Dowland i O’Dette. Spotkanie mistrzów lutni

Cytując Jana Kochanowskiego, „Nie każdy weźmie po Bekwarku lutniej”, ale na Festiwalu Misteria Paschalia pojawił się muzyk, który włada tym instrumentem nie gorzej od naszego renesansowego kompozytora. Paul O’Dette należy do największych mistrzów lutni naszych czasów i na wieczornym koncercie 28 marca w Bazylice Bożego Ciała uraczył słuchaczy dźwiękami angielskich twórców epoki elżbietańskiej.

Nie można powiedzieć, że była to muzyka, która rozgrzała publiczność zgromadzoną w wychłodzonym prezbiterium kościoła. Nie taka z resztą była jej funkcja w komnatach królewskich za czasów Johna Dowlanda (ok. 1563-1626) – kompozytora, którego utwory znalazły się w programie koncertu. Jest to raczej sztuka melancholijna, służąca wyciszeniu i wypoczynkowi. Taki nastrój wprowadził właśnie O’Dette wykonując również utwory Daniela Bachelara (1572-1619) oraz z księgi Mure’a z Rowallan. W ciągu trwającego ok. półtorej godziny koncertu udało mi się zauważyć parę osób, które „bardzo dogłębnie” wsłuchały się w usypiające dźwięki lutnisty i na parę chwil przysnęły. Ja również miałem momenty kryzysu, ale nie spodziewałbym się, że kiedyś napiszę, iż jest to walor wykonania, a nie jego mankament. Paul O’Dette wcale „nie nudził”, jak można wywnioskować z powyższych zdań, lecz wprowadzał słuchaczy w świat Morfeusza, a to za sprawą doskonale czystej i wyważonej gry.

Warto zaznaczyć, że lutnista jest również muzykologiem, skupiającym się na aspektach wykonawczych lutniowej muzyki renesansu i baroku. Współpracował z najważniejszymi jej interpretatorami takimi jak Hopkinson Smith, Roy Goodman czy Andrew Lawrence-King.

Nie jestem osobą, którą trzeba przekonywać do dźwięków lutni, zwłaszcza w tym wydaniu brytyjskim, ale po powrocie z koncertu pojawił się niedosyt i chęć sięgnięcia na nowo do nagrań tego instrumentu. Nie zdziwiło mnie, że pierwsze wyszukiwanie na You Tubie dla hasła „Renaissance Lute – John Dowland” to nagranie właśnie Paula O’Dette’a.

Damian Kułakowski
Damian Kułakowski

Damian Kułakowski - dziennikarz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec. Laureat XXXVI Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki (2012). Działalność publicystyczną prowadzi od wielu lat, pisząc na łamach Młodzieżowej Gazety Muzycznej. Teksty były publikowane w dodatku do Gazety Wyborczej oraz Beethoven Magazine. Na koncie ma wywiady z artystami takimi jak maestro Krzysztof Penderecki, Julian Rachlin, Janusz Wawrowski, Amandine Beyer. Jego pasją jest kolekcjonowanie płyt a także gra na altówce we wszelkich formacjach kameralnych.

Artykuły: 20
Przejdź do treści