46. Targi Sztuki Ludowej w Krakowie, 11.08.2022 – Dzień Węgierski

Na Targach Sztuki Ludowej w Krakowie, który odbywa się na Krakowskim Rynku, 11 sierpnia obchodzić będziemy Dzień Węgierski. Oprócz innych atrakcji, na scenie zagoszczą artyści węgierscy. Gwiazdą wieczoru będzie Luka Mazur Quartet, który wykona „Impresje świętokrzyskie – siedmiogrodzkie inspiracje”,

godz. 17.30

PALÓCFÖLDI ZENÉSZEK

Boglárka Híves – śpiew, flet prosty

István Híves – śpiew, flet prosty, klarnet

Gábor Rimóci – śpiew, cytra

gościnnie Jenő Lisztes – cymbały

Utwory tradycyjne z regionu Górnych Węgier (dzisiejsza południowa Słowacja)

godz. 18.30

JENŐ LISZTES – cymbały, KATALIN SZÁSZ – sopran

Popularne utwory ze znanych operetek wegierskich kompozytorów Imre Kalmana ora Franciszka Lehara oraz tradycyjne utwory węgierskie

godz. 19.00

„Impresje świętokrzyskie – siedmiogrodzkie inspiracje”

KONCERT SFINANSOWANY W RAMACH WĘGIERSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY POZARZĄDOWEJ

W realizacji projektu bierze udział zespół Luka Mazur Quartet w składzie:
Luka Mazur – instrumenty klawiszowe
Michael Jones – skrzypce
Max Kowalski – kontrabas
Kuba Mazur – perkusja
oraz gość specjalny Jenő Lisztes – cymbały

KONCERT SFINANSOWANY W RAMACH WĘGIERSKO-POLSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY POZARZĄDOWEJ

To autorski projekt inspirowany na początku folklorem świętokrzyskim. Do współpracy w projekcie zaproszono słynnego węgierskiego wirtuoza cymbałów Jenő Lisztesa poszerzając obszar poszukiwań artystycznych o inspiracje siedmiogrodzkie, sięgając do źródeł tradycji muzycznej rejonu Siedmiogrodu oraz jej twórczej kontynuacji w twórczości wegierskich kompozytorów Beli Bartoka oraz Zoltana Kodaly’a. Tematy muzyczne, piękne i często nieznane, stały się źródłem dźwięków, którymi można zachwycać, bawić i wzruszać. Przede wszystkim jednak, w ciekawy, nowatorski sposób, przybliżyć współczesnemu słuchaczowi korzenie muzyki tradycyjnej. Na program składają się starannie wybrane i opracowane melodie ludowe, opracowania utworów Bartoka i Kodaly’a oraz kompozycje własne. Pomysł polsko-wegierskiego koncertu ma swoje źródło w autorskim projekcie muzycznym Łukasz Mazura, wirtuoza instrumentów klawiszowych z Kielc, który powołał do życia nowy projekt sygnowany własnym nazwiskiem – Luka Mazur Quartet. Znakomity pianista zajmuje się graniem jazzowej muzyki, którą łączy z wpływami słowiańskiego

Luka Mazur –Kielczanin, pianista, kompozytor, aranżer; współpracował/współpracuje z: Piotrem Kubą Kubowiczem, Józefem Skrzekiem, Markiem Piekarczykiem, Antymosem Apostolisem, Włodzimierzem Kiniorskim, Robertem Pożarskim, Stoltzer Ensemble, Michałem Lorencem, DesOrient, Małgorzatą Marczak, Dominikiem Skrzyniarzem, Małgorzatą Nakonieczną, Anną Madej, Małgorzatą Wojciechowską; Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatrem Ludowy w Nowej Hucie, Teatrem Lalki i Aktora KUBUŚ.

Michael Jones – multiinstrumentalista, pochodzący z Anglii a aktualnie mieszkający w Polsce. Ceniony muzyk sesyjny, współpracował z Fiolką Najdenowicz, Leszkiem Biolikiem, Wojtkiem Sewerynem, Papryka Korps i Magda Femme. Występował z Nigelem Kennedy, Markiem Stryszowskim, Kiniorem, Justyną Łysak, Beatą Czernecką, Ulą Makosz, T Love, Sidney Polak, Wassail, Okularsy Antidepresjon, OQLarsen a także Max Klezmer Band.

Max Kowalski – kontrabasista, kompozytor, aranżer, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest autorem muzyki do spektakli dla wielu teatrów w całej Polsce, m.in. Teatr Witkacego, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Scena Premier Invitro w Lublinie, Teatr Polski w Bielsku-Białej. Nauczyciel gry na kontrabasie w PSM I st. w Dobczycach. Współpracuje z wieloma muzykami scen krakowskich.

Kuba Mazur – niezwykle ciekawy i ceniony perkusista młodego pokolenia; swoją przygodę z perkusją rozpoczął w wieku lat 4; na koncie muzycznych doświadczeń: udział w projektach Piotra Kuby Kubowicza m. in. „Akwarelki Świętokrzyskie”; współpraca z zespołami: „Wolni Ludzie”, chór gospel GOoD NEWs, Alicja Białek Band, MGM Trio, No Name 3Yo, Małgorzata Wojciechowska, Shapeles, To ON; czynnie wspiera studyjne produkcje spod szyldu 8records.

Jenő Lisztes urodził się w Budapeszcie w 1986r. W wieku 4 lat zaczął grać na cymbałach – najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim. Jego ojciec i dziadek również na nich grają, jest to zatem swego rodzaju rodzinna tradycja. Pierwszym nauczycielem Jenő w szkole muzycznej była Ágnes Szakály, a później w Akademii Muzycznej im. Franza Liszta – Ilona Szeverényi Gerencsérné. Studia muzyczne ukończył w 2010r.

Od 2006 jest członkiem zespołu słynnego węgierskiego wirtuoza Roby Lakatosa. Równolegle tworzy też własne trio jazzowe Jeno Lisztes Cimbalom Project. Często występuje jako solista ze światowej sławy orkiestrami symfonicznymi. Grał na najbardziej znanych scenach, takich jak Carnegie Hall, Musikverein, Concertgebouw, Bozar oraz Pałac Sztuki w Budapeszcie. W 2012r. został zaproszony do wykonania partii cymbałów w hollywoodzkim filmie „Sherlock Holmes 2: A Game of Shadowsz muzyką Hansa Zimmera.

Został zaproszony przez Ivana Fischera i Budapest Festival Orchestra do wielu koncertów, m.in. do występu jako solista na BBC Proms w 2018 roku. Jest także członkiem i solistą światowej sławy 100 Gipsy Orchestra.

Od blisko 15 lat jest aktywny na polskiej scenie muzycznej wspóŁpracując z licznymi polskimi muzykami klasycznymi i jazzowymi, m.in. zespół Tangata, Dawid Czernik „Jajeśnica” (skrzypce), Konrad Ligas (akordeon), Adam Kowalewski (kontrabas), zespół Tekla Klebetnica, Szymon Klima (klarnet), Orkiestra Capella Cracoviensis, Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie.

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1579
Przejdź do treści