-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Cracovia Danza – plany na rok 2019
Cykl spektakli baletowych Cracovia Danza dla tańca, udział w licznych przedsięwzięciach Miasta Krakowa, takich jak m.in. Noc Tańca czy Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego, cykl happeningów poświęconych w tym roku popularyzacji postaci Stanisława Moniuszki, spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata baletu w ramach cyklu CZAS NA TANIEC!, współpraca z licznymi instytucjami kultury w kraju i zagranicą, wyjazdy m.in. do Austrii, Francji, Grecji i Indii, a także bogata działalność edukacyjna – rok 2019 zapowiada się dla Baletu Cracovia Danza wyjątkowo różnorodnie.
Choć zespół intensywnie działa już od początku stycznia, we wtorek 12 lutego Balet Cracovia Danza przebojem tanecznym W starym kinie, opartym na szlagierach z polskiego międzywojnia, zainauguruje kolejny rok w Krakowskim Teatrze Variete. Od blisko trzech lat zespół regularnie wystawia na tej scenie swoje najpiękniejsze spektakle spięte w cykl Cracovia Danza: dla tańca. W ten sposób Cracovia Danza, jako jedyny profesjonalny zespół baletowy specjalizujący się w tańcu dawnym, tworzy niezwykłą ofertę baletową dla mieszkańców miasta.
Do wakacji Cracovia Danza wystąpi na scenie Variete jeszcze cztery razy. 12 marca po raz kolejny Balet zaprezentuje W starym kinie, widowisko cieszące się ogromną popularnością widzów. W tydzień później (19.03) zostanie pokazany najnowszy spektakl Cracovia Danza – Paderewski. Fantazja i legenda, którego premiera w listopadzie zeszłego roku została przyjęta entuzjastycznie. W premierze wziął udział Adam Wodnicki, doskonały pianista, wybitny interpretator muzyki Paderewskiego, ale tym razem Balet oddaje fortepian utalentowanym studentom Akademii Muzycznej w Krakowie. Młodych artystów przygotuje do występu prof. Andrzej Pikul. Będzie to kolejna już odsłona współpracy z tą uczelnią muzyczną. Tradycyjnie w maju (7.05) zaplanowana została wielka gala taneczna Dzień tańca z Cracovia Danza, zaś tydzień później (14.05) po raz pierwszy po latach zostanie pokazana Dama z łasiczką. Spektakl zostanie wznowiony specjalnie z okazji przypadającej w maju 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Do udziału w tym przedstawieniu, które zostało znacznie poszerzone i zmienione, zaproszony został Sławomir Zubrzycki, pianista, twórca rekonstrukcji violi organista, instrumentu muzycznego odtworzonego na podstawie szkiców mistrza. I właśnie muzyka wykonywana na tym niezwykłym instrumencie wzbogaci przedstawienie.
Tradycyjnie Balet Cracovia Danza będzie kontynuował swoje cykle. W styczniu odbył się pierwszy w tym roku odcinek spotkań CZAS NA TANIEC!, który został poświęcony prof. Janinie Strzembosz, tancerce, choreografowi, dyrygentce, uczennicy Isadory Duncan. Najbliższe zaś (18.03) poświęcone będzie Paderewskiemu, a dokładnie publikacji listów przechowywanych w Bibliotece Jagiellońskiej. Właśnie ta korespondencja stała się inspiracją dla Romany Agnel do stworzenia spektaklu Paderewski. Fantazja i legenda. W spotkaniu udział wezmą naukowcy oraz przedstawiciele Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydawcy listów.
Tegoroczna, czwarta edycja happeningów Cracovia Danza: balet w mieście poświęcona zostanie Moniuszce. Balet będzie występował w różnych przestrzeniach miasta, zwracając uwagę na związki kompozytora z Krakowem. Tancerze zaprezentują mało znane, ale świetne utwory Moniuszki w choreografiach nawiązujących do tańców z jego czasów. Pierwszy odcinek happeningu zaplanowany jest na 26 marca, w Bibliotece Jagiellońskiej. Inauguracji happeningów będzie towarzyszył jednodniowy pokaz rękopisu jednego z utworów Stanisława Moniuszki.
Podobnie jak w latach ubiegłych Balet Cracovia Danza wpisuje się swoimi występami w liczne akcje organizowane przez miasto Kraków oraz inne instytucje kultury Krakowa. Także w roku 2019 zespół weźmie udział w Krakowskich Nocach, m.in.: Tańca, Teatru, Poezji, Muzeów oraz w przedsięwzięciach takich jak Pochód Lajkonika, Kongres Organizacji Miast Dziedzictwa Światowego (OWHC).
W tym roku odbędzie się organizowany przez Balet Cracovia Danza, jubileuszowy, 20. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Tegoroczna edycja otrzymała podtytuł Bajki, baśnie, legendy. Na tydzień (21-28 lipca) do Krakowa zjadą mistrzowie tańca z Europy i Azji, a finał festiwalu rozegra się w licznych zabytkach Krakowa. Specjalnie na festiwal zaplanowane zostały dwie premiery: Pan Twardowski. Ale bajka! z muzyką Stanisława Moniuszki w choreografii Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka oraz barokowa bajka Podróże kota w butach, będąca międzynarodową produkcją, do której choreografię skomponuje Pierre-Francois Dollé, wybitny francuski tancerz i choreograf, znawca tańca barokowego. Jak zwykle dzięki festiwalowi Cracovia Danza zatańczy cały Kraków!
Zgodnie z wieloletnimi założeniami, Balet Cracovia Danza także w tym roku będzie się nadal zajmował promocją niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest taniec. Spektakle zespołu zawierają i będą zawierały rekonstrukcje dawnych tańców z historycznych traktatów. Zespół będzie także się zajmował promocją tańców polskich, w tym przede wszystkim poloneza, co zostało spięte wspólnym tytułem #polonezcracoviadanza.