanecznym piekle – i spróbuj przeżyć Climax.

Harmonogram projekcji:

sobota, 20 lipca, godz. 16.00

poniedziałek, 22 lipca, godz. 17.15

czwartek, 25 lipca, godz. 18.00


DESZCZOWA PIOSENKA | SINGIN’ IN THE RAIN

reż. Stanley Donen, Gene Kelly, USA 1952, 103’

Gene Kelly, Debbie Reynolds i Donald O’Connor w jednym z najlepszych i najsłynniejszych musicali wszechczasów, obfitującym w niezapomniane numery taneczne i wokalne, na czele z nieśmiertelnym tańcem w deszczu Kelly’ego. 

Akcja filmu rozgrywa się w trakcie przełomu dźwiękowego w hollywoodzkim kinie, pokazując techniczną i aktorską rewolucję tych czasów w krzywym zwierciadle. Gwiazdor Don Lockwood (Kelly) występuje z nieutalentowaną i nierozgarnietą pięknością Liną Lamont (Jean Hagen). Widzowie nie chcą już oglądać niemych filmów, łaknąc tylko tych mówionych. Okazuje się, że piskliwy głos Lamont, ulubienicy szefów wytwórni, wywołuje na salach kinowych niezaplanowany rechot. Studio decyduje się, żeby zdubbingować gwiazdę głosem młodej Kathy Selden (Reynolds).

Harmonogram projekcji:

piątek, 28 czerwca, godz. 20.00

niedziela, 30 czerwca, godz. 14.00

środa, 3 lipca, godz. 17.00


LATO | LETO

reż. Kirył Serebrennikow, Rosja/Francja 2018, 129’

MFF w Cannes 2018: Konkurs Główny

Lato (ros. Leto) to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa (Uczeń). Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i  rewolucji, której ogień rozpala rock.

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum Lata: czarno-białego filmu z nagłymi wybuchami kolorów opowiadającego o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

Harmonogram projekcji:

piątek, 28 czerwca, godz. 15.00

sobota, 29 czerwca, godz. 22.15

czwartek, 4 lipca, godz. 19.00


LA LA LAND | LA LA LAND

reż. Damien Chazelle, USA 2016, 128’

Oscary 2017: najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepszy scenariusz oryginalny (Damien Chazelle), najlepsza muzyka oryginalna (Justin Hurwitz), najlepsza piosenka („City Of Stars”, wyk. Ryan Gosling), najlepsza scenografia, najlepsze zdjęcia (Linus Sandgren)

Nagrody BAFTA 2017: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepsze zdjęcia (Linus Sandgren), najlepsza muzyka (Justin Hurwitz)

Złote Globy 2017: najlepsza komedia lub musical, najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Ryan Gosling), najlepsza aktorka w komedii lub musicalu (Emma Stone), najlepszy reżyser (Damien Chazelle), najlepszy scenariusz (Damien Chazelle), najlepsza muzyka (Justin Hurwitz), najlepsza piosenka (City Of Stars, wyk. Ryan Gosling)

MFF w Wenecji 2016: Puchar Volpi dla najlepszej aktorki (Emma Stone), nominacja do Złotego Lwa za najlepszy film

MFF w Toronto: Nagroda Publiczności

Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w showbiznesie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to, co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?

Po obsypanym nagrodami filmie Whiplash, Damien Chazelle ponownie przenosi miłość do muzyki na srebrny ekran. Emma Stone i Ryan Gosling w widowiskowym musicalu, który przywraca wiarę w magię tego niemal zapomnianego gatunku filmowego.

Harmonogram projekcji:

19 lipca, godz. 17.45

23 lipca, godz. 21.15

24 lipca, godz, 17.00


MAMMA MIA: HERE WE GO AGAIN | MAMMA MIA: HERE WE GO AGAIN

reż. Ol Parker, USA/Wielka Brytania 2018, 114’

W 1979 roku, trzy przyjaciółki znane także jako Donna i Dynamitki – kończą studia na Oxfordzie. Donna wie jedno – chce teraz zanurzyć się w życiu, poznać jego smak, zjechać Europę wzdłuż i wszerz. Jej przeznaczenie wypełni się na greckiej wyspie Kalokairi. Podczas podróży poznaje trzech młodych mężczyzn, a w jednym z nich nawet się zakochuje. Jej szczęście jest tak wielkie, że wprost namacalne, och, i zaraźliwe. Donna postanawia zostać na wyspie i tu stworzyć swój raj na Ziemi. Wkrótce jednak orientuje się, że spodziewa się dziecka.

Dziesięć lat po premierze komedii Mamma Mia!, która przyciągnęła do kin miliony widzów, twórcy zapraszają ponownie na magiczną grecką wyspę Kalokairi w zupełnie nowej odsłonie filmowego hitu opartego na bestsellerowym musicalu z piosenkami ABBY. Na ekranie zobaczymy wszystkie gwiazdy pierwszej części: Meryl Streep, Julie Walters, Christina Baranski, Amanda Seyfried, Dominic Cooper, Colin Firth, Pierce Brosnan i Stellan Skarsgård. Dołączą do nich m.in. Lily James, Andy Garcia oraz Cher.

