IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA – premiera z udziałem twórców w Kinie Pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na premierowy pokaz filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza – nagrodzonego na Festiwalu w Gdyni, portretu niezwykłego polskiego jazzmana. Na ekranie Dawid Ogrodnik, Piotr Adamczyk, Jowita Budnik i Justyna Wasilewska. Seansowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami, które poprowadzi Anita Piotrowska. 

Obsypany nagrodami na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Ikar. Legenda Mietka Kosza to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia zapomnianego muzyka jazzowego, który choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, stał się prawdziwą legendą dla fanów jazzu. Mieczysław Kosz, niewidomy pianista i mistrz improwizacji, wystąpił na prestiżowym festiwalu w Montreux, grał w paryskich klubach oraz najlepszych salach koncertowych. Równocześnie, podobnie jak wielu innych wybitnych twórców, przez całe życie walczył z  wewnętrznymi demonami i samotnością. Grając, widzę. Dopóki gram, jestem zdrowy – tak mówił o sobie i swojej muzyce. 

Najnowsze dzieło Macieja Pieprzycy, twórcy filmów Chce się żyć oraz Jestem mordercą to opowieść o sile, jaką daje pasja oraz paradoksie, jakim była kariera Kosza. Odkryty dla świata za sprawą swojej choroby, wzleciał niczym tytułowy Ikar, by zaraz potem spać i pogrążyć się w zapomnieniu. 

W postać Kosza wcielił się fenomenalny Dawid Ogrodnik, nagrodzony za swoją kreację Złotym Lwem na Festiwalu w Gdyni. Na ekranie towarzyszą mu także Piotr Adamczyk, Jowita Budnik, Justyna Wasilewska i Jacek Koman. Nad stroną muzyczną filmu czuwał Leszek Możdżer, od dawna starający się przywrócić pamięć o Mieczysławie Koszu. W filmie nie zabraknie ciekawych aranżacji znanych i popularnych utworów (takich jak Take the A Train, San Francisco, Kasztany, Cała jesteś w skowronkach) oraz wielu brawurowych jazzowych improwizacji. 

W premierze filmu w Kinie Pod Baranami uczestniczyć będą: reżyser Maciej Pieprzyca, odtwórca roli tytułowej Dawid Ogrodnik, producentki Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś, Monika Matuszewska oraz aktorzy – Piotr Adamczyk, Jowita Budnik, Justyna Wasilewska. Po pokazie spotkanie z twórcami poprowadzi Anita Piotrowska (“Tygodnik Powszechny”). 

Premiera w Kinie Pod Baranami: czwartek, 10 października 2019 o 18:45

O FILMIE:

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA | IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA

reż. Maciej Pieprzyca, Polska 2019, 122’

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Złote Lwy – Najlepsza pierwszoplanowa rola męska (Dawid Ogrodnik), Najlepsza charakteryzacja, Najlepsza muzyka, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Srebrne Lwy – wygrana, Złoty Klakier – Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu

Ikar. Legenda Mietka Kosza to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.


Nasza fotoreporterka Małgorzata Rzeszutek w listopadzie 2018 roku fotografowała plan zdjęciowy tego filmu. Tak dla przypomnienia:

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora, foto: Małgorzata Rzeszutek – archiwum Muzycznego Krakowa | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1579
Przejdź do treści