The Kingdom – monumentalne dzieło Elgara po raz pierwszy w Filharmonii Krakowskiej

Najbliższe koncerty, jakie odbędą się w Filharmonii Krakowskiej – w piątek, 4 marca 2022 roku o godz. 19.30 oraz w sobotę, 5 marca 2022 roku o godz. 18.00, zapowiadane były już podczas konferencji prasowej otwierającej obecny sezon artystyczny jako jedne z najistotniejszych wydarzeń muzycznych, zarówno ze względu na repertuar, jak i wyjątkową obsadę wykonawczą. Przed krakowską publicznością zaprezentowane zostanie bowiem monumentalne oratorium Edwarda Elgara – The Kingdom op. 51, zaś Orkiestrę i Chór Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Paul Goodwin – jeden z najbardziej znanych brytyjskich dyrygentów wywodzących się z nurtu historycznego wykonawstwa muzyki dawnej, który do współpracy zaprosił czworo wybitnych solistów – Elizabeth Watts (sopran), Christine Rice (kontralt), Toby’ego Spence’a (tenor) oraz Marka Stone’a śpiewającego basem.

Edward Elgar miał zamiar napisać trylogię o życiu i działalności apostołów Chrystusa. Wprawdzie ostatecznie nie powstało dzieło trzyczłonowe, ale napisane przez niego dwa oratoria – The Apostles oraz The Kingdom to kompozycje świadczące zarówno o wielkości talentu kompozytora, jak i jego nieposkromionej muzycznej wyobraźni. Źródłem tekstów dla Elgara – autora libretta, były Dzieje Apostolskie, ewangelia, a także wczesnochrześcijański zbiór modlitw Didache. W centrum historii, znalazły się wydarzenia po wniebowstąpieniu Jezusa, zaś ich fabularną kulminacją – zesłanie Ducha Świętego, zaś ich uczestnikami, narratorami i komentatorami – Maryja Panna (sopran), Maria Magdalena (kontralt) oraz święci – Jan (tenor) i Piotr (bas). Żarliwie religijny kompozytor dał w swojej muzyce wyraz mistycznej duchowości i pobożności, zapisując na kartach swego dzieła miłość do Boga, stwórcy świata. O, Ty, Panie, jesteś naszym Ojcem…

Monumentalne oratorium The Kingdom prawykonane zostało 3 października 1906 roku podczas Birmingham Music Festival i przyjęte bardzo entuzjastycznie. Dzieło to, a w zasadzie cała twórczość Sir Elgara, przyniosły znaczące ożywienie w muzyce angielskiej, która przeżywała świetność w odległych czasach działalności kompozytorskiej Henry’ego Purcella, czy Georga Friedricha Haendla. Nie wykonywane dotąd w Filharmonii Krakowskiej oratorium zgromadzi doborową, światową obsadę – Paul Goodwin osobiście kształtował listę zaproszonych do wykonawstwa partii solowych śpiewaków. Spodziewać się zatem można niezwykłego muzycznego, ale i duchowego przeżycia.


Ze względu na dramatyczny rozwój wydarzeń na Ukrainie, koncerty 4 i 5 marca 2022 połączone są ze zbiórką darów na rzecz walczących. Bardzo prosimy o przynoszenie do Filharmonii wszelkich darów, które mogą się przydać na terenie objętym wojną i pozostawienie ich w holu przed portiernią.

Prosimy o mobilizację, musimy być razem w tym dramatycznym momencie.


Wszystkim melomanom, uczestnikom wydarzeń organizowanych przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa w budynku filharmonii.

źródło informacji:
Materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.
Podziel się swoją opinią
Obrazek domyślny
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Skip to content