Harmonogram projekcji:

poniedziałek, 29 lipca, godz. 22.15

wtorek, 30 lipca, godz. 17.45

środa, 31 lipca, godz. 15.45

czwartek, 1 sierpnia, godz. 18.00


MR. GAGA | MR. GAGA

reż. Tomer Heymann, Izrael / Szwecja / Niemcy/ Holandia 2015, 104’

Mr. Gaga to najciekawszy film o tańcu współczesnym od czasu Piny (Variety), a jednocześnie laureat wielu nagród publiczności na międzynarodowych festiwalach. To film pozwalający zrozumieć związek ciała i ruchu z naszymi emocjami.

Mr. Gaga opowiada o genialnym choreografie Ohadzie Naharinie, wieloletnim szefie najsłynniejszego zespołu tańca współczesnego z Izraela – Batsheva Dance Company. Reżyser Tomer Heymann towarzyszył artyście przez 8 lat, aby ukazać jego życie i niezwykłą ewolucję jako tancerza, twórcy i człowieka. Heymann rejestrował zarówno jego życie prywatne, przebieg prób zespołu, jak i zajęcia z opracowanego przez Naharina języka ruchu – GAGA – umożliwiającego każdemu wyrażenie swoich emocji poprzez taniec. W połączeniu z niepokazywanym dotychczas materiałem archiwalnym oraz fragmentami tanecznych spektakli Batshevy dostajemy fascynującą historię człowieka, który zrewolucjonizował świat tańca współczesnego.

Harmonogram projekcji:

sobota, 20 lipca, godz. 17.05

środa, 24 lipca, godz. 22.00

czwartek, 25 lipca, godz. 15.00

NARODZINY GWIAZDY | A STAR IS BORN


reż. Bradley Cooper, USA 2018, 135’

Oscary 2019: najlepsza piosenka („The Shallow” wyk. Lady Gaga i Bradley Cooper)

Złote Globy 2019: najlepsza piosenka („The Shallow”, wyk. Lady Gaga i Bradley Cooper), nominacja do nagrody dla najlepszego dramatu, najlepszego aktora w dramacie (Bradley Cooper), najlepszej aktorki w dramacie (Lady Gaga), najlepszego reżysera (Bradley Cooper)

Nagrody BAFTA 2019: 7 nominacji – najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Bradley Cooper), najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Lady Gaga), najlepszy reżyser (Bradley Cooper),  najlepszy scenariusz adaptowany (Bradley Cooper, Eric Roth, Will Fetters), najlepsza muzyka (Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson), najlepszy dźwięk

Nagrody Critics’ Choice 2019: najlepsza aktorka (Lady Gaga) – ex aequo z Glenn Close za Żonę, najlepsza piosenka („Shallow”)

MFF w Wenecji 2018: Nagroda Fundacji Smithers

Jackson Maine, gwiazdor muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally. Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania ją do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa jego dokonania, muzykowi jest coraz trudniej poradzić sobie ze słabnącą popularnością.

Aktor Bradley Cooper (American Hustle, Drugie Oblicze) w swoim reżyserskim debiucie podejmuje się karkołomnego zadania, prezentując nową wersję historii miłosnej, która zachwyciła wiele pokoleń widzów. Wraz ze Stefani Germanotta znaną na całym świecie jako Lady Gaga sportretował na ekranie postaci, w które z powodzeniem wcielili się w przeszłości m.in. Judy Garland, James Mason, Kris Kristofferson i Barbra Streisand. Obok odtwórców głównych ról, we współczesnej wersji niesamowitego muzycznego dramatu pojawili się Sam Elliott i Dave Chappelle.

Harmonogram projekcji:

piątek, 19 lipca, godz. 22.15

środa, 24 lipca, godz. 14.00

czwartek, 25 lipca, godz. 19.45


TYLKO KOCHANKOWIE PRZEŻYJĄ | ONLY LOVERS LEFT ALIVE

reż. Jim Jarmusch, USA 2013, 122’

MFF w Cannes 2013: oficjalna selekcja, konkurs główny

Festiwal Filmowy Sitges 2013: Nagroda Specjalna Jury

Nagrody Amerykańskiego Kina Niezależnego Independent Spirit Awards 2015 – nominacje: najlepsza aktorka – Tilda Swinton, najlepszy scenariusz

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w czarnej komedii outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy Broken Flowers, Truposza i Ghost Doga. Bohaterowie Tylko kochankowie przeżyją są wampirami zmęczonymi setkami lat życia i zdegustowanymi tym, jak rozwinął się świat. Ale wciąż czującymi do siebie miłość. 

Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę. Melancholię rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy – Ava (Wasikowska). 

