UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

18. Festiwal Muzyki Polskiej, 8-30 lipca 2022, Kraków

Koncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, mało znane utwory Józefa Kozłowskiego, najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku
i pieśni do słów Adama Mickiewicza – tak w skrócie zapowiada się 18. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Nie zabraknie muzycznych odkryć, w tym zapomnianej twórczości pieśniarskiej związanego z Krakowem Jerzego Gablenza, jak i kompozycji najnowszych – Zygmunta Krauzego, Pawła Mykietyna i Krzysztofa Słowińskiego. A wszystko to w mistrzowskich wykonaniach. Wśród tegorocznych gwiazd m.in. zjawiskowa skrzypaczka Miranda Liu, występujący na wielu scenach Europy bas-baryton Krzysztof Szumański, charyzmatyczny akordeonista Maciej Frąckiewicz, a na finał wybitny japoński pianista
Kyohei Sorita, laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Festiwal otworzy jedna z najbardziej zachwycających skrzypaczek młodego pokolenia, Miranda Liu (8 lipca, Nowohuckie Centrum Kultury). Ta wybitnie utalentowana artystka od siedmiu lat jest koncertmistrzynią założonej w 1907 roku Concerto Budapest Symphony Orchestra, jest także prymariuszką dwóch kwartetów smyczkowych: V4 String Quartet i Central European String Quartet. Skrzypaczka jest również pomysłodawczynią odbywającego się od 2019 roku New Millennium International Chamber Music Festival (NMICMF). Miranda Liu wykona w Krakowie I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 15 Henryka Wieniawskiego. Prawykonanie tego niezwykle popisowego Koncertu z udziałem polskiego skrzypka odbyło się 27 października 1853 roku w sali słynnego Gewandhausu w Lipsku. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Śląskiej, którą poprowadzi czeski dyrygent František Macek. W 140. rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego Filharmonicy Śląscy wykonają jego młodzieńcze dzieło – I Symfonię f-moll op. 15 oraz Grande valse brillante Fryderyka Chopina w orkiestrowej aranżacji Igora Strawińskiego.

Drugiego dnia festiwalu (9 lipca, Teatr Stu) z recitalem wystąpi jeden z najciekawszych i najbardziej wszechstronnych akordeonistów młodego pokolenia, Maciej Frąckiewicz. Artysta ma na koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Paszport Polityki (2013), zwycięstwo w konkursie akordeonowym Certamen Internacional de Acordeón „Arrasate Hiria” w Hiszpanii (2012) czy nagrodę główną wraz z nagrodą publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn (2018). W jego wykonaniu usłyszymy współczesne kompozycje przeznaczone na akordeon, bądź zaaranżowane na ten instrument. W programie m.in. Portret kochanki (2018) autorstwa Zygmunta Krauzego, który w ubiegłym roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej, Dalsze ciągi na akordeon solo (2020) autorstwa Tadeusza Wieleckiego oraz akordeonowe aranżacje utworów Witolda Lutosławskiego Mieczysława Weinberga i Andrzeja Krzanowskiego.

W ramach festiwalowych odkryć zaprezentowana zostanie zapomniana twórczość pieśniarska Jerzego Gablenza i Siergieja Bortkiewicza (15 lipca, aula Collegium Novum UJ). Wszystko za sprawą jednego z najwybitniejszych bas-barytonów swojego pokolenia, Krzysztofa Szumańskiego, śpiewającego na większości polskich i europejskich scen operowych. Podczas recitalu śpiewakowi towarzyszyć będzie przy fortepianie Bojana Dimković. To właśnie Szumański jako pierwszy wydał na płycie cykle pieśni Siergieja Bortkiewicza, urodzonego w Charkowie, a osiadłego w Wiedniu wybitnego kompozytora o polskich korzeniach. Wiele dzieł osiadłego w Wiedniu Bortkiewicza, uległo zniszczeniu podczas II wojny światowej. Na uwagę zasługują również niesłusznie zapomniane pieśni Jerzego Gablenza (1888-1937), urodzonego i związanego z Krakowem kompozytora, dyrygenta, absolwenta prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Gablenz zginął 11 listopada 1937 w katastrofie samolotu pasażerskiego pod Piasecznem. Został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

