-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Festiwal Kultury Żydowskiej 2022 w Krakowie – relacja
Po ograniczeniach pandemicznych ostatnich dwóch lat powrócił do Krakowa z wielkim rozmachem i bogatym programem Festiwal Kultury Żydowskiej. Od 24 czerwca 2022 przez 10 dni krakowski Kazimierz tętnił życiem od rana do nocy, oferując ok. 300 wydarzeń: zwiedzanie, warsztaty, wykłady, dyskusje, spacery, spotkania i oczywiście koncerty. Tysiące osób skorzystało z bogatej i różnorodnej festiwalowej oferty.
FKŻ nie pozostał obojętny na okrutną wojnę w Ukrainie. Na znak wsparcia na festiwalu pojawiały się ukraińskie akcenty i symbole, wystąpili również znakomici ukraińscy artyści.
Atmosfera i przesłanie festiwalu zawiera się bardzo dobrze w słowach Janusza Makucha – twórcy i dyrektora Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie:
„FKŻ prezentuje stan współczesnej kultury żydowskiej tworzonej we wszystkich zakątkach świata. Program jest w pełni arbitralny – ukazuje naszą osobistą wizję kultury żywej, pełnej zaskakujących przemian w czasie, wyrastającej z różnorodnych źródeł inspiracji i inspirującej artystów wielu innych kultur”.
„FKŻ jest dowodem na to, że obok siebie istnieć mogą Tradycja i Awangarda, historia i współczesność, dogmatyzm i herezja, bez której wszelki postęp w kulturze byłby niemożliwy”.
Krótka fotorelacja z dwóch koncertów:
29.06.2022 – Synagoga Tempel
Frank London – trębacz i kompozytor znany z twórczości przekraczającej gatunki, przedstawił swój najnowszy projekt zatytułowany „Ghetto Songs” celebrujący muzykę i poezję pochodzące z wielu gett na świecie lub opowiadający o nich. Projekt powstał z okazji 500-lecia założenia getta weneckiego w 1516 r., natomiast płyta została wydana w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Wspólnie z liderem w koncercie wystąpili: pochodząca z Ukrainy jedna z czołowych kantorek na świecie Svetlana Kundish (śpiew) i wokalista Karim Sulayman, laureat nagrody Grammy. Ponadto zagrali w koncercie: Brandon Ross (gitara), Ilya Shneyveys (akordeon, organy, pianino), Zeno de Rossi (perkusja), Martin Lilich (kontrabas) i Francesca Ter-Berg (wiolonczela).
1.07.2022 – Synagoga Tempel
Dawid Bajgelman to ważna postać w muzycznym świecie Polski międzywojennej i lat wojny. Muzyk, kompozytor i dyrygent przez wiele lat związany był z Łodzią. Komponował muzykę teatralną i kabaretową, kierował wieloma orkiestrami, pisał popularne szlagiery, ale w pamięci pozostanie przede wszystkim jako autor przejmujących, muzycznych opowieści, które powstały w łódzkim getcie. Opracowania oraz aranżacji wybranych utworów Bajgelmana podjął się wybitny muzyk i kompozytor Jarosław Bester, założyciel i lider formacji Bester Quartet. Twórca o ogromnej wyobraźni i wrażliwości, który potrafi łączyć i zamknąć w dźwiękową magię muzyczne światy klasyki i współczesnego jazzu. Obok lidera grającego na akordeonie, na scenie pojawili się znakomici muzycy współtworzący Bester Quartet: Ryszard Pałka (instrumenty perkusyjne), Dawid Lubowicz (skrzypce) orazMaciej Adamczak (kontrabas). Do koncertu „Get to Tango” Bester zaprosił także dwoje wyjątkowych instrumentalistów: Jakuba Gucika(wiolonczela)i Michała Bylicę (trąbka)oraz wybitnych wokalistów: Grażynę Auguścik – polską wokalistkę jazzową mieszkającą od lat w USA, Dorotę Miśkiewicz – obdarzoną niezwykłym głosem laureatkę wielu prestiżowych nagród muzycznych i festiwali oraz Jorgosa Skoliasa – wybitnego i charyzmatycznego artystę o niespotykanej, intrygującej barwie głosu i niezwykłych umiejętnościach improwizatorskich.
Foto © Monika Stachnik-Czapla. All rights reserved.