-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu

Word2Picture i Mastercard OFF CAMERA na Festiwalu Conrada
Całoroczną współpracę Word2Picture i pasma OFF CAMERA PRO INDUSTRY festiwalu Mastercard OFF CAMERA otworzy 9 września 2021 roku w Pałacu Potockich spotkanie o specyfice i aktualnych trendach rynku książki. Wydarzenie zapowie jesienną edycję Word2Picture, która po raz trzeci zagości w programie Festiwalu Conrada. Celem projektu realizowanego przez KBF, instytucję kultury miasta Krakowa, jest odkrywanie i rozwijanie potencjału filmowego drzemiącego w polskiej literaturze. Taki cel przyświeca też nowo powstałej facebookowej grupie pod szyldem Word2Picture.
Kulisy pracy nad najgłośniejszymi filmowymi adaptacjami książek ostatnich lat, warsztaty dla wydawców z pitchingu książek, czyli prezentacji filmowego potencjału konkretnych pozycji wydawniczych, przegląd literackich trendów dla producentów filmowych – to katalog wydarzeń, które od dwóch lat realizowane są w ramach krakowskiego Festiwalu Conrada pod nazwą Word2Picture. Projekt KBF, operatora programów Kraków Miasto Literatury UNESCO i Krakow Film Commission, łączy przedstawicieli branży audiowizualnej z branżą literacką, buduje platformę edukacyjną i inspiruje odbiorców do książkowo-filmowych poszukiwań.
Word2Picture wypełnia swoją misję jako jedno z pasm Festiwalu Conrada, corocznie goszczącego w Krakowie branżę literacką. Dopełnieniem tych dwuletnich działań na rzecz sieciowania wydawców i producentów jest współpraca z Międzynarodowym Festiwalem Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, która sprawi, że Word2Picture zyska nowy, bardzo istotny kanał komunikacji z przedstawicielami branży filmowej.
Współpracę z pasmem OFF CAMERA PRO INDUSTRY otworzy spotkanie z menadżerką kultury i kuratorką Word2Picture Ewą Bolińską- Gostkowską. Redaktorka Wydawnictwa Znak opowie przedstawicielom branży audiowizualnej o specyfice i aktualnych przemianach rynku książki. Rozmowę poprowadzi Anna Wróblewska – rzeczniczka Studia Munka, wykładowczyni akademicka, dziennikarka i autorka wielu kluczowych dla przemysłu audiowizualnego książek. Wydarzenie odbędzie się 9 września o godz. 11.00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20, II piętro).
Wrześniowe wydarzenie zapowie tym samym jesienną edycję Word2Picture, które po raz trzeci zagości w programie jednego z najważniejszych festiwali literackich w Polsce. Podczas Festiwalu Conrada w dniu 19 pazdziernika o godz. 11.00 wydawcy będą mogli spotkać się z Adamem Henningiem, kuratorem programu Books at Berlinale, czyli wydarzenia poświęconemu adaptacjom na jednym z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Kurator w rozmowie z Ewą Bolińską-Gostkowską opowie, jak zaprezentować książki wydawnictwa na wydarzeniu i jakie możliwości otwierają się przed tymi, którym udało się do tej pory wystąpić podczas Books at Berlinale. Z kolei 23 października o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie dla wydawców ze script doctorką, Aleksandrą Świerk, która opowie jakich historii szukają producenci, a także które z książek mogą mieć szczególny potencjał ekranizacyjny. Oba wydarzenia będą odbywać się online na kanałach Facebookowych Festiwalu Conrada, Krakow Film Commission i Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Podczas jesiennej edycji festiwalowa publiczność będzie mieć możliwość obejrzenia filmowych ekranizacji i wysłuchania rozmów z twórcami – pisarzami, scenarzystami, producentami i reżyserami. Swoiste case study będą niewątpliwą okazją do zapoznania się z procesem adaptacyjnym. Szczególnej uwadze polecamy pokaz filmu pt. „Ostatni komers” w reżyserii Dawida Nickela, który powstał na kanwie powieści Anny Cieplak „Ma być czysto” (Wydawnictwo Znak). Spotkanie z autorką, reżyserem oraz producentką Martą Habior, prowadzone przez dziennikarkę Adrianę Prodeus, poprzedzi pokaz filmu w Kinie Pod Baranami. Na seans i dyskusję spotkamy się 23 października o godz. 18.00 w Kinie Pod Baranami.
Program wydarzeń zamknie dwudniowy warsztaty scenopisarski z Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza m.in. do „Bożego ciała” oraz „Sali samobójców. Hejtera”. W dniach 23 i 24 października podczas całodniowych zajęć twórca opowie uczestnikom i uczestniczkom jak zacząć pisać i jak przetrwać wzloty i upadki. Dowiedzą się także, czym jest “drabinka” i jak wygląda “treatment”, a także zastanowią się, dlaczego kino tak świetnie potrafi obywać się bez słów. Omówią tradycyjną, trzyaktową strukturę scenariusza i poznają przepis prowadzącego na tworzenie wiarygodnych postaci. Na warsztaty należy zgłosić się ze wstępnym pomysłem na scenariusz. Uczestnicy są proszeni o przygotowanie przed zajęciami streszczeń swoich propozycji fabuł, które zostaną szczegółowo omówione podczas spotkania. Prowadzący podpowie także, jakie podjąć kolejne kroki, aby przerodziły się one w scenariusze. Kurs jest dedykowany zarówno osobom niemającym doświadczenia scenopisarskiego, jak i tym, którzy już mieli styczność z pisaniem scenariuszy filmowych. Wydarzenie odbywa się we współpracy ze Szkołą Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Zapisy na wszystkie wydarzenia ruszają 1 października. Bilety na pokazy filmowe będą dostępne w kasie Kina Pod Baranami.
To niejedyne wydarzenia, które przygotowujemy dla wydawców, filmowców i publiczności. Podczas Festiwalu Conrada ogłosimy również nabór na pozycje książkowe o potencjale adaptacyjnym. Spośród zgłoszonych pozycji jury Word2Picture dokona wyboru najciekawszych i zaprosi tym samym prezentujących je wydawców na 15. edycję Mastercard OFF Camera, która odbędzie się wiosną 2022, czyli drugą, finalną część obecnej edycji Word2Picture. Biorący udział w wydarzeniu wydawcy będą mieli możliwość prezentacji danej pozycji przed gronem producentów i nadawców audiowizualnych, indywidualnych rozmów, ale także szkoleń z pitchingu, specyfiki filmowego rynku i warsztatów ze script doctorem. Zamierzeniem wiosennej części Word2Picture jest umożliwienie nawiązania kontaktu między branżami i sprzedaż praw do ekranizacji książek.
Odsłonięcie kolejnych kart programu Word2Picture nastąpi na nowo powstałej grupie Facebookowej Word2Picture, której celem jest sieciowanie branży wydawniczej i producenckiej oraz stworzenie platformy do wymiany informacji o tematyce literacko-filmowej. To także grupa dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z wydarzeniami kolejnych edycji projektu i terminami, które warto mieć pod ręką. To właśnie tam znajdziemy już niedługo szczegółowe ogłoszenia naboru do wspomnianych warsztatów i prezentacji pitchingowych, które odbędą się podczas wiosennej edycji festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Dołącz do grupy TUTAJ, aby być na bieżąco.