-
Telefon: + 48 696 996 410
-
Email: kontakt@muzyczny-krakow.eu
Styczeń 2024 w Pałacu Potockich
Styczeń w Pałacu Potockich upłynie pod hasłem: „Premiery literackie”. Przygotowaliśmy aż osiem spotkań poświęconych najnowszym wydaniom książkowym. Na wydarzeniach zagoszczą m.in. Barbara Sadurska, Anna Kaszuba-Dębska, Katarzyna Kasia, Grzegorz Markowski, Maciej Piotr Prus, Sonia Kisza, Anna Piątkowska i Katarzyna Turaj-Kalińska.
11 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na pierwszą w tym roku w Pałacu Potockich premierę literacką. O swojej najnowszej powieści Bajka, Bajeczka opowie Barbara Sadurska, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę Mapa. Rozmowę, na którą zapraszają Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Warstwy, poprowadzi Georgina Gryboś.
16 stycznia o godz. 18.00 zachęcamy do udziału w spotkaniu poświęconym książce Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk, czyli przełomowej biografii pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, autorki zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu Sprawa Dantona, i jej matki – malarki Anieli Pająkówny. Gościnią wydarzenia będzie autorka książki Anna Kaszuba-Dębska, a poprowadzi je Marcin Wilk. Patronami spotkania są Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Warstwy.
Dwa dni później przeniesiemy się do Indii – wszystko za sprawą spotkania poświęconego debiutanckiej powieści Shubhangi Swarup Współrzędne tęsknoty. To napisany z rozmachem pean na cześć natury, a zarazem ironicznie przenikliwy portret ludzkości: naszego piękna i brzydoty, okrucieństwa i czułości oraz głębokiej więzi człowieka z przyrodą. 18 stycznia o godz. 18.00 podczas rozmowy z Małgorzatą Lebdą o książce opowie jej tłumacz Mikołaj Denderski.
Następnego dnia, 19 stycznia o godz. 18.00, Pałac Potockich odwiedzi duet znany z telewizji i radia – Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski, którzy wspólnie prowadzą Szkło kontaktowe w TVN24 oraz spektakularne poranki w Radiu Nowy Świat. Są też współautorami podcastu Bardzo Bardzo Serio. Tym razem będzie można ich zobaczyć i posłuchać na żywo na spotkaniu, na które zapraszają Pałac Potockich oraz wydawnictwo Znak. Dyskusję z autorami książki Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei w ramach cyklu „Premiera w Pałacu” poprowadzi Szymon Kloska.
W sobotnie przedpołudnie 20 stycznia o godz. 10.00 Fundacja Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek zaprasza na warsztaty Poczuj dramę!, podczas których poznamy i doświadczymy jednej z najskuteczniejszych metod edukacyjnych i rozwojowych do pracy z grupami. Jeśli jesteś edukatorem/edukatorką, trenerem/trenerką, nauczycielem/nauczycielką, pracujesz z grupami dzieci, młodzieży czy dorosłych, zachęcamy do sprawdzenia, jak działa drama! Dramę trudno wytłumaczyć słowami – trzeba ją poczuć w ruchu i emocjach, a jeśli ci się spodoba, istnieje możliwość zapisania się na wiosenny Kurs dramy Słowo, ruch, obraz. Na wydarzenie obowiązują zapisy na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS. Liczba miejsc jest ograniczona.
Tego samego dnia – 20 stycznia o godz. 16.00 zapraszamy do księgarni Compare Bookstore znajdującej się na parterze Pałacu Potockich. Odbędzie się tam premiera nowego – już 27! – numeru „KONTENTu” oraz panel prowadzony przez Wojciecha Kopcia zatytułowany Podsumowanie, na jakie nas stać. Rozmowa będzie dotyczyć tegorocznych debiutantów poetyckich. Podczas dyskusji paneliści – Patryk Kosenda, Wiktoria Czarnecka i Anna Adamowicz – omówią tegoroczne debiuty, wskażą unikalne perspektywy i świeże głosy, które przynoszą nowe spojrzenie na współczesną poezję.
