Wola Piano Festival 2024 – koncert Mateusza Gawędy, relacja

17 maja 2024 roku, w ramach Wola Piano Festival 2024 wystąpił Mateusz Gawęda. To nowa odsłona tego cyklu, brutalnie przerwanego przez Covid. W nowym miejscu i nowymi pomysłami, kreowana przez Macieja Trifonidisa i jego TRIFOPARK.

Relacja z tego koncertu była dla mnie wielkim wyzwaniem, bo było to wydarzenie niezwykłe. Kiedyś napisałem:

Muzyka wchodzi do nas uszami…

Tak, wchodzi uszami, ale potem – to dopiero się dzieje. Ale zacznijmy może od definicji muzyki:

Muzyka (ze stgr. μουσική mousiké „sztuka Muz”) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki. Źródło: Wikipedia

No właśnie „organizacje struktur dźwiękowych” wchodząc do nas uszami wpływają na naszą psychikę. Jedne struktury wpływają na nas bardziej – inne mniej. Solowy koncert fortepianowy Mateusza Gawędy był dla mnie wyjątkowy. Tak emocjonalne kompozycje i wykonania jest mi dane słyszeć bardzo rzadko. Emocje są na stałe związane z muzyką, ale… czasami twórca większą wagę przywiązuje do warstwy estetycznej. W przypadku występu Mateusza Gawędy oprócz wspaniałej estetyki muzycznej, była również niesamowita ekspresja, energia i emocje.

Ale, odbiór muzyki i każdej innej sztuki, to również nasza wrażliwość, emocjonalność. Nasze doświadczenie życiowe, wspomnienia. Sztukę odbieramy przecież bardzo indywidualnie i nieobiektywnie.

Po koncercie, zapytałem: jak powstają jego kompozycje. Odpowiedział:

Najpierw są emocje – które stanowią kanwę dla muzyki. Na bazie emocji powstają różne płaszczyzny muzyczne. Każda kompozycja posiada, drugie, trzecie, szóste dno…

Na moją psychikę kompozycje i wykonanie Mateusza Gawędy wpłynęły w sposób niezwykły. Ożywiły projekcje wspomnień, wydarzeń, które były, mogły być – a może dopiero będą? Obserwując publiczność, odczułem, że „sztuka organizacji struktur dźwiękowych” Mateusza Gawędy, poruszyła najgłębsze pokłady ich wrażliwości. Było to wydarzenie, które w pamięci pozostaje na bardzo długo.

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Wydarzenie w ramach Wiola Piano Festiwal, zorganizowane przez TRIFOPARK w restauracji Wola Verde w Krakowie.


Mateusz Gawęda – pianista, kompozytor. Współpracował i występował ze znakomitymi artystami z całego świata m. in. Billy Hart, John Scofield, John Medeski, Ralph Alessi, Gianni Gebbia, Albert Beger, Jacek Kochan, Maciej Obara, Leszek Żądło, Janusz Muniak i wieloma innymi.
Inspiracje czerpie głównie z takich muzyków jak Agustí Fernández, Mathew Shipp, Herbie Hancock, Ahmad Jamal, Igor Strawiński czy Wojciech Kilar, ale najbardziej z miłości do muzyki i potrzeby odkrywania świata…

Na swoim koncie ma 14 wydanych albumów. Zdobywca licznych nagród m.in.: dla najlepszego pianisty na festiwalu Jazz Wolności w Sopocie ufundowaną przez firmę Steinway & Sons (2016); nagroda dla najlepszego pianisty w Otwartym Konkursie na Indywidualność Jazzową 2015 podczas 51. Jazz Nad Odrą; zwycięzca konkursów Jazz Juniors, Krokus Jazz Festiwal, Klucz Do Kariery, 3rd Tarnów Jazz Contest i wielu innych. Występował na większości polskich festiwali jazzowych.

Za album Mateusz Gawęda Trio „Overnight Tales” został nagrodzony m.in. nominacją do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii Muzyka Jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku.

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 550
Skip to content