Jazz dla Ukrainy – koncert Katedry Jazzu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

23 marca 2022 roku odbył się koncert “Jazz dla Ukrainy”. Wydarzenie w ramach II Międzynarodowej Konferencji Naukowej Jazz XXI. Organizatorem była Katedra Jazzu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Najpierw kilka słów o Konferencji Naukowej Jazz XXI. Żyjemy w świecie natłoku informacji. Aż trudno sobie wyobrazić życie bez internetu, YouTuba i dostępu do nieograniczonych zasobów informacji, w tym kultury i muzyki.

Coraz trudniej jest podążać za stale powiększającą się listą wykonawców muzyki jazzowej i ich katalogiem dyskograficznym, za coraz liczniejszymi ośrodkami edukacyjnymi specjalizującymi się w muzyce jazzowej, czy bogątą ofertą koncertową i festiwalową muzyki improwizowanej.

Celem tej konferencji była próba podsumowania współczesnych trendów kompozytorskich, wykonawczych, edukacyjnych i koncertowych w polskim i światowym jazzie.

Zwieńczeniem konferencji był koncert Jazz dla Ukrainy, na którym mieliśmy niezwykłą okazją do usłyszenia i zobaczenia na jednej scenie sław światowego i polskiego jazzu. Całkowity dochód z koncertu został przekazany na rzecz ukraińskich studentów Katedry Jazzu AMKP.

Intencja tego koncertu jest wszystkim znana i nie będę o niej pisał. Mój zasób słów nie znajduje określeń dla bestialskiej napaści na Ukrainę. Dzisiaj, każdy wspomaga Ukraińców jak tylko potrafi. Dlatego też wielkie chapeau bas dla wykładowców Katedry Jazzu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, którzy na koncert stawili się prawie w komplecie.

A sam koncert … Usłyszeliśmy akademickich wykładowców jazzu – i wysłuchaliśmy muzyki na najwyższym z możliwych poziomie.

Koncert rozpoczęła pochodząca z Ukrainy studentka Akedemii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie wykonując acapella hymn Ukrainy, zakończył Nikita Abramenko, ukraiński student klasy gitary. Wydarzenie wypełnili wspaniałą muzyką wykładowcy Katedry Jazzu i ich goście, grając w różnych, muzycznych konfiguracjach.

Wystąpili: Danny Grissett, Andy Middleton, David Doruzka, Jacek Meira, Michał Barański, Joachim Mencel, Max Mucha, Maciej Adamczak, Piotr Wyleżoł, Dominik Wania, Wojciech Groborz, Grzegorz Pałka, Wojciech Fedkowicz, Mateusz Pałka, Dawid Fortuna, Marcin Ślusarczyk, Tomasz Kudyk, Leszek Wiśniowski, Bartłomiej Prucnal, Mateusz Wachtarczyk, Sławek Pezda, Marcin Konieczkowicz, Wojtek Szwugier.

Poniżej moje zdjęcia. Szorstkie i technicznie niedoskonałe. Przedkładam treść ponad formę, skupiając się na ludzkich emocjach jakie towarzyszą muzyce…

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Organizatorem koncertu była Katedra Jazzu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content