16 lipca w Filharmonii Krakowskiej zabrzmią utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Słowińskiego. Koncerty fortepianowe Chopina i Kilara (oba opatrzone numerem II) zaprezentuje wybitny ukraiński pianista młodego pokolenia – Artem Yasynskyy. Artysta urodził się w Doniecku w Ukrainie, tam też kształcił się w Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa. Od 2010 mieszka w Bremie, gdzie ukończył studia w Akademii Sztuk Pięknych, w której obecnie również wykłada. Pianiście towarzyszyć będzie Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, szefowej artystycznej orkiestry. Będzie to zarazem inauguracja rozpisanego na pięć edycji FMP cyklu koncertów Sinfonietty Cracovii, w ramach którego zespół poprowadzą dyrygentki. W programie koncertu również skomponowane w 2002 roku Krzyki Pawła Mykietyna oraz Sinfonietta assortita na trąbkę, kotły i smyczki (2018) autorstwa doświadczonego dyrygenta Krzysztofa Słowińskiego. Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Muzyka średniowiecza i renesansu rozbrzmiewać będzie podczas koncertu 22 lipca w kościele ewangelickim św. Marcina. Bohaterami koncertu będą sopranistka specjalizująca się w muzyce dawnej, urodzona w Meksyku Julieta González-Springer oraz organista Marcin Armański, który zagra na pozytywie szkatulnym i wirginale. W programie m.in. utwory Mikołaja z Krakowa, Mikołaja Zieleńskiego, Cipriana de Rore, Giovanniego Felice Sancesa oraz kompozycje z tabulatury organowej Jana z Lublina i wileńskiej tabulatury organowej z XVII wieku.

Z kolei 23 lipca w sali Celestatu (Lubicz 16) słuchać będziemy głównie polskiej muzyki kameralnej przełomu XVIII i XIX stulecia. Centralną postacią programu będzie postać Józefa Kozłowskiego (1757 lub 1759 –1831), polskiego kompozytora działającego i tworzącego w Petersburgu, którego dorobek obejmuje kilkaset kompozycji, w których łączył cechy stylistyczne klasycyzmu, sentymentalizmu i romantyzmu. Obok twórczości orkiestrowej i wokalno-instrumentalnej ważną pozycję zajmują polonezy, których napisał ok. 100. I to właśnie te tańce, obok kompozycji religijnych usłyszymy w Krakowie. W repertuarze znalazły się także polonezy autorstwa Józefa Elsnera, Antoniego Leopolda i Michała Kleofasa Ogińskiego. Program przedstawi trio Musica Graziosa w składzie Aleksandra Zamojska – sopran, Aleksandra Owczarek – skrzypce barokowe i Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn.

W 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza z recitalem pieśni do słów wieszcza wystąpi ceniony tenor Wojciech Parchem (29 lipca, Aula Collegium Novum UJ).
W programie Balladyny i romansidła zabrzmią pieśni m.in. Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego czy Carla Loewego, autora niemieckojęzycznych ballad do tekstów Mickiewicza. Śpiewakowi towarzyszyć będzie przy fortepianie Dagmara Dudzińska.

Na zakończenie festiwalu (30 lipca, Sukiennice) z recitalem mistrzowskim wystąpi Japończyk Kyohei Sorita, laureat II miejsca w XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 21-letni artysta jest studentem w klasie prof. Piotra Palecznego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Młody pianista współpracował dotąd z takimi zespołami jak Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Orkiestra Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Orchestra Sinfonica Nazionale Rai z Turynu, NHK Symphony Orchestra z Tokio czy Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Bilety dostępne od 20.06 w sprzedaży na portalu eWejściówki.pl oraz w Punktach InfoKraków

Rezerwacje mailowe bilety@fmp.org.pl

Pun­k­ty In­fo Kra­­ków:
• ul. Św. Ja­­na 2, tel. 12 354 27 25
• Su­­kie­n­ni­­ce, tel. 12 354 27 16
• ul. Sz­pi­­ta­l­na 25, tel. 12 354 27 20
• ul. Jó­­ze­­fa 7, tel. 12 354 27 28
• ul. Po­­wi­­śle 11, tel. 12 354 27 10

NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1440
Skip to content