UWAGA

Strona zawiera wysokiej jakości zdjęcia. Prosimy o oglądnięcie ich na ekranie KOMPUTERA. Przeglądanie na SMARTFONIE, nie oddaje ich wartości.

Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej OMNIA BENEFICIA 2023 – dzień pierwszy

Po prologu w słowackim Czerwonym Klasztorze, 28 czerwca 2023 w Starym Sączu rozpoczął się jubileuszowy, 45 Starosądecki Festiwal Muzyki dawnej, który zmienił nazwę na OMNIA BENEFICIA. To wyjątkowe wydarzenie, na którym oprócz obcowania z piękną muzyka, otrzymujemy gigantyczną dawkę wiedzy muzykologicznej i … historycznej.

Mój wczorajszy wpis na Facebbook rozpoczynało stwierdzeniem, że Stary Sącz znajduje się w “czasoprzestrzennym uskoku”. Dla mnie tak, bo mam bardzo osobiste wspomnienia związane z tym miejscem. To tu, 60 lat temu (tak, tak…), po raz pierwszy jadłem obiad w restauracji (nieczynna dziś Staromiejska). Do dziś pamiętam utapirowaną “panią kelnerkę” i smak zupy pomidorowej z ryżem, nalewanej do talerzy z emaliowanych blaszanych kubków. Napisałem też, ze tu “sklepy są tam gdzie były” – bo tak właśnie jest, ten sam “jarzynowy” jest tu od lat. Tam gdzie teraz przyszło mi mieszkać, zachodzą ciągłe zmiany, sklep rybny jest nagle salonem optycznym, potem przemienia się w Żabkę, aby w końcu stać się bankiem (autentyczna kolejność). Dlatego uważam, że w Starym Sączu czas (i przestrzeń) mają z lekka inny wymiar. Tematu nie będę kontynuował, wiem jednak, że w takich “okolicznościach czasowych” muzyka dawna brzmi wyjątkowo…

“Pisanie na temat muzyki jest jak tańczenie na temat architektury” Frank Zappa – muzyk

W pełni popieram opinię Franka Zappy, dlatego też pisząc o muzyce nie piszę o muzyce – tylko o emocjach jakie jej towarzyszą. Dla mnie muzyka dawna, szczególnie grana w świątyniach ma szczególny wymiar emocjonalny i energetyczny. Tu odbiera się muzykę nie tylko zmysłem słuchu. To specyficzny zapach, twarde i niewygodne ławki i to nieopisywalne “coś”.

Festiwal otworzył koncert Asprillo Pacelli i muzyka na dworze Zygmunta III Wazy, poświęcony kapelmistrzowi nadwornego zespołu muzycznego króla. Wykonawcy to Visa Consort pod kierownictwem prof. Marcina Szelesta. Ta muzyka zrobiła na mnie ogromne wrażenie, opisywał jej nie będę – ale obserwowałem reakcje publiczności. Jako stały bywalec sal koncertowych wiem, kiedy słuchacze są oczarowani, tu byli. Mój wielki podziw wzbudziło zgranie zespołu, instrumentów, głosów. Zakończę tak jak w przypadku wpisu na Facebook. Magia!

Bywanie na tym festiwalu ma jeszcze wymiar edukacyjny. Koncertom towarzyszą spotkania z artystami, które prowadzi dyrektor artystyczny prof. Marcin Szelest. W tym przypadku był to wykład o muzyce na dworze Zygmunta III Wazy i osobie Asprillo Pacellego, który pełnił funkcję nadwornego kapelmistrza przez 20 lat. Nieoceniona wiedza … i dostępna tylko tu!

Migawki z “dnia pierwszego”:

Foto © Andrzej Wodziński. All rights reserved.

Andrzej Wodziński
Andrzej Wodziński

Redaktor naczelny serwisu. Autor nie ma wykształcenia muzycznego i jakichkolwiek kwalifikacji do bycia krytykiem muzycznym. Publikowane teksty są „nieobiektywnie emocjonalne”. Słucha muzyki każdej (z małymi, nieobiektywnymi wyjątkami). Muzyka towarzyszy mu (w różnych formach i przejawach) przez całe życie i czyni go piękniejszym. Informacje dodatkowe: autor, jeśli nie słucha muzyki to ogląda filmy ... Każdą wolną chwilę stara się (z różnym skutkiem) spędzać w górach. Wegetarianin i cyklista.

Artykuły: 541
Skip to content