Nowy singiel grupy Cinemon – The Worst Band in The World (feat. Mikołaj Trzaska)

W ostatnich latach krakowskie trio Cinemon zagrało ponad 200 koncertów, po to by pod koniec 2017 nagle zapaść się pod ziemię. Po niemal dwuletniej przerwie kontratakują z nowym singlem The Worst Band in the World z gościnnym udziałem free jazzowego saksofonisty Mikołaja Trzaski, autora muzyki m.in. do filmów Wojciecha Smarzowskiego. Utwór inspirowany był książką dziennikarki muzycznej Małgorzaty Halber pt. „Najgorszy człowiek na świecie” – intymnym zapisem jej walki z alkoholizmem i depresją.

„Wbrew pozorom tytuł singla to nie ironia. Nie jest to tani chwyt mający bezczelnie sugerować coś odwrotnego. Autentycznie było wiele momentów kiedy tak się czuliśmy”, mówi Michał Wójcik, gitarzysta, wokalista i autor tekstów zespołu.Utwór jednak nie opowiada o trudach i znojach życia rock’n’rollowców. Sięga głębiej do osobistych kryzysów i sposobów radzenia sobie z nimi: „Książka Małgorzaty Halber była dla mnie przełomem w radzeniu sobie ze swoją własną długoletnią depresją, która rujnowała mi życie, tak, jak alkoholizm rujnował życie Halber. Naprawdę dostałem kopa, co ostatecznie sprawiło, że zebrałem się w sobie i poszedłem na terapię grupową. I zgadnijcie co –  spotkałem tam całą bandę najgorszych ludzi na świecie. O tym jest tak naprawdę ten numer – o grupie ludzi na skraju rozpadnięcia się na kawałki, którzy próbują przetrwać kolejny dzień. Uznałem że zasługują, zasługujemy, na hymn za samo bycie tam i próbowanie.”

W utworze można usłyszeć saksofon altowy i barytonowy w wykonaniu Mikołaja Trzaski, co dokłada się do dusznego i ciemnego wybrzmienia całości. „Od początku chcieliśmy free jazzowe solo. Ale to co zrobił tam Mikołaj to czyste szaleństwo. Dość celnie oddaje to stan twojego umysłu, gdy jesteś na terapii.”Piosenka została nagrana samodzielnie, z wykorzystaniem szesnastośladowego magnetofonu z początku lat dziewięćdziesiątych, a towarzyszy jej wideo autorstwa Nikodema Dybińskiego (Woda&Olej) zarejestrowane na taśmie VHS. „Chcieliśmy by brzmiało to surowo i prawdziwie. Nie było innego sposobu niż maszyneria sprzed trzech dekad, z wszystkimi swoimi drobnymi wadami i usterkami”.

Utwór The Worst Band in the World miał premierę 27 czerwca 2019 i jest pierwszym singlem zapowiadającym nadchodzącą w 2020 płytę. W międzyczasie, Cinemon będzie można zobaczyć na trasach koncertowych w Kanadzie (wrzesień 2019), w Polsce (październik 2019) oraz w Niemczech (marzec 2020).

źródło informacji:
Materiały prasowe grupy Cinemon | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
NewsRoom
Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.