Euroradio Folk Festival

ETNOKRAKÓW – Euroradio Folk Festival, Kraków 5 – 11 lipca 2015. To wydarzenie o kilkudziesięcioletniej tradycji i międzynarodowej randze, organizowane pod auspicjami Europejskiej Unii Nadawców. Misją festiwalu było stworzenie platformy prezentacji i promocji artystów inspirujących się lokalnymi i regionalnymi tradycjami muzycznymi. Powołany w 1980 roku przegląd muzyki folkowej co roku odbywa się w innym państwie. Występy zespołów są rejestrowane, zaś powstałe nagrania emitowane na antenach radiowych. Polskie Radio organizowało Festiwal już dwukrotnie: w 1995 roku w Zakopanem oraz 2005 roku w Gdańsku. Jednakże ten festiwal będzie wyjątkowy ze względu na miejsce … no i rozwój mediów elektronicznych. Organizatorzy nazwali to wydarzenie “superfestiwalem”, myślę że właśnie taki ten Festiwal będzie.

EtnoKraków to połączenie dwóch wydarzeń – festiwalu Rozstaje oraz Folkowego Festiwalu Euroradio. To połączenie sił z całego świata, w tym z USA, Kanady, Japonii czy Korei, ale historycznie nazwa jest przypisana Europie, bo tu się to zaczęło – powiedziała Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, redaktor naczelna 2 programu Polskiego Radia, organizatora festiwalu.

Fani world music, przybyli do Krakowa z całego świata, wysłuchają koncertów w wyjątkowych lokalizacjach, głównie na terenie Krakowskiego Kazimierza, do których należą: Stara Zajezdnia i Kościół św. Katarzyny, a także nowoczesna przestrzeń Centrum Kongresowego ICE Kraków oraz krakowskie muzea: Muzeum Inżynierii Miejskiej, Żydowskie Muzeum Galicja i Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli.

Euroradio Folk Festival to wydarzenie o kilkudziesięcioletniej tradycji i międzynarodowej randze. Misją festiwalu było stworzenie platformy prezentacji i promocji artystów inspirujących się lokalnymi i regionalnymi tradycjami muzycznymi. Powołany w 1980 roku przegląd muzyki folkowej co roku odbywa się w innym państwie, a za jego organizację odpowiada jedna z 57 rozgłośni radiowych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Występy zespołów delegowanych przez członków EBU są rejestrowane, zaś powstałe nagrania emitowane na antenach radiowych. Polskie Radio organizowało Festiwal już dwukrotnie: w 1995 roku w Zakopanem oraz 2005 roku w Gdańsku. Niezwykle ważnym elementem festiwalu jest promocja młodych artystów, sięgających do korzeni swojej kultury. Ich nowoczesne podejście do tradycji jest szalenie istotne w przekazywaniu idei własnej tożsamości kolejnym pokoleniom – mówi Kuba Borysiak, dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, Head of Euroradio Folk & Traditional Music Group.

Rozstaje / Crossroads Festival Krakow to jeden z najważniejszych festiwali world music w Polsce i w tej części Europy. Od 1999 roku prezentuje krakowskiej publiczności – podczas koncertów kameralnych i plenerowych, często odbywających się na Rynku Głównym – najlepszych artystów międzynarodowej i polskiej sceny etno, world music, folk, etnojazz i muzyki tradycyjnej. Rozstaje gościły kilkaset zespołów z kilkudziesięciu krajów świata. Stałym elementem festiwalu są warsztaty muzyczne, będące unikalną okazją do edukacji w zakresie kultur muzycznych świata, a także zamawiane specjalnie na festiwal międzynarodowe projekty artystyczne. ROZSTAJE / CROSSROADS Festival Krakow od 17 lat wypełnia Kraków paletą muzycznych barw ze wszystkich kontynentów. Obok prezentacji brzmień tradycyjnych, kreujemy przestrzeń dla nowej muzyki inspirowanej źródłami i rodzącej się w zgiełku aglomeracji – zgodnie z naszym tegorocznym hasłem Sounds od Europe / Sounds of the Towns – mówi Jan Słowiński, dyrektor artystyczny Festiwalu Rozstaje.

Więcej informacji o festiwalu i artystach oraz pełny program:

źródło informacji:
Informacja prasowa organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 549
Skip to content