-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
HornWeek Kraków 2015
W dniach 10-16 lutego 2015 r. w Krakowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Waltorniowy HornWeek Kraków 2015.Ten cieszący się światową renomą festiwal, jest organizowany corocznie od 2004 roku w Niemczech i Holandii, w lutym tego roku dołączyła do niego klasa waltorni Akademii Muzycznej w Krakowie. W projekcie HornWeek uczestniczyło 41 młodych waltornistów, studentów z Akademii Muzycznych w Krakowie, Karlsruhe, Maastricht i Rio de Janeiro.
W tych dniach Kraków stał się bez wątpienia „światową waltorniową stolicą”. Dźwięki tego instrumentu rozbrzmiewały (od rana do późnego wieczora) w gmachu Akademii Muzycznej, ale też w kopalni soli w Bochni, 212 metrów pod ziemią, w Komorze Ważyn w zabytkowej Kopalni Soli w Bochni, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Festiwalowy tydzień obfitował w wiele atrakcji. Dla studentów, był to kontakt z Mistrzami i możliwość zgłębienia tajników gry na waltorni. Dla Mistrzów – to możliwość spotkania się z młodzieżą z wielu krajów. Wykładowcy i studenci pracowali w tym czasie bardzo ciężko. Również po to, aby nam, słuchaczom – dać możliwość posłuchania wspaniałych koncertów muzyki filmowej. Dla mnie osobiście, to również zmiana sposobu patrzenia na instrument jakim jest waltornia. Myślę że oprócz doznań estetycznych, biorąc udział w Festiwalu jako słuchacz, pogłębiłem znacznie moją edukację muzyczną. A tej nigdy dosyć …
Pisząc o Festiwalu, nie sposób pominąć jego twórcy, którym jest profesor Will Sanders. Waltornista, solista Symphonieorchester des Bayerishen Rundfunk w Monachium, gości u Filharmoników Wiedeńskich oraz zespole German Brass. Prowadzi klasy waltorni w Hochschule für Music Karlsruhe i Maastricht. Prowadzi kursy mistrzowskie w Rio de Janeiro, od ponad dwóch lat jest profesorem wizytującym Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcił ponad 90 waltornistów pracujących w orkiestrach całego świata oraz wykładowców uczelni muzycznych.
Zwieńczeniem Festiwalu był koncert finałowy, na którym mogliśmy posłuchać muzyki filmowej w wykonaniu „waltorniowym”. Instrument ten jest wyjątkowo lubiany przez kompozytorów tego rodzaju muzyki. „Instrument o ciepłej barwie, na którym można zagrać potężnie, bohatersko a chwilę później zapłakać, oddając najbardziej intymne odczucia”. Tak właśnie określił waltornię Gustavo Dudamel, wenezuelski dyrygent i skrzypek, główny dyrygent Goteborskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrektor muzyczny Los Angeles Philharmonic. I tak też było na koncercie finałowym. Mogliśmy posłuchać między innymi muzyki filmowej ze „Star Treka”, „Piratów z Karaibów” czy „Jamesa Bonda”. Cóż, mogliśmy posłuchać muzyki najwyższych lotów i żadne opisy na nic się nie zdadzą. Po kilkudniowej festiwalowej „rozgrzewce” finał został odegrany brawurowo, energetycznie i ogniście … (takie właśnie określenia przyszły mi do głowy). Obiecywałem sobie nie wyróżniać żadnego wykonania bo wszystkie były perfekcyjne – jednak się złamałem … Wykonanie muzyki do filmu „Piraci z Karaibów”, w aranżacji Willa Sandersa na 12 waltorni i instrumenty perkusyjne, pod dyrekcją Wojciecha Kamionki, przeszło moje wszelkie oczekiwania. Brzmienie składu było tak bogate i różnorodne że słuchacze mogli odnieść wrażenie, że słyszą instrumenty inne niż waltornia. Wykonanie niezwykle dynamiczne, zagrane z perfekcyjną precyzją. Żywiołowość, dynamizm i precyzja – to określenia które można odnieść do całego koncertu. Wyraźnie było można zauważyć wielką radość jaką daje muzyka jej wykonawcom. A wykładowcy … ich postawa i zachowanie potwierdzają twierdzenie że „wiek to tylko stan ducha”.
Międzynarodowy Festiwal Waltorniowy HornWeek Kraków 2015 w mojej opinii był wydarzeniem bardzo udanym. Na koncercie finałowym sala pękała w szwach. Myślę że Festiwal zagości na stałe w Krakowie. I tak sobie myślę, że nie miał bym nic przeciwko udziałowi w festiwalu „obój week”, „trąbka week” a może nawet skrzypce czy fortepian „week”?
[separator type=”top”][/separator]