Kolejny tydzień rozpoczniemy z przytupem. W poniedziałek 22 stycznia o godz. 18.00 polecamy spotkanie z Maciejem Piotrem Prusem, który zaprezentuje swoją najnowszą, pisaną przez wiele lat książkę Papierosy. To opowieść, która żywi się ogniem. Pieczołowicie skręcone ze sobą odcinki, migawki i strzępy pamięci układają się w osobistą historię przefiltrowaną przez masową wyobraźnię, emigrację i dziejowe przełomy. Powieść była pisana tylko w okresach, w których autor rzucał palenie – książka miewa styl sprawozdania wprost ze skraju wytrzymałości. Zawiera relacje z dziesiątek klęsk, ale i jedną wiarę – w wolność, która jest jak oddech. Na rozmowę, którą poprowadzi Marta Syrwid, zapraszają Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Wydałem.
W czwartkowy wieczór 25 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Conrad po godzinach”. Tym razem porozmawiamy o kryzysie uchodźczym, który dotyczy nie tylko ludzi, ale także zwierząt. Darek Gzyra, filozof i aktywista, dokumentuje uchodźstwo zwierząt, bada jego przyczyny, a także prowadzi działalność, której celem jest ochrona i pomoc dla wszystkich istnień zamieszkujących wraz z nami Ziemię. W trakcie spotkania nasz gość opowie o wpływie wojny, która toczy się w Ukrainie, na los zwierząt, o zmianach społecznych i politycznych, które są niezbędne, by chronić istoty pozaludzkie, a także o tym, jak może funkcjonować świat, w którym nie ma hierarchii między istnieniami.
Chcesz przekonać się, jaki krzyk wydaje wyparta z historii sztuki kobiecość? Czy słyszysz to wołanie? W swojej nowej książce Sonia Kisza przywołuje znane i mniej znane obrazy i rzeźby, by pokazać je w świeżym, buntowniczym świetle. Przedziera się przez tomy starych podręczników, przez tysiące lat fałszywych przekonań, przez wieki propagandy i metry kurzu. Robi to, żeby dotrzeć do ukrytych znaczeń sztuki europejskiej. Sztuki związanej z kobietami, z zapomnianym światem naszych przodkiń. W ostatni piątek miesiąca Pałac Potockich opanuje prawdziwa histeria – Histeria sztuki! A wszystko za sprawą spotkania z Sonią Kiszą, która o swoich poszukiwaniach, odkryciach i inspiracjach opowie w trakcie rozmowy z Olą Doligalską (@porozmawiajmyosztuce) 26 stycznia o godz. 18.00 w ramach cyklu „Premiera w Pałacu”.
Choć Rok Wisławy Szymborskiej już za nami, to nie milkną jego echa!Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego mieszkanie Wisławy Szymborskiej nazywane było „szufladą”, gdzie znajduje się domofon, z którego można usłyszeć recytowany przez poetkę wiersz, co autorka ma wspólnego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym lub gdzie była, gdy dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla, to koniecznie odwiedź Pałac Potockich 29 stycznia o godz. 18.00. W poniedziałkowy wieczór spotkamy się bowiem z Anną Piątkowską, która napisała książkę o miejscach związanych z życiem i twórczością polskiej noblistki zatytułowaną Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej – miejsca obowiązkowe. Na rozmowę, którą poprowadzi Katarzyna Fortuna, zapraszają Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz wydawnictwo Pascal.
Wszystkie informacje o planowanych spotkaniach znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich: https://palacpotockich.krakow.pl. Na większość spotkań obowiązują zapisy lub darmowe wejściówki dostępne na stronie https://kbfbilety.krakow.pl/.
Źródło informacji: materiały prasowe organizatora | dokładamy wszelkich starań aby szanować prywatność i prawa autorskie. Jeśli jednak nasza publikacja narusza czyjeś prawa, żadne naruszenia praw autorskich nie są zamierzone. W takim przypadku prosimy o kontakt – treść zostanie bezzwłocznie usunięta.