André Khorsik – wywiad

André Khorsik André Khorsik – występował w koncercie finałowym Festiwalu Misteria Paschalia, 5 kwietnia 2015 w ICE Kraków. Śpiewał w zespole wokalnym na koncercie “Jephta” Georga Frederica Handela.


Muzyczny Kraków – Twoje nazwisko brzmi swojsko, ale nie typowo po Polsku?

André Khorsik – (śmiech), … Pochodzę z Kijowa na Ukrainie. Tam ukończyłem Wyższą Szkołę Muzyczną im. Reingolda Gliera w klasie profesora Ivana Paliwody. W 2008 roku przyjechałem do Wrocławia – gdzie mieszkam do dzisiaj.

Muzyczny Kraków – Witamy w Krakowie, co jest powodem Twoje wizyty w naszym mieście?

André Khorsik – Zostałem zaproszony przez Capellę Cracoviensis do wzięcia udziału w finałowym koncercie Festiwalu Misteria Paschalia, gdzie zaśpiewałem w składzie zespołu wokalnego. Mam nadzieję że w przyszłości uda mi się nawiązać bliższą współpracę z Capellą Cracoviensis. Udział w wydarzeniu o tej randze był dla mnie wielką przyjemnośćą i ciekawym doświadczeniem.

Muzyczny Kraków – Jakie masz wrażenia po tym koncercie?

André Khorsik – Fantastyczne! Największe wrażenie sprawili na mnie soliści ze światowej czołówki, którzy zaśpiewali na najwyższym poziomie. Ich głosy były świetnie dopasowane do postaci. Na przykład Berit Solsej doskonale oddała niewinność Iphis. Martin Vanberg (Jephta) bezbłędnie zinterpretował osobistą tragedię cierpiącego ojca.

MP

Muzyczny Kraków – Jak wygląda twoja dotychczasowa droga artystyczna?

André Khorsik – Przez ostatnie pięć sezonów artystycznych pracowałem w Filharmonii Wrocławskiej (obecnie Narodowe Forum Muzyki). Śpiewałem w chórze, wykonywałem też partie solowe, między innym z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej i Orkiestrą Kameralną Leopoldinum.
Z chórem Filharmonii Wrocławskiej występowałem na festiwalach w Polsce, Europie i USA. Co roku biorę udział w Festiwalu Vratislawia Cantans. Duże znacznie miał dla mnie udział w 48 edycji (2013), gdzie występowałem w składzie kameralnym z orkiestrą Il Giardino Armonico pod batutą Giovanniego Antonini.

W tym sezonie postanowiłem zainwestować w rozwój osobisty, biorąc udział w kursach mistrzowskich i różnych projektach, najczęściej z Wrocławską Orkiestrą Barokową.

Muzyczny Kraków – Czy z tego wynika że specjalizujesz się w muzyce barokowej?

André Khorsik – Owszem, najbardziej cenię takie projekty i chcę rozwijać się w tym kierunku, oczywiście nie ograniczając się do jednego stylu. Jestem otwarty na nowe doświadczenia, poza tym lubię wyzwania i eksperymenty.

Muzyczny Kraków – dziękuję za rozmowę.


 

André Khorsik – występ na Vratislawia Cantans.

źródło informacji:
W publikacji wykorzystano zdjęcie pochodzące z materiałów prasowych organizatora, foto: Michał Ramus | Dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Default image
Andrzej Wodziński
Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.