komunikaty muzyka poważna 3 maja 2014

Anchiskhati – uczta dla ducha

gru_1

Uczta dla ducha i ucha. Byłam na koncercie chóru Anchiskhati w kościele Św. Katarzyny w Krakowie, 27 kwietnia 2014 roku.  Cudowne brzmienia i głębokie harmonie gruzińskich pieśni wprawiły w wibrację maleńką gruzińską cząstkę mojej duszy…! W oczach stanęły mi majestatyczne góry Kaukazu, dzika, zieleń pierwotnej przyrody, zadźwięczały echa z dzikich kanionów Dżawachetii… Ech, jakie to piękne i porywające …
Koncert pieśni religijnych i ludowych na 11 wspaniałych, głębokich męskich głosów zakończony pieśnią „Suliko” na bis, wprawił wypełnioną po brzegi świątynię w zachwyt.

Chór Anchiskhati cieszy się wielką popularnością w Gruzji, w Europie i Ameryce. Wykonuje tradycyjną gruzińską muzykę kościelną, w której jest prawdziwym zespołem mistrzów muzyki chóralnej. Także sposób wykonywania gruzińskich pieśni ludowych przez ten zespół jest zupełnie wyjątkowy i stanowi przykład dla wielu innych zespołów folklorystycznych w Gruzji. Po za tym zespół ma za sobą wielokrotne koncerty w całej Europie i Ameryce, nagrane płyty, prowadzone warsztaty śpiewu, etc.

Perfekcja do n-tej potęgi! Nawet zachęcać nie trzeba. Jak tylko pojawi się ponownie w zasięgu Krakowa, pędzić bez zastanowienia na koncert!!!

Poniżej mała próbka śpiewu zespołu:

Więcej informacji:

 

podobne publikacje

  • nadRedaktor 4 maja 2014 at 22:45

    Na koncercie nie byłem, bardzo żałuję. Prezentowany w artykule fragment muzyki sprawił że odczułem dreszcz przebiegający wzdłuż kręgosłupa. Tak dzieje się tylko w wyjątkowych przypadkach. Myślę że gdybym był w miejscu gdzie tą muzykę śpiewano i słuchał jej na żywo, efekt byłby jeszcze większy. Taka właśnie muzyka, słuchana w takim właśnie miejscu sprawia, że możemy poczuć się odrobinę bliżej … Najwyższego.