Nowy film Jarmuscha to pytanie o nieśmiertelność, o siłę uczucia i moc obietnic w obliczu nieskończenie płynącego czasu. Piękne, wysmakowane zdjęcia nocnych miast w połączeniu z atmosferą melancholii, mroczną muzyką Black Rebel Motorcycle Club, ale i charakterystycznym dla Jarmuscha wyrafinowanym, subtelnym humorem dają w efekcie stylową, dekadencką perełkę. 

Harmonogram projekcji:

piątek, 19 lipca, godz. 17.00

niedziela, 21 lipca, godz. 22.15

czwartek, 25 lipca, godz. 14.00


W RYTMIE KUBY | A TUBA TO CUBA

reż. T.G. Herrington, Danny Clinch, USA/Kuba 2018, 82’

W rytmie Kuby opowiada historię słynnego nowoorleańskiego zespołu Preservation Hall Jazz Band, który odtwarza swoje muzyczne korzenie. W tym celu przemierza Kubę w poszukiwaniu muzyki, która przyczyniła się do powstania jazzu w Nowym Orleanie. 

Twórcy filmu oraz pełni energii muzycy zapraszają widzów do wspólnej podróży po kraju, gdzie każdy jest młody, a muzyka porywa do tańca. W rytmie Kuby to możliwość przekonania się na własne oczy (i uszy!) o sile muzycznego języka, będącego mostem łączącym ludzi z całego świata.

Harmonogram projekcji:

piątek, 28 czerwca, godz. 14.00

sobota, 29 czerwca, godz. 18.15

wtorek, 2 lipca, godz. 16.00


VOX LUX | VOX LUX

reż. Brady Corbet, USA 2018, 110’

MFF w Wenecji – Złoty Lew – nominacja

MFF w Toronto – Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne’ – nominacja

Laureatka Oscara Natalie Portman i Jude Law znowu razem na wielkim ekranie!  Hipnotyczna, prowokująca i elektryzująca opowieść o życiu i karierze wielkiej gwiazdy pop. Oryginalne piosenki do filmu stworzyła jedna z najpopularniejszych wokalistek XXI wieku – Sia.

Celeste była nastolatką, kiedy wielka tragedia wywindowała ją na szczyty sławy i zrobiła z niej gwiazdę muzyki pop. Od tej pory media śledziły każdy jej ruch, a jej kariera rozwijała się w cieniu zjawisk, które naznaczyły XXI wiek: ataków terrorystycznych, szkolnych strzelanin, medialnej rewolucji. Dzisiaj Celeste nie jest już tą samą osobą. Po skandalicznym incydencie, który o mały włos nie zrujnował jej kariery, chce wrócić na scenę. Musi ponownie zmierzyć się ze wspomnieniami sprzed lat, a w dodatku – przygotować się do wielkiej trasy koncertowej.

Harmonogram projekcji:

sobota, 20 lipca, godz. 14.00

wtorek, 23 lipca, godz. 15.45

sobota, 27 lipca, godz. 22.15


ZIMNA WOJNA | COLD WAR

reż. Paweł Pawlikowski, Polska/Francja/Wielka Brytania 2018, 88’

Oscary 2019: 3 nominacje – najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal)

Nagrody BAFTA 2019: 4 nominacje – najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), najlepszy scenariusz oryginalny (Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki), najlepsze zdjęcia (Łukasz Żal)

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018: Złote Lwy, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż, Złoty Kangur – nagroda australijskich dystrybutorów filmowych

MFF w Cannes 2018: najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski)

Brytyjskie Niezależne Nagrody Filmowe BIFA 2018: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu zagranicznego

Europejskie Nagrody Filmowe 2018: najlepszy film europejski, najlepszy reżyser (Paweł Pawlikowski), najlepszy scenariusz (Paweł Pawlikowski), najlepsza aktorka (Joanna Kulig), najlepszy montaż (Jarosław Kamiński)

Twórca nagrodzonej Oscarem Idy przeniósł widzów tym razem do lat 50. i 60. XX wieku, stalinowskiej Polski i budzącej się do życia Europy. Na tym tle rozgrywa się historia wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Jednym z głównym bohaterów filmu Zimna wojna jest… muzyka, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

Najnowsza produkcja Pawła Pawlikowskiego została zaprezentowana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes. To pierwszy polski film od czasu Pianisty Romana Polańskiego, który walczył o Złotą Palmę. Jury festiwalu przyznało Pawlikowskiemu nagrodę dla najlepszego reżysera. Na ekranie Joanna Kulig(Niewinne), Tomasz Kot (Bogowie), Borys Szyc (Pokot), Agata Kulesza (Ida), Adam Woronowicz (Czerwony pająk), Adam Ferency (Jasminum) oraz Adam Szyszkowski (Ostatnia rodzina).

Harmonogram projekcji:

piątek, 9 sierpnia, godz. 19.15

sobota, 10 sierpnia, godz. 14.45

niedziela, 11 sierpnia, godz. 19.30

poniedziałek, 12 sierpnia, godz. 17.00

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1535
Skip to content