XVII edycja Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Tematem XVII edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” będzie taniec dworski w Ameryce Południowej. Wiek XVI i XVII to okres wielkich wpływów kultury europejskiej w Ameryce Południowej, a jednocześnie wielkiej fascynacji egzotyką nowoodkrytych lądów. Przywiezione do Europy nieznane elementy ruchu i strojów różnych krajów Ameryki Południowej, w powiązaniu z europejską techniką tworzą nowe formy i style tańca, jak np. chaconne czy canarios. W operach-baletach pojawiają się wówczas sceny i postaci ze świata Indian Ameryki Południowej. Okazuje się, że w XVII wieku ta tematyka jest niezwykle modna również w baletach barokowych.
Podczas XVII edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” przedstawione zostaną publiczności spektakle i wydarzenia nawiązujące do tej właśnie tematyki tak istotnej dla repertuaru baletów i tańców dworskich okresu XVII i XVIII wieku. Na finał festiwalu, który rozegra się w centrum miasta, na Placu Szczepańskim zaplanowane zostało widowisko Wokół tanga i wielka gala taneczna Il mondo nuovo. Oba widowiska w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza z udziałem zagranicznych gości, międzynarodowych sław tanecznych. W tym roku także nie zabraknie wielkiego balu dla publiczności.

Tegoroczna edycja festiwalu odkryje przed widzami nowe oblicze tańca dworskiego.

8.08.2016
Wokół tanga
W nawiązaniu do tematu festiwalu Cracovia Danza prezentuje spektakl pokazujący kulturę taneczną Argentyny, która związana jest z najbardziej znaną formą tańca tego kraju czyli tangiem. Ten pochodzący z dalekiej Ameryki Południowej taniec bardzo szybko przyjął się w Europie i stał się nieodłączna częścią repertuaru tańców salonów europejskich. Także u nas, w przedwojennej Polsce, tango stało się jednym z najbardziej modnych form tanecznych. Dziś trudno sobie wyobrazić bal bez słynnego utworu Tango milonga czy innych znanych melodii, wciągających do tańca kolejne pokolenia.
W prezentacji Wokół tanga będą się przeplatały zarówno gorące rytmy tanga wprost z Buenos Aires w wykonaniu mistrza Facundo Peñalva, który wystąpi wraz ze swoją partnerką Ewą Wojtkiewicz oraz przedwojenne polskie tanga w wykonaniu tancerzy Cracovia Danza, które zachęcą wszystkich obecnych do wspólnej zabawy. Po spektaklu tancerze zapraszają na tradycyjny bal historyczny, w czasie którego będzie można zatańczyć różne formy tańców towarzyskich i salonowych z wielu epok.
Choreografia: Beata Broniek, Facundo Peñalva
Występują: Facundo Peñalva i Ewa Wijtkiewicz oraz Balet Cracovia Danza w składzie: Marta Baranowska, Dominika Brudnicka, Nikoletta Giankaki, Anna Karabela, Małgorzata Nabrzeska, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski.

9.09.2016
Il mondo nuovo
Międzynarodowa gala taneczna Il mondo nuovo, w czasie której wystąpią zaproszeni goście i wykładowcy Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” będzie okazją do przedstawienia publiczności wpływów tańców z Ameryki Południowej na taniec europejski różnych epok. Tancerze, należący do różnych kręgów kulturowych zaprezentują z jednej strony urok i piękno tańców dworskich w krajach egzotycznych, a także wpływy Ameryki Południowej na taniec europejski w XVII i XVIII wieku. Pokażą kulturę taneczną różnych krajów Ameryki Południowej i jej wpływ na rozwój tańca europejskiego. Gala stanie się dla widzów podróżą przez kontynenty i epoki z tańcami Południowej Ameryki w tle.

Inscenizacja: Romana Agnel
Występują: Alaknanda Bose, mistrzyni indyjskiego tańca Kathak, która tym razem wystąpi z indyjskim zespołem Sanskriti; specjalizująca się w tańcu hiszpańskim, córka słynnego gitarzysty Ana Yepes, wraz z włoską specjalistką od tańca renesansowego Glorią Giordano z Rzymu (jako Ensemble Donaires) Barbara Segal (angielski taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (taniec francuski) oraz Balet Cracovia Danza w składzie: Romana Agnel, Marta Baranowska, Dominika Brudnicka, Nikoletta Giankaki, Anna Karabela, Małgorzata Nabrzeska, Alicja Petrus , Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski.

Goście festiwalu:
Alaknanda Bose – indyjska tancerka Kathak, założycielka i dyrektor Alaknanda Institute of Performing Arts (AIPA).
Marie-Claire Bär Le Corre – francuska tancerka, choreograf i pedagog tańca, obecnie mieszka w Norymberdze, gdzie uczy tańców historycznych.
Agnieszka Cianciara Fröhlich – reżyserka, scenarzystka, aktorka, teatrolog; współzałożycielka atelier teatralne Studia Dono, capocomico trupy dell’Arte.
Jonathan Frölich – reżyser, aktor, współzałożyciel atelier teatralne Studia Dono.
Gloria Giordano – tancerka, choreograf i znawca tańca historycznego, absolwentka Państwowej Akademii Tańca w Rzymie, współzałożycielka zespołu La Follia.
Facundo Peñalva – przedstawiciel stylu „ tango milonguero” polegający na improwizacji. Studiował argentyńskie tańce ludowe oraz tango w Instituto Universario Nacional de Arte.
Leszek Rembowski – tancerz, choreograf, pedagog tańca, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz tańców dworskich.
Barbara Segal – tancerka, nauczyciel i historyk tańca od XV do XIX wieku, dyrektor Chalemie, grupy specjalizującej się w dawnym teatrze tańca i muzyki.
Ana Yepes – tancerka, choreograf, badacz tańca, nauczyciel tańca współczesnego na takich uczelniach jak Guildhall School of Music & Drama oraz Uniwersytet Sorbony.

Zespoły biorące udział w festiwalu:
Zespół Warsztatowy „Decius Danza”
Ensamble Donaires
Krakowska Szkoła Flamenco „Almoraima”
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”
Szkoła Tańca Jane Austen
Studio Tańca Dawnego „Antiquo More”
Sanskriti
Zespół Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego
Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „La Danza Antica”

Pełny program i w więcej informacji

[ct_spacer height=”15″]

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, prosimy o informację – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
NewsRoom
NewsRoom

Newsy redakcji Muzycznego Krakowa. Nadsyłane przez organizatorów, informacje i komunikaty prasowe. Czasami newsy "wygrzebane" w przestrzeni internetowej lub nadesłane przez czytelników. Naszym (nieobiektywnym) zdaniem warte publikacji.

Artykuły: 1575
Przejdź do treści